سیستم هشدار بیماری های واگیر در ایران ، ماجرای بعضی ادعاهای درمانی کرونا

به گزارش کد الکترونیک، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره ادعاهایی در زمینه مهار کروناویروس در چین و همچنین امکان درمان آن شرح داد.

سیستم هشدار بیماری های واگیر در ایران ، ماجرای بعضی ادعاهای درمانی کرونا

دکتر کیانوش جهانپور در گفت وگو با خبرنگاران، در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر مهار کروناویروس در چین، گفت: هنوز شواهد و مستندات متقنی در زمینه مهار کرونا ارائه نشده، اما به هر حال اگر چنین ادعایی هم مطرح شده باشد، باید منتظر مستندات آن باشیم.

وی اضافه کرد: البته نمودار بیماری کرونا روندی صعودی را نشان می دهد. حداقل بر اساس آنچه تا به امروز مشاهده می گردد، به نظر می آید که بحث مهار بیماری مطرح نیست، اما ممکن است بعدها با ارائه مستندات اپیدمیولوژیک معین گردد که بیماری مهار شده است که باید این مستندات را ارائه نمایند، اما فعلا بعید می دانم که ظرف این مدت کوتاه بیماری مهار گردد.

در ایران آنفلوآنزای مرغی نداریم

جهانپور در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر شیوع نوعی از آنفلوانزای مرغی در چین همزمان با شیوع کرونا، گفت: آنفلوانزای پرندگان پیش از این هم شایع بوده است. حال ممکن است شروعش همزمان با کرونا هم ایجاد شده باشد، اما ما در ایران آنفلوانزای مرغی نداریم. در ایران در پاییز سال جاری فقط آنفلوانزای H1N1 داشتیم و در حال حاضر هم تیپ A آنفلوانزا در کشور دیده نمی گردد، بلکه بیشتر آنفلوانزای تیپ B در بین مبتلایان دیده می گردد.

وی تاکید نمود: البته باید توجه کرد که در جهانی امروز نمی توان گفت که هیچ ویروسی وارد کشور نخواهد شد، بلکه در هر جایی که کانون ابتلای یک ویروس شکل گیرد، به ویژه ویروس هایی مانند آنفلوانزا و کرونا که انتقال شان ساده است، ممکن است کشور ما هم درگیر گردد.

سیستم هشدار بیماری های واگیر در ایران

جهانپور ادامه داد: در وزارت بهداشت طی هشت سال گذشته یک ساختار شناسایی، مدیریت و کنترل بیماری های واگیر، به ویژه بیماری های واگیر ویروسی در ساختار نظام سلامت نهادینه شد و نسبت به سایر کشورهای منطقه از این نظر شرایط مطلوبی داریم. البته سیستم هشدار نسبت به این بیماری ها در کشور فعال است و در زمینه این موارد هشدار می دهد. به هر حال آنچه که در جهانی امروز از نظر توان علمی جهان مطرح است، تقریبا در این حوزه امکاناتش را داریم و از تمام توان برای پیشگیری از ورود، کاهش ورود یا کُند کردن ورود و کاهش فشار هر بیماری ویروسی و حتی تهدید زیستی کوشش خواهیم کرد.

وی درباره ادعاهایی که در زمینه فراوری داروی کرونا ویروس جدید از سوی بعضی از کشورها مطرح شده است، گفت: آنالیز اثربخشی یک دارو حتی اگر آن دارو جدید نباشد، باید به وسیله مطالعات بالینی انجام گردد. کاربرد خاص یک دارو چیزی نیست که به این سرعت بتوان درباره آن صحبت کرد. بنابراین برای استفاده از آن باید مطالعات بالینی صورت گرفته و شواهد متقنی ارایه گردد که نشان دهد این دارو اثربخشی کافی دارد.

ماجرای بعضی ادعاهای درمانی

وی اضافه کرد: ادعاهایی که در زمینه درمان کرونا ویروس مطرح می گردد، صرفا درمان های تجربی است که در آن از بعضی داروهای آنتی ویروس و ضد ویروس استفاده می نمایند. در عین حال ممکن است گزارش های اولیه ای در حد گزارش موردی مبنی بر اثر بخشی نسبی داروها وجود داشته باشد اما تا زمانی که مطالعات بالینی و حتی مطالعات بالینی متعدد انجام نگردد و شواهد آن مرور نگردد، نمی توان درباره اثربخشی یک دارو قضاوت کرد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت همچنین گفت: در عین حال یک خطر و تهدیدی که وجود دارد این است که استفاده از بعضی داروهای مورد استفاده در هپاتیت یا ایدز برای ویروس هایی مانند کروناویروس، ممکن است میزان مقاومت در برابر این ویروس ها را افزایش دهد و این موضوع یک تهدید تلقی می گردد. بنابراین خیلی نمی توان به گزارش های موردی در این زمینه خوشبینانه نگاه کرد بلکه باید منتظر مطالعات بالینی بمانیم.

جهانپور گفت: در حال حاضر کروناویروس جدید هیچ درمان مستقیم و قطعی ندارد، اما درمان های حمایتی و نگهدارنده برای عبور از بیماری وجود دارد. در چین هم تعداد زیادی از بیماران حتی بدون استفاده از آنتی ویروس ها بهبود پیدا کردند و به نظر می رسد که بیش از 70 درصد افراد مبتلا احتیاج به بستری ندارند، مابقی هم که احتیاجمند بستری هستند ممکن است احتیاج به مراقبت های تنفسی نداشته باشند، اما به هر حال متاسفانه حدود 3 درصد این بیماران بر اساس گزارش های موجود در چین فوت نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 2 فروردین 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 872

به "سیستم هشدار بیماری های واگیر در ایران ، ماجرای بعضی ادعاهای درمانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم هشدار بیماری های واگیر در ایران ، ماجرای بعضی ادعاهای درمانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید