درخواست کشورهای غربی برای نشست شورای امنیت درباره کره شمالی

به گزارش کد الکترونیک به نقل از تاس، یک منبع در شورای امنیت به تاس گفت: هیئت های کشورهای غربی درخواست نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در 20 ژانویه را به دلیل گزارش های مربوط به پرتاب موشک های کره شمالی کرده اند.

درخواست کشورهای غربی برای نشست شورای امنیت درباره کره شمالی

این منبع گفت: این نشست پشت درهای بسته به درخواست ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلبانی و ایرلند انجام خواهد شد.

وزارت دفاع ژاپن پیشتر اعلام کرده بود که کره شاقتصادی در 17 ژانویه دو موشک بالستیک کوتاه برد به سمت شرق شلیک کرده است که در سواحل شرقی کره شاقتصادی خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرده است.

در روزهای 5 و 11 ژانویه نیز کره شاقتصادی موشک هایی را آزمایش کرده بود که پیونگ یانگ آن را مافوق صوت توصیف کرد. در 14 ژانویه هم کره شاقتصادی دو موشک از راه آهن پرتاب کرد.

آمریکا مدعی است که این آزمایش ها تحریک آمیز بوده و قطعنامه های سازمان ملل را نقض می کند و ادعا می کند که قطعنامه های منع موشک های بالستیک دوربرد، موشک های مافوق صوت را نیز پوشش می دهد. آمریکا همچنین پس از این آزمایش های موشکی در کره شاقتصادی، پنج شخصیت کره ای را تحریم کرد که چهار نفر از آنها در چین و یک نفر در روسیه کار می کنند. خزانه داری آمریکا ادعا می کند که افراد تحریم شده به پیونگ یانگ در تهیه غیرقانونی کالا برای تسلیحات موشکی کمک کرده اند.

در مقابل سخنگوی وزارت خارجه کره شاقتصادی روز جمعه با انتقاد شدید از آنچه منطق گانگستری آمریکا عنوان کرد، گفت که تقویت توان دفاعی این کشور حق مشروع یک کشور مستقل است و این موشک هیچ کشور یا نیروی خاصی را هدف قرار نداده و هیچ آسیبی به امنیت کشورهای همسایه وارد نکرده است.

ایالات متحده از کره شاقتصادی می خواهد که از برنامه های موشکی هسته ای و بالستیک خود دست بردارد، اما پیونگ یانگ می گوید در غیاب یک معاهده صلح دائمی با سئول و واشنگتن، به توان موشکی برای تضمین امنیت خود نیاز دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2141

به "درخواست کشورهای غربی برای نشست شورای امنیت درباره کره شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست کشورهای غربی برای نشست شورای امنیت درباره کره شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید