روایت رسانه چینی از دزدی نفتی آمریکا از ایران

به گزارش کد الکترونیک، ایرنا نوشت: اقدام اخیر آمریکا در دزدی نفت از ایران و فروش غیر قانونی آن اعتبار آمریکا در مذاکرات هسته ای ایران را کاملا مخدوش نموده است.

روایت رسانه چینی از دزدی نفتی آمریکا از ایران

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش رسانه سی جی تی ان، خبرگزاری آسوشیتدپرس هفته گذشته با استناد به داده های دولتی آمریکا گزارش داد که آمریکا حدود 2 میلیون بشکه نفت ایران از یک نفتکش توقیف شده در سواحل امارات را به قیمت 110 میلیون دلار به فروش رسانده است.

این جدیدترین نمونه از رفتار مشابه دولت های آمریکا در بی توجهی به قوانین بین المللی یا حاکمیت یک کشور است.

این اولین باری نیست که آمریکا اقدام به دزدی می نماید. این کشور که به شدت تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است در سال های گذشته نیز این اقدامات خلاف قوانین بین المللی را انجام داده است. سال گذشته آمریکا در یک راهزنی دریایی یک نفتکش ایران به سمت ونزوئلا را توقیف و حدود یک میلیون بشکه نفت خام آن را به فروش رساند. ونزوئلا یک کشور مستقل دیگر است که تحت تاثیر اقدامات غیر قانونی آمریکا واقع شده است.

ایران و ونزوئلا در شرایطی که تحت تاثیر کرونا قرار دارند باید چرخه اقتصاد خود را بچرخانند و آنچه آمریکا آن را تجارت پنهانی توصیف می نماید در واقع روابط عادی و تجاری میان ملت های مستقل است.

اما آمریکا همچنان نشان می دهد که به دنیای جمعی و کثرت گرا جایی که ملت ها می توانند بدون فشارهای سیاسی تجارت نمایند، احترام نمی گذارد و حتی برای تحمیل تغییر حکومت کشورها، آشکارا به دزدی دریایی متوسل می گردد. این اقدامات همچنین نشان می دهد که رژیم در واشنگتن به صدمات انسانی ناشی از اقدامات خود توجه ندارد. تحریم ها، محاصره ها و اقدامات دزدی دریایی در واقع به نتایج مطلوب خود منجر نمی گردد، در عوض فقط به افراد بی گناه آسیب می رساند و این یک واقعیت ثابت شده است.

این تحولات امری غیر عادی در دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین این کشور نبود زیرا وی کاملا نشان داده بود که مواردی مانند حقوق بین الملل، نهادهای چندجانبه و دیپلماسی بی معنی است، اما وقوع چنین دزدی دریایی در دولت جو بایدن نگران نماینده است.

یکی از اقدامات جنجالی ترامپ خروج یک جانبه او از توافق هسته ای ایران یا برجام بود. این قرارداد ایران را قادر ساخت تا بدون دخالت های آمریکا در بازارهای جهانی نفت بفروشد اما خروج ترامپ از برجام به نیروی دریایی آمریکا اجازه داد تا دزدی دریایی خود را در منطقه خلیج فارس افزایش دهد. پیروی دولت بایدن از این سیاست، اقدامی که او می تواند بدون جلب رضایت کنگره آن را کنار بگذارد، نشان می دهد که دولت بایدن نیز سیاست فشار حداکثری ترامپ را دنبال می نماید.

این مسلما زمینه ساز دیپلماسی با ایران نیست زیرا سیاست های ترامپ آشکارا برای تخریب دیپلماسی با ایران طراحی شده بودند. دزدی نفت از ایران همچنین زمانی اتفاق می افتد که طرف های حاضر در برجام از جمله چین، روسیه، فرانسه، انگلیس، آلمان، اتحادیه اروپا و ایران مشغول مذاکرات هسته ای در وین هستند.

گزارش های اخیر منتشر شده از جاسوسی آمریکا از کشورهای اروپایی نشان می دهد کشورهایی که در برجام باقی مانده اند تحریم شده، مورد جاسوسی قرار گرفته و یا مورد زورگویی های آمریکا قرار گرفته اند. اگر بایدن می خواهد اعتبار آمریکا در خصوص مسئله ایران را بازگرداند، باید فوراً دزدی دریایی در خلیج فارس را متوقف نموده، تحریم های یک جانبه را برداشته و پولی که آمریکا از سرقت نفت ایران به دست آورده را به طرف های متضرر تحویل دهد. بدون این پیش شرط ها هیچ راه دیگری برای برقراری روابط کاری مناسب با تهران وجود ندارد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1826

به "روایت رسانه چینی از دزدی نفتی آمریکا از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت رسانه چینی از دزدی نفتی آمریکا از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید