آسیاریویو: تقابل واشنگتن و پکن با فشارهای ترامپ به ایران پیچیده تر می گردد

به گزارش کد الکترونیک، آمریکا در یکسال گذشته، تحریم ها علیه ایران را تشدید نموده است و در صورتیکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قصد داشته باشد از تهدیدات نظامی به سمت جنگ تمام عیار مالی پیش برود، احتمال افزایش این تحریم ها علیه ایران وجود دارد.

آسیاریویو: تقابل واشنگتن و پکن با فشارهای ترامپ به ایران پیچیده تر می گردد

با ارزانترین تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

پایگاه تحلیلی آسیا ریویو با این مقدمه نوشت، از آنجایی که چین روابط تجاری چشمگیری با ایران دارد، افزایش تحریم های اقتصادی دولت ترامپ علیه ایران، خطر جدال میان دو قدرت بزرگ اقتصادی و نظامی دنیا یعنی واشنگتن و پکن را به همراه دارد.

پنگ نیان یکی از کارشناسان اندیشکده مطالعات چین-آمریکا با بیان اینکه پکن از خروج واشنگتن از برجام ناراحت است، ادامه داد: منافع چین در خاورمیانه همچون اجرای ابتکار کمربند و جاده در خاورمیانه و همکاری در بخش انرژی میان ایران و چین، به واسطه بدتر شدن اوضاع امنیتی تضعیف خواهد شد.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی در اجرای آن و کوشش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را شروع کرد. با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد نمود.

ترامپ پایان سه شنبه هشتم می (هجدهم اردیبهشت ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران پس از دوره های زمانی 90 و 180 روزه امضا کرد.

این پایگاه تحلیلی ضمن تأکید بر اینکه ادامه فشارهای واشنگتن به ایران می تواند به پیچیده تر شدن جنگ تجاری آمریکا و چین منجر گردد، شرح داد، چین در ماه دسامبر از اقدام کانادا بسیار به خشم آمد که به درخواست آمریکا منگ وانگ ژو مدیر ارشد اقتصادی هوآوی و دختر مؤسس هوآوی را به اتهام نقض تحریم های ایران بازداشت کرد.

طبق این گزارش، آمریکا در صدد است تا وانگ ژو را به دلیل نقض تحریم های ایران مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

این پایگاه تحلیلی ادامه داد، پکن در اقدامی متقابل، دو تبعه کانادا را که یکی از آنها یک دیپلمات سابق بود بازداشت کرد و این واکنش چین در واقع هشداری به آمریکا بود مبنی بر اینکه انگشت اتهام به سوی شرکت های چینی دراز کردن با پیامدهایی روبرو خواهد شد.

طبق این گزارش، علیرغم آنکه اولویت برتر تیم شی جینپینگ رئیس جمهور چین، حل جدال تجاری و دیگر جدال ها با آمریکا است اما تنش های میان واشنگتن و تهران با توجه به آنکه ایران در حال حاضر حدود 10 درصد از واردات نفت خام چین را تأمین می نماید، به یک معضل و یک مسئله نگران کننده تبدیل شده است.

در نوامبر سال گذشته میلادی، کاخ سفید، دور جدیدی از تحریم ها را علیه ایران وضع کرد و 50 شرکت وام دهنده و شرکت های تابعه آن، هواپیمایی ملی ایران و چندین شرکت کشتیرانی و ... را تحریم کرد اما معافیت هایی را برای هشت کشور از جمله چین برای وارد کردن نفت خام ایران معین کرد.

با اینحال در ماه آوریل، دولت ترامپ به طرز ناگهانی خاطرنشان کرد که دیگر معافیت های نفتی را برای وارد کردن نفت ایران تمدید نخواهد نمود و هدفش به صفر رساندن صادرات ایران است.

پایگاه آسیا ریویو با اشاره به این موارد در بخش پایانی گزارش خود نوشت، گرچه آمریکا جنگ تجاری با چین را شروع کرد نظام تحریم های تحمیل شده به ایران، احتمالاً بعضی از اهداف کاخ سفید را تحقق بخشیده باشد اما نگرانی هایی در واشنگتن وجود دارد مبنی بر اینکه مشغول شدن بیش از اندازه آمریکا با موضوع ایران در نهایت واشنگتن را از تمرکز بر بزرگترین رقیب راهبردی اش یعنی چین غافل خواهد نمود.

منبع: انتخاب
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 585

به "آسیاریویو: تقابل واشنگتن و پکن با فشارهای ترامپ به ایران پیچیده تر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیاریویو: تقابل واشنگتن و پکن با فشارهای ترامپ به ایران پیچیده تر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید