اهداف و جزئیات طرح ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن ، این زمین ها مشمول مالیات می شوند

به گزارش کد الکترونیک، یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس طرح ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن ارائه خدماتی که احتیاج به اطلاعات مکانی افراد دارد صرفا منوط به دریافت اطلاعات از سامانه ثبت املاک خواهد شد و از سوی دیگر بر اساس این طرح زمین های بایر نیز مشمول مالیات خواهند شد.

اهداف و جزئیات طرح ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن ، این زمین ها مشمول مالیات می شوند

به گزارش کد الکترونیک، اقبال شاکری درباره اهداف طرح ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن، با بیان اینکه این طرح در پی تنظیم گری بازار اجاره مسکن است تا بازار اجاره را از این آشفتگی نجات دهد، اظهار داشت: محور اصلی این طرح مدیریت و کنترل عوامل اصلی است که بر بازار مسکن تاثیر می گذارد؛ از جمله این عوامل قیمت خود ملک است، در این طرح یک سامانه پیش بینی شده است که باید قیمت منصفانه روز هر پلاک مسکونی مشخص و اعلام عمومی گردد. تا حالا برای زمین و ملک قیمت گذاری نشده بوده و برای اولین بار این قیمت گذاری صورت خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر در این طرح یک تسهیلات جدیدی پیش بینی شده است که اگر مردم نخواهند در مشاورین املاک و دفاتر ثبت اسناد هزینه نمایند، می توانند در یک پلتفرم و سکویی که ایجاد خواهد شد ثبت نمایند. از سوی دیگر بر اساس این طرح تعرفه مشاورین املاک از قیمت ملک و اجاره بهای آن جدا شده و برای آن مکانیزم دیگری پیش بینی شده است. بدین ترتیب دیگر بحث تعارض منافع پیش نمی آید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، توضیح داد: بعلاوه بر اساس این طرح هر فردی که خدماتی را از هر جایی در کشور دریافت نموده و برای گرفتن آن خدمات باید آدرس ارائه کند، دیگر این آدرس به صورت دستی گرفته نخواهد شد بلکه این آدرس از سامانه املاک گرفته خواهد شد. اگر فرد در سامانه املاک ثبت نام ننموده باشد، دیگر آدرس را به صورت دستی از فرد قبول نخواهند کرد، در نتیجه این امر سبب می گردد تا مردم اطلاعات خود را در سامانه املاک ثبت نمایند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید نمود: بعلاوه در این طرح مالیات بر زمین های بایر پیش بینی شده است و به شهرداری ها اجازه داده شده تا زمین های خالی که در شهرها افتاده را شناسایی نموده و به مرجع مالیاتی معرفی نمایند. مالکان این زمین ها نیز باید عوارض پیش بینی شده را به شهرداری ها پرداخت نمایند که برای توسعه حمل و نقل شهری هزینه خواهد شد. با این سیاست یک تنظیم گری بازار صورت خواهد گرفت.

شاکری اضافه کرد: بعلاوه بر اساس این طرح کسانی که قراردادهای اجاره دو یا سه ساله می بندند یا قراردادهای اجاره را تمدید می نمایند و یا خانه های خود را به خانواده های دارای دو و سه فرزند اجاره می دهند، از تسهیلاتی بهره مند خواهند شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2395

به "اهداف و جزئیات طرح ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن ، این زمین ها مشمول مالیات می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهداف و جزئیات طرح ساماندهی بازار اجاره بهای مسکن ، این زمین ها مشمول مالیات می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید