یمن، بازداشت خانگی هادی در عربستان، فروش شش میلیارد پوندی سلاح انگلیس به ریاض

منابع یمنی از بازداشت خانگی عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن در عربستان اطلاع داد.

یمن، بازداشت خانگی هادی در عربستان، فروش شش میلیارد پوندی سلاح انگلیس به ریاض

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از شبکه تلویزیونی نبأ، مصطفی نعمان سفیر سابق یمن در اسپانیا فاش کرد که عبدربه منصور هادی منصور رئیس جمهورمستعفی و فراری یمن در شهر ریاض پایتخت عربستان تحت بازداشت کامل خانگی واقع شده است.

نعمان در توییتی نوشت: در جریان سفر اخیرم به ریاض یقین کردم که هادی تحت بازداشت خانگی قرار گرفته است و نمی تواند هرگونه دستوری داده یا با تصمیمی موافقت کند؛ مگر با جازه یک کمیته ویژه سعودی و به وسیله دو فرزندش جلال و ناصر و نیز عبدالله العلیمی مدیر دفتر و منشی ویژه اش.

وی اضافه نمود: دفتر ریاست جمهوری هادی تصمیمات را بسیار تصادفی می گیرد. اما مطمئن شدم که هادی تحت بازداشت خانگی واقع شده است و بدون اجازه مدیر دفتر و منشی ویژه اش و دو فرزندش نمی تواند کاری کند و این چهار نفر تنها به هادی دسترسی دارند.

در ادامه حملات دوجانبه دولت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن و مجلس شورای انتقالی مورد حمایت امارات به یکدیگر، یکی از سفرای سابق یمن بار دیگر به امارات به خاطر حمایت از شورای انتقالی جنوب و موضعگیری آن در قبال عبدربه منصور هادی به شدت حمله کرد.

عبدالوهاب طواف سفیر سابق و حامی عبدربه منصور هادی با انتقاد شدید از حمله رسانه های اماراتی به هادی نوشت: امارات کشوری کوچک در زمینی است که قبلا بخشی از ساحل عمان بود و تعداد ساکنان آن اندازه یک شهر کوچک در اطراف یمن بود. از جنبه نظری بخشی از ائتلاف (متجاوز به یمن) است، اما هادی و مردم و سرزمین یمن را به طرز پلیدی مورد تمسخر قرار داده است.

عربستان از دولت هادی و امارات از مجلس انتقالی جنوب یمن حمایت می نمایند. شبه نظامیان دوطرف اخیرا در جنوب نبردهای شدیدی با هم داشته اند. شبه نظامیان مجلس انتقالی جنوب که گرایش جدایی طلبی دارد و خواستار جدا شدن جنوب یمن از شمال است، در نهایت توانست کنترل عدن و زنگبار را بدست بگیرد و شبه نظامیان هادی به استان شبوه فرار کردند. حال امارات و عربستان در کوشش برای نشاندن دوطرف پای میز مذاکره برای مهار اختلافات هستند.

بیانیه ای مشترک عربستان و امارات درباره درگیری های عدن

به همین دلیل، عربستان و امارات در بیانیه ای مشترک بر لزوم آنچه آن را توقف حملات رسانه ای فتنه انگیز و تشدید نماینده اختلافات دانستند، تاکید نمودند.

این بیانیه همچنین از پاسخ مثبت دولت هادی و شورای انتقالی به دعوت عربستان برای گفت وگو استقبال و ادعا کرد: ما بر تداوم فضای مثبت برای خاتمه دادن بحران حوادث اخیر در عدن و ابین و شبوه تاکید می کنیم.

این بیانیه بر اهمیت توقف کامل هرگونه تحرک یا فعالیت نظامی یا اقدامات علیه دیگر طرف ها یا دارایی های عمومی و خصوصی تاکید نمود.

این بیانیه درحالی صادر شده است که پیشتر نیز شورای انتقالی و دولت هادی در شهر ریاض درباره خروج شبه نظامیان این شورا از مقرهای دولتی و نظامی عدن به توافق رسیده بودند و کمیته های نظامی نیز از سوی عربستان برای نظارت بر این خروج به عدن فرستاده شد اما در نهایت شورای انتقالی با خروج از این مقرها مخالفت کرد و نبردهای شدید در گرفت و در نهایت باعث سیطره کامل شورای انتقالی بر شهرهای عدن و زنگبار مرکز استان ابین شد و شبه نظامیان هادی به شبوه عقب نشینی کردند.

در همین حال، روزنامه عدن الغد به نقل از دو منبع دولت هادی و یک منبع در فرماندهی ائتلاف متجاوز به یمن از خروج شبه نظامیان شورای انتقالی از کاخ ریاست جمهوری کاخ المعاشیق در شهر عدن اطلاع داد که مقر دولت هادی به شمار می رود.

این منابع گفتند: شبه نظامیان اماراتی مواضع خود را کاملا تخلیه نموده و تانک ها و زرهپوش ها و سلاح های سنگین خود را به سمت مقر اصلی خود در منطقه البریقه بردند.

آنها در عین حال گفتند: شماری از فرماندهان اماراتی همچنان در کاخ المعاشیق در انتظار رسیدن یک هواپیمای نظامی برای انتقال آنها به مقر فرماندهی ائتلاف هستند.

آبزرور: آمار فروش سلاح های انگلیس فراتر از یاری ها به یمن

روزنامه آبزرور انگلیس در اشاره به سلاح های خریداری شده عربستان از انگلیس از شروع تجاوزخود به یمن نوشت: سود فروش سلاح ها از میزان یاری های انسانی ارائه شده به یمن بیشتر شده است.

لایما گراهام هاریسون در گزارشی نوشت: سودی که انگلیس از فروش سلاح به عربستان و کشورهای ائتلاف در یمن برده است، هشت برابر بیشتر از یاری هایش به غیرنظامیان محاصره شده به علت نبردهای جاری در یمن است.

این نویسنده به گزارش سازمان آکسفام اشاره نمود و نوشت: براساس گزارش این سازمان، انگلیس 770 میلیون پوند غذا و دارو و سایر یاری ها را به غیرنظامیان در یمن در طول نیم دهه گذشته ارایه داده است که یمن را به ششمین کشوردریافت نماینده یاری های انسانی انگلیس تبدیل نموده است، اما همزمان فروش سلاح به ائتلاف (متجاوز به یمن) در طول همین مدت 6 میلیارد و 200 میلیون پوند بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 2 مهر 1398 شناسه مطلب: 417

به "یمن، بازداشت خانگی هادی در عربستان، فروش شش میلیارد پوندی سلاح انگلیس به ریاض" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمن، بازداشت خانگی هادی در عربستان، فروش شش میلیارد پوندی سلاح انگلیس به ریاض"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید