کی روش: امارات برای توریست ها آماده شده نه جام ملت ها، انتخاب بازیکنان با جام جهانی متفاوت است

به گزارش کد الکترونیک، سرمربی تیم ملی در مصاحبه با سایت فدراسیون فوتبال گفت: بازیکنان من به خوبی میدانند که بیشتر از هر زمان دیگر به وفاداری و تعهدشان در تیم ملی احتیاج دارم. پس باید شجاعت و جسارت لازم را داشته باشند که خودشان را فدای تیم نمایند.

کی روش: امارات برای توریست ها آماده شده نه جام ملت ها، انتخاب بازیکنان با جام جهانی متفاوت است

از وبلاگ اخوتنیا دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

به گزارش کد الکترونیک، سرمربی تیم ملی در پاسخ به سوالی در خصوص بازدیدهای چند روز گذشته از امکانات موجود در امارات گفت: در ابتدا باید بگویم که در یک زمان مناسب تصمیم گرفتم در امارات حضور داشته و بر بازدیدهایی که می بایست در این کشور انجام شود نظارت داشته باشم. هم چنین در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی جام ملت ها تعدادی از جلسات را با AFC و کمیته برگزاری مسابقات برگزار کردم که این کار هم انجام شد. ضمن این که بازدیدهایی هم انجام داده و البته نتایج این بازدیدها و مسایلی که در این جا دیدم من را به هیچ وجه شگفت زده نکرد. در خلال برگزاری این مسابقات در کشور امارات با مسایلی جدی، دغدغه هایی پیچیده و مسائلی روبه رو هستیم که نه تنها در دوره آماده سازی بلکه در طول مسابقات جام ملت ها با آن دست به گریبان خواهیم بود.

چالشی که در امارات پیش رو داریم حتی بزرگ تر از چالش هایی جام جهانی است

او اضافه کرد: اگر بخواهیم مطمئن شویم که شرایط برای تیم ما ایده ال است، باید کارهای زیادی انجام شود. بگذارید این گونه بگویم که چالشی که ما در کشور امارات پیش رو داریم حتی بزرگ تر از چالش هایی است که ما در جام جهانی روسیه با آن روبه رو بودیم. چراکه در روسیه سروکارما با افراد بسیار حرفه یی بود. افرادی که در مسایل آماده سازی و برگزاری این مسابقات با فیفا همکاری نموده بودند و تمامی خواسته های تیم های ملی مختلف در آن جا پیش بینی شده بود. ولی در این جا این مساله صدق نمی نماید و مسائل زیادی وجود دارد.

وی تاکید نمود: همان طور که گفتم راستا طولانی را در پیش داریم و اگر بخواهیم مسائل را درون و بیرون زمین حل کنیم و در امارات پیروز شویم راه بسیار سخت و طولانی را پیش رو داریم. این راستا باید برای یک تیم حرفه یی، تیمی که در حال حاضر توقعات زیادی از آن می رود دیده و رفع شود.

کی روش در ادامه و در خصوص این که آیا این مسایل در راستا آماده سازی ما وجود دارد یا در زمان برگزاری مسابقات جام ملت ها است؟ گفت: بگذارید این گونه شرح دهم که یکی از اولین مسایلی که با آن روبه رو هستیم مساله آماده سازی تیم ملی است و زمانی که از جنبه تمرینی در امارات حضور می یابیم. فراموش نکنیم که تنها این مسابقات نیست که برای ما اهمیت دارد و ما باید تمرینات خوبی را در طول اردوها سپری کنیم تا بتوانیم در بازی ها پیروز باشیم. بازی های هر تورنمنت را همه می بینند، اما پشت این مسابقات آماده سازی تیم است که باید انجام شود. مثال آن دقیقا مانند یک کوه یخ است که شما تنها قسمت بیرونی آن را مشاهده می کنید ولی سایر قسمت های بزرگ تر که مهم تر هستند در زیر آب و در واقع در پشت مسابقات ما پنهان شده اند. در این جا صحبت من در خصوص انجام تمرینات خوب و محل های اسکان خوب برای تیم ها است؛ که متاسفانه در امارات محل های اسکانی که وجود دارد شرایط یک تورنمنت بزرگ از جنبه ورزشی را ندارد.

وی اضافه کرد: هیچ گونه تجهیزاتی برای ریکاوری و بازگرداندن انرژی و توان بازیکنان در بین مسابقات در محل هتل تیم ها وجود ندارد. مسایل دیگری هم که از اهمیت بالایی برخوردارد هستند تعیین و شفاف سازی نشده است. مثلا در هتل های محل اسکان تیم ها، مکان استقرار میهمانان، طرفداران و رسانه ها به لحاظ ورود و خروج و سایر مسایل تعیین نشده و نحوه ورود و خروج خود تیم ها هم در هتل ها نامعلوم است.

هتل ها برای توریست ها آماده شده اند و نه برای یک تیم ورزشی حرفه یی

سرمربی تیم ملی در پاسخ به سوالی در خصوص این که به نظر می رسد موضوع ریکاوری تیم در فاصله بین مسابقات در زمره دغدغه های اصلی شما است؟ گفت: بله. هتل های تیم ها آمادگی ارائه امکانات مورد نیاز یک تیم حرفه یی ورزشی که میخواهد در یک تورنمنت با سطح بسیار بالا مثل جام ملت ها حضور یابند را ندارند. در این جا هتل های بسیار مجلل و باشکوهی وجود دارد. ولی این هتل ها برای توریست ها و کسانی که قصد لذت بردن از تعطیلات شان را دارند آماده شده و نه برای یک تیم ورزشی حرفه یی.

او تاکید نمود: متاسفانه در این جا امکانات لازم برای بازیکنانی که می خواهند به صورت حرفه یی به پیروزیت دست پیدا نمایند خیلی محدود است. این را هم باید در نظر بگیریم که تیم ملی ما منابع اقتصادی بسیار بزرگی ندارد و خودمان امکان انجام هزینه های زیادی را نداریم. به همین خاطر باید کوشش کنیم که این موانع را به صورت کاملا منطقی و با فکر درست از سر راه برداریم.

کی روش در پاسخ به سوالی در خصوص تفاوت سازماندهی دو تورنمنت بزرگ یعنی جام ملت ها و جام جهانی توسط فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: پس از سالیان بسیار طولانی که در این سطح از تورنمنت ها حضور داشته ام برای من جای شگفتی ندارد. وقتی صحبت از پیشرفت، ترقی و حرکت رو به جلو می کنیم و در حال صحبت در خصوص AFC هستیم، واقعیت این است که AFC کاملا در این بخش درجا زده و در واقع در این سری موضوعات پیشرفتی نداشته است. بنده به هیچ عنوان شگفت زده نیستم و دقیقا به همین دلیل است که خودم به این جا آمدم تا تمام این مسائل را قبل از روبه رو شدن با آن مشاهده نموده و راهکاری برای آن پیدا کنم. این دقیقا یک قسمت بسیار حساس است که شما به آن اشاره کردید. چند ماه از مسابقات جام جهانی روسیه می گذرد و هیچ شکی نداریم که فضایی که این جا برای تیم و بازیکنان ما مهیا خواهد شد با استاندارهای بسیار پایین تر از استاندارهای جام جهانی باشد. این تنها برای بازیکنان ایران نیست و این احساسی است که همه بازیکنان تیم های ملی کره جنوبی، استرالیا، ژاپن و عربستان که در جام جهانی حضور داشتند، خواهند داشت. البته نکته حائز اهمیت این است که باید تمرکز همه بازیکنان را حفظ کنیم و بازیکنان ما باید انگیزه بسیار بالایی داشته باشند.

وی در ادامه تاکید نمود: جالب این جاست که در هفته گذشته در اجلاس فیفا حضور داشتم. یکی از سرفصل هایی که در آن جا مطرح شد این بود؛ که چگونه و با چه معیار و برنامه هایی می توانیم فوتبال آسیا را توسعه دهیم. اما درست شش ماه پس از جام جهانی، AFC شرایط و استانداردهایی کاملا پایین تر را به تیم ها در جام ملت ها و از جنبه ملزومات مورد نیاز برای تیم های حرفه یی ورزشی ارائه خواهد نمود.

کی روش اضافه کرد: ضمن این که این جام و تورنمنت بزرگ در ژانویه و در وسط فصل فوتبالی بازیکنان برگزار می شود. به خصوص بازیکنانی که در حال بازی در اروپا و وسط مسابقات هستند. به نظر من باید شرایط دقیقا برعکس می شد و ما بازیکنان را از یک تورنمنت به تورنمنتی دعوت می کردیم که سطح بالاتری از فوتبال را تجربه نمایند. باید به آن ها یک رویا و یک آرزوی بالاتر را ارائه دهیم. به هر حال بزرگ ترین چالش ما این است که این واقعیت را بپذیریم و کوشش کنیم از لحاظ روحی و روانی شرایط و فضایی را مهیا کنیم که بازیکنان بتوانند وظایف شان را به خوبی انجام دهند.

او اظهار کرد: من در یک جمله ساده صحبتم را خلاصه می کنم و آن این است که وظیفه و تعهد من چیست؟ وظیفه، تعهد و ماموریت من نه تنها در درون زمین بلکه در بیرون از آن و نسبت به طرفداران، فدراسیون و مسوولان ورزشی این است که همه را کنار هم و گرد هم جمع کنم. چرا که اگر بازیکنان و فدراسیون ما تمرکزشان از آن اهداف از دست بدهند ما همه چیز را از دست خواهیم داد.

کارلوس کی روش در پاسخ به سوالی در خصوص این که چه مسایلی هست که سعی در کنترل آن دارید؟ گفت: در برخی از مواقع برخی افراد متاسفانه این گونه القا می نمایند که من کوشش می کنم، تا تمام مسایل درون و بیرون زمین را کنترل کنم. البته برخی از این صحبت ها گاها از روی ناآگاهی است. وظیفه و دغدغه اصلی من به عنوان یک مربی و مدیر این است که تمام جزییاتی که می تواند باعث ارتقای عملکرد ما بشود را تحت نظر خودم داشته باشم. ولی در آخر به این سوال بازمی گردیم که آیا شما می خواهید یک مدیر یا یک مربی خوب باشید یا خیر؟. اگر شما همه فاکتورهای لازم را که می تواند در پیروزیت تان تاثیرگذار باشد را کنترل نکنید شما یک رهبر و مدیر خوب نیستید. به خاطر این که یکی از مهم ترین مسایلی که برای پیروزیت یک مدیر، رهبر و یا سرمربی تیم وجود دارد این است که باید مسایل تمرینی، تیمی و تمامی موضوعاتی که منافع تیم را در گرو آن است مانند برنامه آماده سازی، تمرینات، مسابقات و البسه و تجهیزات تیم و لباس هایی که تیم می خواهد بپوشد، را آنالیز نموده و لباس های با کیفیت و سطح بالایی در اختیار داشته باشد.

تصمیم گرفتیم از البسه ای که در انبار فدراسیون است استفاده کنیم

وی اضافه کرد: حال که صحبت از تجهیزات و البسه به میان آمد باید در این زمینه شرحاتی را ارائه کنم. بعد از صحبت هایی که با آقای ساکت - دبیرکل فدراسیون و همین طور با عضو هیات رییسه و مسوول کمیته بازیاریابی - آقای ممبینی داشتیم تصمیم اخیر در خصوص البسه تیم ملی گرفته شد و پس از این مذاکرات بود که آقای تاج - رییس فدراسیون فوتبال با توجه به این موضوعات تصمیم اخیر مبنی بر استفاده از البسه ای که در حال حاضر در انبار فدراسیون داریم را اخذ کردند. چرا که این تعداد البسه موجود برای تیم کافی است و تا زمانی که به اتمام برسد از همین البسه با کیفیت موجود استفاده می کنیم. دلیل اصلی ما مسایل اقتصادی بود که در برهه فعلی یک بی احترامی تلقی می شود اگر بخواهیم منابع اقتصادی مان را حیف و میل کنیم.

سرمربی تیم ملی تاکید نمود: موضوع دوم تصویر و احترامی هست که ما برای بازیکنان تیم ملی قایل هستیم. در جلساتی که با آقای ساکت و آقای ممبینی داشتیم به این نتیجه رسیدیم که البسه دریافت شده به هیچ عنوان کیفیت لازمه را نداشته تا جایی که باید به این موضوع تاکید کنم که آقای ممبینی به عنوان یک داور با سابقه بین المللی تاکید داشتند که البسه ارائه شده به هیچ عنوان کیفیت لازم را ندارد. ضمن اینکه آقای ساکت هم کیفیت این البسه را تایید نکردند و در نتیجه یک نظر کلی و جمعی گرفتیم و به تایید ریاست فدراسیون فوتبال هم رسید و تصمیم گرفته شده به خاطر نداشتن استاندارهای لازم در البسه ارائه شده بود.

او در ادامه اضافه کرد: وقتی صحبت های برخی افراد را در خصوص تجهیزات و البسه تیم ملی می شنوم، خنده ام میگیرد. چرا که تنها چیزی که من همواره برای بازیکنان خواسته ام این بوده که بهترین ها را داشته و همواره خواسته ام بازیکنانم احساس افتخار نمایند.

کی روش تاکید نمود: همواره خواسته ام زمانی که بازیکن، لباس تیم ملی را بر تن می نماید، احساس احترام کند و وقتی خودشان را درون زمین می بینند باعث غرور و افتخار یک کشور و فرهنگ و تاریخچه مانند ایران باشد. ما نمی توانیم خودمان را یک فرد شکست خورده در سطح جهان نشان دهیم. برای اعتماد به نفس بازیکنان ملی پوش یک کشور مخصوصا ایران بسیار مهم است که احساس احترام بالایی داشته باشند و این وظیفه یک مربی و رهبر است که در یک کلمه اگر بخواهد به پیروزیت برسد باید همه آروزها و رفتار تیم را کنترل کند. پس مطمئنا موضوعاتی که باعث بشود تیم و بازیکنان من بهتر باشند را نادیده نمی گیرم چرا که این وظیفه من است.

سرمربی تیم ملی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص رقیبان تیم ملی و تفاوت بازی های جام جهانی و جام ملت ها به لحاظ سبک بازی و حفظ و مالکیت توپ اضافه کرد: همواره در زندگی سعی نموده ام که نگاهم به همه چیز ساده باشد. فوتبال یک بازی ساده است و رفتارها و تصمیم های ما هم باید ساده باشد. مطلب پایه ای این است که در سی و پنج سال گذشته زندگی مربیگری ام مبنا را بر یک اصل ساده گذاشته ام. هر روز که بیدار می شوم سعی می کنم یک فرد و مربی بهتر باشم. سعی می کنم از روز گذشته مرتکب اشتباهات کم تری بشوم. همواره سعی می کنم بهتر باشم و اگر بخواهم بهتر باشم باید کوشش کنم کادر و بازیکنان من بهتر باشند. اما سوال این است که این کار را چگونه انجام می دهم؟ در واقع تنها راهی که می شود به این مهم دست پیدا کرد این است که شناخت بهتری از یکدیگر داشته باشیم. زمانی که صبح از خواب بیدار می شویم باید اراده ای قوی درون ما باشد که به خودمان بگوییم ما شناخت بهتری از راستا پیش روی مان و کار تیمی مان داریم. البته اگر تصمیم ما برای پیشرفت باشد باید حریفان مان را هم بهتر بشناسیم و بدانیم چه رقیبانی داریم و آن ها در حال چه کوششی هستند و چه پیشرفت هایی را تجربه می نمایند.

هدف مان این است که قهرمان جام ملت ها بشویم

وی با اشاره به مسابقات جام ملت ها گفت: ما در جام ملت ها مسابقات کاملا متفاوتی را تجربه می کنیم و بازی هایی که در جام ملت ها با آن روبه رو هستیم کاملا با جام جهانی متفاوت است. هدف اصلی ما در روسیه صعود به مرحله دوم مسابقات بود. اما وقتی وارد چالش جام ملت ها شده ایم، باید بپذیریم هدف مان این است که قهرمان این مسابقات بشویم. مردم و هوادران بدانند که در جام ملت ها فضا و سناریویی کاملا متفاوت را پیش رو داریم. در حال حاضر باید کنترل همه چیز را به دست بگیریم و در واقع مسابقات را کنترل کنیم.

کی روش گفت: در امارات باید نوع بازی مان را به خوبی کنترل کنیم؛ چرا که نگرش ما باید نسبت به برخی بازی ها مانند عراق، ویتنام و یمن و دیگر رقیبان آسیایی مان با نگرش ما در بازی مقابل مراکش که بهترین تیم آفریقاست و بازیکنانی به مراتب با سطح بالاتری از تیم ما دارد، متفاوت باشد. البته این تفاوت در دیدگاه ما نسبت به بازی های پیش رو باید با بازی مقابل پرتغال که قهرمان اروپاست و یا اسپانیا که قهرمان جهان است، وجود داشته باشد. باز هم تکرار می کنم اگر شما خودتان را به خوبی نشناسید، نمی توانید حریف های خود را به خوبی بشناسید. در لحظه ای که شما واقعیت را می پذیرید و متوجه می شوید که نوع بازی تیم مقابل شما متفاوت است در نتیجه باید تصمیمات و انتخاب های متفاوتی را بگیرید.

نوع انتخاب بازیکنان برای جام ملت ها متفاوت خواهد بود

سرمربی تیم ملی تاکید نمود: در این صورت مطمئنا استایل 23 بازیکن نهایی که برای جام ملت های آسیا انتخاب می شوند از بازیکنانی که برای جام جهانی روسیه انتخاب شدند، متفاوت خواهد بود. البته این موضوع هیچ ارتباطی به سطح بازیکنان ندارد و تنها نوع انتخاب های ما برای جام ملت ها متفاوت خواهد بود. وقتی ما این چالش را پذیرفتیم که می خواهیم در امارات قهرمان شویم باید راهکار های متفاوتی را اتخاذ کنیم و این تصمیمات قطعا از تصمیمات ما در روسیه متفاوت خواهد بود. دوباره تکرار می کنم چالش پیش روی ما بسیار بزرگ است و تک تک تصمیمات من مبنایش این خواهد بود که همه چیز را تحت کنترل داشته باشیم و کوششمان این خواهد بود که هر روز بهتر از دیروز باشیم. چالشی که ما در حال حاضر برای کسب پیروزیت در جام ملتها داریم بسیار بسیار بزرگتر، متفاوت تر و منحصربفرد تر از چالش ما در جام جهانی خواهد بود.

او اظهار کرد: وقتی شما صحبت از برد یک، دو یا سه بازی می کنید، با صحبتی که شما از قهرمانی در یک تورنمنت می کنید، متفاوت است. شاید قصد شما بردن چند بازی باشد، ولی زمانی که شما صحبت از قهرمانی می کنید پس باید برتر و بهتر از همه تیم های قاره خود باشید. به خاطر این که تمام قدرت های قاره به دنبال این مقام هستند و ما این آرزو را داریم که بهتر باشیم و این راهکار یگانه را داریم که در تمام تصمیمات مان بهترین باشیم که در آخر استحقاق جام را داشته باشیم.

آخرین زمانی که ایران قهرمان آسیا شد به سال 1976 و زمانی بازمی شود که در آن تاریخ به جهان نیامده بودم

کی روش اضافه کرد: هم اکنون زمان بیدار شدن است و وظیفه من به عنوان مربی این است که این بیدار باش را به همه اعلام کنم. ماموریت من این است که این سازمان و سیستم را به سمت هدف و دلیل مان سوق دهم. بیدار باش من این است که همه مسائل را بازگو کنم و قطعا مسائل ما در امارات به هیچ عنوان قابل مقایسه با قبل نیست. بزرگ ترین چالش فوتبال ایران در 50 سال گذشته قهرمانی در این دوره از جام ملت های آسیاست. به خاطر این که آخرین زمانی که ایران قهرمان آسیا شد به سال 1976 و زمانی بازمی شود که در آن تاریخ به جهان نیامده بودم (با خنده!)، پس چالش بزرگی پیش رو داریم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص توقع اش از طرفداران و مسوولان گفت؟ این فرصت را داریم که در جام ملت ها قهرمان شویم. پس باید هر کاری که ضروری است را امروز انجام دهیم و نه فردا. اگر حتی یک نفر این فکر را داشته باشد که ما کار راحتی پیش رو داریم نه تنها غیرقابل قبول است بلکه یک حرف خنده دار است.

او اضافه کرد: ما یک جام جهانی خوب را پشت سر گذاشته ایم و باید بلد باشیم و یاد بگیریم که از صندلیی که به دست آورده ایم حسن استفاده را داشته باشیم. ما در جام جهانی صندلیی را به دست آوردیم و به همین خاطر نمی توانیم زیر سایه نخلسان های جنوب ایران بنشینیم یا از آب و هوای خوب شمال ایران لذت ببریم. ما نباید بگذاریم این احساس در ما ایجاد شود که رو به عقب حرکت می کنیم. ما باید کوه ها را پشت سر بگذاریم و باید قله ها را فتح کنیم. ما باید قله دماوند را فتح و در دریای کاسپین شنا کنیم و باید در خلیج فارس، خودمان را به پیروزیت برسانیم.

افرادی تهمت می زنند، دروغ می گویند و کوشش می نمایند با ایجاد تفرقه، ما را پایین بکشنانند

سرمربی تیم ملی تاکید نمود: برای رسیدن به پیروزیت و فتح قله هایی که در خصوص آن صحبت کردیم باید حواس مان به دو دسته از افراد باشد. افرادی که آمادگی مقابله با هر گونه چالش و مسائلی را دارند. افرادی که می توانند کوه ها را پشت سر گذاشته و در دریاها شنا نمایند و خودشان را به سرحد پیروزیت برسانند. اما از آن مهم تر باید حواس مان به افرادی باشد که در چند سال گذشته شاهد حضور آن ها بودیم. افرادی که تهمت می زنند، دروغ می گویند و کوشش می نمایند با ایجاد تفرقه، ما را پایین بکشنانند ولی ما هرگز نمی ایستیم و رو بجلو حرکت می کنیم.

کی روش در پاسخ به سوالی در خصوص بازیکنان تیم ملی که باشگاه هایشان را عوض نموده و سیری صعود داشته و در حال حاضر در اروپا شاغل هستند گفت: واقعا اتفاق خوبی بود و علت آن افتخار و اعتباری است که تیم ملی در جام جهانی در سراسر جهان کسب نموده است. بارها گفته ام و باز می گویم که برخی افراد در درون ایران اطلاع کاملی از اعتبار و وجهه ای که تیم ملی در سراسر جهان کسب کرد ندارند. این افراد اگر این مسایل را می دانستند سکوت می کردند و یکسری از صحبتها را انجام نمی دادند.

وی اضافه کرد: نقطه ای که حال حاضر در آن حضور داریم یک آغاز است. سوال اصلی این است که ما چگونه می توانیم از این فرصت استفاده کنیم که بازیکنان مان را در یک فضای رقابتی بالاتر قرار دهیم. در مسابقات و لیگ هایی که فشار و سرعت و ریتم بازی ها در آن ها بیش تر است. لیگ هایی که در آن ها بازیکنان آماده هستند هر سه یا چهار روز یکبار بازی های سطح بالا و با ریکاوری خوب انجام بدهند.

کی روش تاکید نمود: بعد از هفت، هشت سال کار مداوم و مستمر، اکنون زمان جشن دریافت نیست. بلکه باید بدانیم چگونه از این صندلی به دست آمده استفاده نموده تا رو به جلو حرکت کنیم و یک تیم بهتر بشویم. همواره به بازیکنان تیم ملی گفته ام اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید به بازیکنان و تیم بهتری تبدیل شویم. هیچ بازیکنی نمی تواند بدون داشتن مشارکت بالا و نقش آفرینی خوب در تیم ملی، پیراهن آن را بر تن کند.

او اضافه کرد: ما نسبت به گذشته امیدوارتر و با انگیزه تر هستیم اما هیچ وقت مغرور نمی شویم و هیچ گاه دست از کوشش برنداشته ایم. بازیکنان من به خوبی می دانند که بیشتر از هر زمان دیگر به وفاداری و تعهدشان در تیم ملی نیاز دارم. باید شجاعت و جسارت لازم را داشته باشند که خودشان را فدای تیم نمایند همان طور که در گذشته این کار را انجام دادند و این اصل پایه ای ما درون و بیرون از زمین مسابقه است.

جام ملت ها از جام جهانی آسان تر نیست

سرمربی تیم ملی گفت: ما به گروهی از افراد وفادار و متعهد نیاز داریم و می خواهیم دوستی ما به صورت وفادارانه و متعهدانه ادامه داشته باشد. ولی این تنها شامل بازیکنان نیست و همه از جمله طرفداران و مسوولان هم باید نسبت به هدف ما متعهد شوند. اگر شما فکر کنید جام ملت ها نسبت به جام جهانی آسان تر است دچار یک اشتباه بزرگ شده اید. ما طی 7، 8 سال گذشته هیچ گاه مسابقاتی به این سختی نداشته ایم. من دوست ندارم سیاست وارد فوتبال شود و البته دوست ندارم فوتبال وارد سیاست شود. به همین خاطر اعتقاد دارم که نمی توانیم تظاهر کنیم که در حال حاضر اطراف تیم ملی اتفاقاتی نمی افتد. نمی توانیم چشم های خود را روی واقعیات ببندیم. ما تیمی هستیم که درون و بیرون زمین مسائل بزرگی داریم. هم چنین حریفان بزرگی مانند ژاپن، کره، استرالیا و عربستان درون زمین در انتظار ما هستند. به خصوص سه تیم ژاپن، کره جنوبی و استرالیا بهترین تیم های این تورنمنت هستند که در 35 تا 40 سال گذشته کارهای توسعه یی و زیر ساختی روی فوتبال انجام داده اند.

وی اظهار کرد: ما علاوه بر درون زمین و حریفانی که در بالا شرح دادم، چالش های بزرگی هم در بیرون از زمین و از جنبه های اقتصادی، آماده سازی، امکانات، فضای تحت فشاری که با آن روبه رو هستیم و بازی های محبت آمیز داریم. یکسری از کشورها در کوشش هستند که رابطه غیر محبت آمیز ای را با ایران ایجاد نمایند. اما همان طور که گفتم من یک مربی هستم و تاکید می کنم که خوب نیست که سیاست وارد فوتبال شود و خوب نیست فوتبال سیاسی شود.

کی روش در ادامه بیان نمود: وظیفه و هدف اصلی ما این است که باعث شادی و غرور ایران و ایرانی شویم و باید برای این هدف ارزشمند، خودمان را فدای این تیم کنیم. واقعا نمی دانم آیا این اتفاق در تاریخ فوتبال ایران دوباره می افتد؟ این که ما روحیه لازم را برای قهرمانی در این مسابقات داشته و بازیکنان بسیار خوبی در اختیارمان باشد و اعتماد به نفس لازم در روح و کالبد ما جاری باشد؟. همان طور که گفتم باید شجاعانه و متعهدانه درون زمین، و با فکر و مغزمان مسایل بیرون زمین را کنترل کنیم.

او اضافه کرد: شاید برخی از صحبت های من برای برخی افراد یک زبان ناشناخته بوده و درکش برای آن ها بسیار سخت باشد. مانند این است که برخی به نقاشی پیکاسو نگاه و فکر می کردند این نقاش بزرگ و فقید یک سری رنگ را به صورت تلفیقی به یک بوم نقاشی پاشیده و هیچ مفهومی برای آن ها نداشت. به خصوص زمانی که ما صحبت از وفاداری و تعهد می کنیم. ولی برای من این دو مفهوم صندلی والایی دارند؛ وفاداری و تعهد به تیم.

سرمربی تیم ملی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص شایعات مطرح شده در هفته گذشته در برخی رسانه ها در خصوص حضورش در قاره های مختلف برای ادامه کار گفت: برخی از مسایل در زندگی آنقدر ساده است که برای برخی افراد درک این سادگی سخت است. آقای تاج و هیات رییسه فدراسیون فوتبال تصمیم دریافتد تا از من برای کسب عنوان قهرمانی و مقام در جام ملت ها دعوت نمایند تا این عنوان را به چالش بکشم که این موضوع اول بود.

وی اضافه کرد: موضوع دوم این است که با گذشت 8 سال کار در ایران، میراثی به وجود آمده و در مهر ماه امسال و پس از 8 سال اصرار کی روش این فرصت را خواهیم داشت که نیاز ما به داشتن یک زمین تمرین استاندارد در مرکز ملی فوتبال برآورده شود و در مهر ماه امسال این زمین چمن به بهره برداری برسد. هم چنین مرکز PEC که متعلق به ملی پوشان است ساخته شده و این واقعیاتی است که برخی چشم شان را روی آن می بندند. واقیعاتی که برخی وانمود می نمایند متوجه آن نیستند و این مسایلی است که من درک نمی کنم.

کی روش ادامه داد: موضوع سومی که من با افتخار دعوت رییس و فدراسیون فوتبال ایران را پذیرفتم تا کارم را تا انتها جام ملت های اسیا ادامه دهم این بود که به توافق رسیدیم که به خودمان دروغ نگوییم. این موضوع بین بنده و آقای تاج بسیار شفاف بود که اگر نتوانیم راهکار های مناسبی برای حمایت از تیم ملی پیدا کنیم نمی توانیم به پیروزیت برسیم. اما در این بین برخی افراد در کوشش هستند که وانمود نمایند که این مسایل را نمی بینند.

او تاکید نمود: یک بار دیگر می گویم که بدون حمایت اقتصادی لازم نمی توانیم برنامه های آماده سازی خودمان را پیاده کنیم. در نتیجه هدف مان از بین می رود و دیگر راهی برای اجرا کردن برنامه های آماده سازی تیم ملی نخواهیم داشت و از همه مهم تر تیم ملی روحیه و اعتماد به نفسش را از دست خواهد داد. مطلب اول و دوم و سوم من بسیار ساده است اما برخی ترجیح می دهند چشم شان را روی آن ببندند. خیلی ساده است که اگر در مهر و آبان امسال فدراسیون فوتبال نتواند از برنامه های تیم ملی حمایت کند آماده سازی ما کاملا از بین می رود و شما دیگر به سرمربی نیازی نخواهید داشت. سرمربی که تنها یک چیز در ذهنش در زمان برگشت بود. تنها دلیلی که پیشنهاد آقای تاج را قبول کردم این بود که سعی کنیم در امارات قهرمان شویم.

اگر در ماه های اکتبر و نوامبر نتوانیم حمایت های مورد نیاز از تیم ملی را داشته باشیم توافقات ما ادامه نخواهد داشت

کی روش اضافه کرد: همانطور که گفتم به اعتقاد من شجاعت مورد نیاز را داریم و باید پس از 8 سال به تیم ملی ایران و اهداف آن وفادار باشیم. باید به احترام تمام اشک هایی که ریخته شد و فداکاری ها و جنگ هایی که صورت گرفته دست به دست هم بدهیم. اما اگر به این موضوعات دست پیدا نکنیم، من با آقای تاج به توافق رسیدیم که اگر در ماه های اکتبر و نوامبر امسال نتوانیم این حمایت ها را داشته باشیم توافقات ما ادامه نخواهد داشت و این موضوعات را امضا هم نموده و مکتوب هم نموده ایم. پس از تمام سختی های 8 سال گذشته، من به کلام و قولم پایبند و متعهد بودم و توقع من این است که طرف مقابل هم به قول ها و وعهده های داده شده پایبند باشد و حمایت ها از برنامه های ارائه شده را پیاده کنیم؛ تا با یک برنامه آماده سازی خوب به آرزوی بزرگی که داریم و آن هم قهرمانی در جام ملت ها است، دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: برای من شرایط بسیار شفاف است و من راجع به خودم و کادرم صحبت نمی کنم. البته متوجه هستم که برخی افراد وقتی قراردادی را امضا می نمایند فقط راجع به منافع خودشان صحبت می نمایند و من می دانم برای این افراد درک شرایط فعلی ما سخت است. ولی بقیه افراد مانند من در درجه اول در خصوص منافع تیم صحبت می نمایند و نمی خواهم بگویم کلام من درست است و آن ها اشتباه می نمایند. یا بگویم آن ها در جهانی دیگر زندگی می نمایند و من در جهانی دیگر. اما من همواره در خصوص منافع تیم صحبت نموده ام.

سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران در ادامه در خصوص انتخاب بازیکنان برای چند ماه آینده و فرایند انتخاب آن ها گفت: در این مورد مثل همواره خیلی سیستماتیک و سخت گیرانه تصمیم می گیرم ولی یک اصل وجود دارد و آن این است که اگر شما بخواهید بازیکنان بهتری داشته باشید یا باید بازیکنان فعلی تان را بهتر آماده کنید و یا باید بازیکن بهتری را بیاورید. برای من این مطلب هیچگاه جای سوال نبوده و مطمئنا نوع انتخاب های من نسبت به جام جهانی روسیه متفاوت خواهد بود. یک مثال می زنم. بازیکنانی که من برای برزیل دعوت کردم نسبت به بازیکنانی که به استرالیا بردم متفاوت بودند. اما قطعا باید ما از تجربه جام جهانی بازیکنان به عنوان یک نقطه آغاز استفاده و سعی کنیم این تجربه را حفظ و از اعتماد به نفس بازیکنان استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: شکی نیست که بازی چند هفته پیش ما برابر ازبکستان نشان داد که گروهی از بازیکنان بسیار مطمئن و خوب را در اختیار داریم که سطح بالایی از فوتبال را نشان دادند. دلیل آن این است که این بازیکنان، هم خودشان را به خوبی می شناسند و هم نسبت به کارهایی که باید انجام دهند به خوبی اشراف دارند. ولی باز هم تاکید می کنم که ما گروگان گذشته مان نیستیم و منظور من از این حرف این نیست که اگر بازیکنی در جام جهانی روسیه بازی نموده دیگر کارت اعتباری دارد و حتما به تیم ملی دعوت می شود. خیر. بازیکنان تنها در جلسات تمرین است که می توانند ثابت نمایند آیا استحقاق حضور در لیست نهایی ما را دارند یا خیر.

فهرست نهایی تیم ملی ایران را دوم دی ماه اعلام می کنیم

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: ما در تیم ملی همواره سیستمی داریم که ماتریکس عملکردی بازیکنان را در آن ثبت می کنیم. البته همواره خودم به شخصه این امور را دنبال می کنم. این موضوعی بود که خودم در ایران آغاز کردم و بر این اساس در آخر ماه میلادی اکتبر ما یک فهرست 34 نفره از بازیکنان را اعلام می کنیم که فهرست آماده باش بازیکنان برای جام ملت ها است. فهرست دیگر ما در انتهای ماه نوامبر خواهد بود و این فهرست هیچ قطعیتی ندارد. در ماه سوم که دسامبر است کیفیت بازیکنان را بسیار موشکافانه آنالیز می کنم و فهرست نهایی را به احتمال زیاد در 23 دسامبر (دوم دی ماه) اعلام می کنیم و در نتیجه در انتهای هر ماه، ماتریکس مشاهدات فنی ما منتشر می شود. فهرست 34 نفری که ما اطمینان داریم که می توانند کاندید حضور در فهرست نهایی جام ملت ها باشند.

کی روش در خصوص دعوت از بازیکنان شاغل در لیگ های خارج و داخل کشور و نقدهای که از تعداد بازیکنان دعوت شده از باشگاه های مختلف مطرح می شود، گفت: مطمئنا سطح مسابقات هیچ کشوری قابل مقایسه با لیگ انگلستان نیست و نمی دانم چرا برخی افراد وقتی ما صحبت از کیفیت لیگ ایران یا لیگ قطر و یا حتی لیگ های امروز کشورهای آمریکای جنوبی می کنیم حساس می شوند. خیلی از این لیگ ها نسبت به لیگ های اروپایی سطح پایین تری دارند و هیچ اشکالی ندارد که این صحبت ها مطرح شود. اشکال زمانی است که ما بخواهیم به خودمان دروغ بگوییم و کاری نکنیم که پیشرفت داشته باشیم. ما نباید به خودمان دروغ بگوییم و خودمان را پنهان کنیم. به همین خاطر قبل از روسیه این برنامه را تدوین کردیم که بازیکنان به صورت میانگین یک روز و نیم هر هفته را با ما باشند. دلیل آن هم این بود که می خواستیم این فضا به بازیکنان داخلی داده شود که در ازای این که فشار فوتبال بین المللی را تجربه نمی نمایند بیایند و این پیشرفت را در کنار کادر تیم ملی تجربه نمایند.

او اضافه کرد: تئوری من به عنوان مربی این است که همه را با یک چشم نگاه کنم. ولی همواره بهترین ها را انتخاب می کنم و برایم فرقی نمی نماید این بازیکن کجا بازی می نماید. سعی می کنم راهکارهایی به بازیکنانم بدهم که آن ها هم پیشرفت نمایند و این وظیفه من بوده و هست. ولی واقعیت این است که پس از 7، 8 سال کار در ایران و تعداد بازی های زیادی که پشت سر گذاشتیم نمی توانم چشم روی تجربه اکثریت این بازیکنان ببندم. لحظه ای که ما مقابل ژاپن مقابل کره و مقابل قدرت های آسیا بازی می کنیم تجربه بازیکنان ما بسیار مهم است و ما نمی توانیم به راحتی از آن ها چشم پوشی کنیم. ولی هم بنده و هم کادر من هیچ وقت ادعا نمی کنیم که ما اشتباه ننموده ایم. ما هم امکان دارد مرتکب اشتباه شده و گاها قضاوت اشتباه نموده باشیم. ولی من همواره عاشقانه منتظر شنیدن مطالب و نقدها صادقانه و نقطه نظرات متعهدانه بوده ام، چراکه این ها خیلی به من یاری نموده و خواهد نمود. من هم ممکن است به بازبینی نیاز داشته باشم و تصمیماتم را بازنگری کنم و من حتی از آنهایی که نقطه نظراتشان را صادقانه بیان می نمایند، تشکر می کنم.

سرمربی تیم ملی ایران بیان نمود: ولی ارائه نقطه نظرات صادقانه و متعهدانه با بی احترامی کردن و مسایلی که وجاهت سرمربی تیم ملی را زیر سوال می برد و باعث تفرقه و دودستگی در فوتبال ایران می شود غیرقابل قبول است. واقعیت این است که با رییس فدراسیون هم صحبت نموده ام تا این گونه مسایل را در دستان رییس گذاشته که با این مسایل برخورد شود. در انتها صحبت های خود را با ضرب المثلی تمام می کنم؛ من فرصت این را ندارم که وقتم را صرف اسب جان وین بازیگر فیلم های وسترن قدیمی کنم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 751

به "کی روش: امارات برای توریست ها آماده شده نه جام ملت ها، انتخاب بازیکنان با جام جهانی متفاوت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کی روش: امارات برای توریست ها آماده شده نه جام ملت ها، انتخاب بازیکنان با جام جهانی متفاوت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید