میزان مصرف نان چقدر باید باشد؟

به گزارش کد الکترونیک، مجله پزشکی دکتر سلام/نان از هزاران سال پیش به عنوان غذای اصلی در سراسر دنیا استفاده می شده است، در حال حاضر نیز مردم به دلیل راحتی، قابل حمل بودن و طعم آن همچنان به مصرف آن ادامه می دهند. نان در انواع مختلفی موجود است که به روش های مختلف و با استفاده از مواد متنوع تهیه می گردد.

میزان مصرف نان چقدر باید باشد؟

به عنوان مثال می توان به نان سبوس دار، نان شیرین شده، نان ذرت، نان با خمیرمایه و بدون مخمر، نان غلات جوانه زده و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود. بعضی از انواع نان از سایر موارد مغذی تز هستند، اما چگونه افراد می توانند یک انتخاب سالم داشته باشند؟ به گزارش مدیکال نیوزتودی، در این مقاله جنبه های مختلف نان مورد آنالیز قرار می گیرد.

کربوهیدرات در نان: خوب است یا بد؟

کربوهیدرات ها ماده مغذی اصلی در نان هستند که سوخت بدن را تامین می نمایند. میوه ها، سبزیجات، لوبیا و غلات با حداقل فرآوری حاوی سالم ترین منابع غذایی کربوهیدرات هستند، همچنین این مواد غذایی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی اکسیدان ها را برای بدن تامین می نمایند. افراد نان سفید بسته بندی شده و نسخه ای از یک کربوهیدرات ساده بسیار فرآوری شده تهیه می نمایند که هضم آن سریع و آسان است، اما ارزش غذایی کمی دارد. غذاهایی که از غلات بسیار فرآوری شده تهیه می شوند باعث افزایش قندخون بعد از خوردن می گردد.

افزایش مکرر قند خون در نهایت منجر به پیشرفت دیابت نوع 2 می گردد. کربوهیدرات های فرآوری شده نیز فاقد فیبر هستند. در نتیجه فرد بعد از خوردن آنها احساس سیری نمی نماید و بلافاصله بعد از افت قند خون خیلی زود دوباره تمایل به خوردن پیدا می نمایند. هنگامی که فراورینمایندگان مواد غذایی را پردازش می نمایند اغلب منجر به از دست دادن مواد مغذی می گردد.

فراوری نمایندگان اغلب ویتامین ها و مواد معدنی را به نان سفید اضافه می نمایند تا جایگزین این مواد مغذی از دست رفته شوند. با این حال، آنها نمی توانند جایگزین فیبر شوند که برای سلامت دستگاه گوارش و قلب و عروق گزینه لازم است. مصرف زیاد کربوهیدرات های ساده مانند نان سفید منجر به افزایش وزن و افزایش خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن مرتبط با سبک زندگی می گردد.

غلات کامل چیست؟

غلات کامل موجود در نان سبوس دار فواید زیادی برای سلاکتی دارد ضمن تقویت سلامت کلی به کاهش خطر چاقی و سایر عوارض و بیماری های دیگر یاری می نمایند. شورای غلات کامل غذاهای کامل را به توضیح زیر تعریف می نماید:

غلات کامل یا غذاهایی که از آنها تهیه می گردد به نسبت اصلی خود حاوی کلیه قطعات اساسی و مواد مغذی موجود در کل دانه ها هستند.

اگر دانه فرآوری شده باشد (به عنوان مثال ترک خورده، له شده یا پخته شده) محصول غذایی باید همان تعادل غنی عناصر غذایی را که در دانه اصلی دانه یافت می گردد ارائه دهد. این تعریف به این معنی است 100 درصد هسته اصلی همه سبوس، جوانه و آندوسپرم باید وجود داشته باشد تا به عنوان یک دانه کامل شناخته گردد. انجمن قلب آمریکا خاطرنشان می نماید غلات کامل منبع خوبی برای:

ویتامین های گروه B از جمله اسیدفولیک

آهن، منیزیم و سلنیوم

فیبر رژیمی

انجمن قلب آمریکا مصرف حداقل 25 گرم فیبر در روز را برای فردی که رژیم 2 هزار کالری دارد توصیه می نماید. حداقل نیمی از غلات مصرفی فرد باید غلات کامل باشد. فیبر می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را کاهش دهد:

بیماری قلب و عروقی

دیابت نوع 2

فشار خون بالا

سرطان روده عظیم

چاقی

غلات کامل برای بدن پروتئین نیز تامین می نمایند

چگونه می توان فهمید آیا نان غلات کامل است

هنگام انتخاب نان خریداری شده از فروشگاه، کلمه کل باید نخستین کلمه در فهرست مواد تشکیل دهنده باشد. کلمه کامل وجود 3 قسمت دانه یعنی سبوس، جوانه و اندوسپرم را در محصول تضمین می نماید. برچسب های زیر یک محصول غلات کامل را تضمین نمی نمایند:

چند شاخه

نان گندم

آرد ارگانیک

سبوس

جوانه گندم

آرد گندم سفید نشده

100 درصد گندم

فهرست مواد تشکیل دهنده ایده بهتری راجع به آنچه در این محصول وجود دارد ارائه می دهد.

آرد تصفیه شده چیست؟

برای تهیه نان یا آرد سفید فراورینمایندگان دانه را پردازش می نمایند تا سبوس و جوانه را از بین ببرند و فقط اندوسپرم آن باقی بماند. محصولاتی که با آرد تصفیه شده تهیه می شوند دارای بافت ظریف، سبک تر و ماندگارتر هستند.

با این حال، فرآوری بیشتر قسمتی یا تمام فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی را از بین می برد. آندوسپرم باقی مانده کربوهیدرات های سریع و قابل هضم را فراهم می نماید، اما موارد کمی دیگر. این فرایند به کمبودهای تغذیه ای منجر می گردد، بنابراین فراورینمایندگان در حال حاضر آردهای غنی شده فراوری می نمایند.

این گروه از فراورینمایندگان با استفاده از مکمل هایی مانند اسید فولیک و سایر ویتامین های گروه B بعضی از مواد مغذی از دست رفته را به آرد سفید فرآوری شده اضافه می نمایند. با این حال، ویتامین های مکمل به خوبی ویتامین هایی نیستند که به طور طبیعی از منابع غذایی تامین می شوند. بدن انسان به طور معمول مواد مغذی را از منابع فرآوری نشده بهتر جذب و پردازش می نماید.

چه زمانی نان سالم نیست؟

آرد و مواد افزودنی بسیار فرآوری شده در نان سفید بسته بندی شده آن را به گزینه ناسالمی تبدیل می نماید. مصرف بیش از حد نان سفید منجر به چاقی، بیماری های قلبی و دیابت می گردد. با این حال، خرید نان با کلمه کل به عنوان نخستین ماده هنوز هم سلامت محصول را تضمین نمی نماید بلکه نخستین قدم است.

حتی نان غلات کامل می تواند حاوی 20 ماده یا بیشتر از جمله مواد نگهدارنده، نمک و قندهای اضافه شده باشد که برای سلامتی مفید نیستند. مواد نگهدارنده ممکن است به تازه ماندن نان یاری کند، اما افراد می توانند نان تازه ای که حاوی مواد نگهدارنده کمتری است را در یخچال یا فریزر برای حفظ طراوت و تازگی نگهداری نمایند.

بسیاری از انواع نان حاوی قندهای اضافه شده یا جایگزین های قند هستند. افراد باید از مصرف محصولاتی حاوی شربت ذرت یا هر ماده دیگری حاوی ترکیباتی که به ose ختم می شوند در ابتدای فهرست مواد تشکیل دهنده اجتناب نمایند زیرا همه آنها قند هستند. به عنوان مثال می توان به ساکارز، گلوکز و فروکتوز اشاره نمود. فراورینمایندگان به طور معمول فهرست مواد اولیه را با توجه به وزن مواد تشکیل دهنده محصول ارائه می دهند.

انتخاب های خوب نان

نان تهیه شده با دانه های جوانه زده گزینه خوبی محسوب می شوند. هنگامی که یک دانه جوانه می زند مواد مغذی آن راحت تر هضم می شوند و برای استفاده در دسترس بدن قرار می گیرند. این فرایند منبع بهتری از پروتئین، فیبر، ویتامین C، فولات و سایر مواد مغذی را برای بدن تامین می نماید.

آیا بهتر است از مصرف گلوتن خودداری کنید؟

بعضی از افراد به دلیل حساسیت یا عدم تحمل باید از مصرف نان اجتناب نمایند. در سال های اخیر رژیم غذایی بدون گلوتن محبوبیت زیادی کسب نموده است. یک فرد مبتلا به سلیاک واکنش شدید خودایمنی به گلوتن دارد که باعث آسیب به روده می گردد، بنابراین خوردن گلوتن می تواند بسیار خطرناک باشد.

با این حال، گلوتن برای بسیاری از افراد قابل تحمل است و احتیاجی به اجتناب از مصرف آن نیست. تحقیقات نشان می دهد اجتناب از مصرف گلوتن باعث می گردد افراد دیگر از خوردن غذاهایی که ممکن است برای آنها مفید باشد مانند غلات کامل دست بکشند.

یک مطالعه در سال 2017 دریافت مصرف گلوتن خطر بیماری قلبی را افزایش نمی دهد، اما اجتناب از مصرف غلات کامل به منظور از بین بردن آن خطر ابتلا را افزایش می دهد. افرادی که احتیاج به اجتناب از مصرف گلوتن دارند باید نان بدون گلوتن را خریداری نمایند.

آلرژی به گندم چطور؟

بعضی از افراد نسبت به گندم حساسیت دارند. افرادی که نسبت به گندم آلرژی دارند نباید از نان حاوی آرد گندم استفاده نمایند، اما می توانند نان تهیه شده از چاودار یا انواع دیگر آرد را انتخاب نمایند.

بعضی از افراد به گندم حساسیت ندارند، اما عدم تحمل گندم دارند. اگر فردی با عدم تحمل گندم آن را مصرف کند از احساس نفخ و ناراحتی رنج خواهد برد. خوردن نان گندم برای افرادی که عدم تحمل گندم دارند خطرناک نیست، اما انتخاب چاودار یا انواع دیگر نان می تواند ناراحتی آنها را کاهش دهد.

اگر فرد مبتلا به آلرژی محصولی را که به آن حساسیت دارد مصرف کند در بعضی موارد می تواند منجر به شوک آنافیلاکتیک گردد. علائم شامل بثورات، تورم و دشواری در تنفس است. در صورت تجربه این علائم توسط هر فردی باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند زیرا آنافیلاکسی می تواند حتی منجر به مرگ گردد.

آیا نان به کاهش وزن یاری می نماید؟

مصرف نان سبوس دار در حد متوسط باعث افزایش وزن نمی گردد و انرژی لازم را برای بدن فراهم می نماید. با این حال، شخصی که می خواهد وزن خود را کنترل کند یا لاغر گردد باید نکات زیر را در نظر بگیرد:

دریافت کالری بیشتر از احتیاج بدن برای تامین انرژی منجر به افزایش وزن می گردد.

اگر نان به یک وعده غذایی یا میان وعده تبدیل گردد مواد غذایی مفید بیشتری را حذف می نماید.

ساندویچ های نان سفید که حاوی گوشت فرآوری شده، کره و سس مایونز هستند با افزایش مصرف چربی و کربوهیدرات کالری زیادی غیرضروری را برای بدن فراهم می نمایند.

نان سبوس دار برای افراد دوستدار لاغری و کاهش وزن گزینه مناسبی است، اما به نحوه گنجاندن نان در رژیم غذایی نیز بستگی دارد. یک گزینه سالم ممکن است:

یک ساندویچ خانگی حاوی مرغ کبابی و سالاد

یک تکه نان سبوس دار با یک سوپ سبزیجات سالم و خانگی

خلاصه

نان انواع مختلفی دارد و بعضی از آنها در مقایسه با انواع دیگر آن سالم تر هستند. سعی کنید نان را در خانه درست کنید زیرا با این کار متوجه می شوید دقیقا چه می خورید. به طور کلی نان غلات کامل یک محصول مفید به شمار می آید به شرطی که فرد آن را به میزان متوسط مصرف کند و حساسیت یا عدم تحمل نداشته باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1823

به "میزان مصرف نان چقدر باید باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میزان مصرف نان چقدر باید باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید