مصرف یک هات داگ چند دقیقه از عمر انسان کم می نماید؟

به گزارش کد الکترونیک، نتایج یک مطالعه نو نشان می دهد: یک هات داگ به تنهایی می تواند 36 دقیقه از عمر انسان را به علت اثرات سوء غذا های فرآوری شده کوتاه کند.

مصرف یک هات داگ چند دقیقه از عمر انسان کم می نماید؟

به گزارش ایرنا؛ این مطالعه بعلاوه نشان داد که غذا های تازه مانند میوه ها، آجیل، حبوبات و سبزیجات بدون نشاسته با هر لقمه لحظات ارزشمندی به طول عمر انسان می افزایند.

محققان بهداشت و تغذیه در دانشگاه میشیگان در این مطالعه، پنج هزار و 853 غذای موجود در رژیم غذایی آمریکایی ها را تجزیه و تحلیل کردند و میزان سالم یا ناسالم بودن آن ها را با یک اندزه گیری استاندارد (میزان زمانی که به طول عمر اضافه می نماید یا از آن کم می نماید) مقایسه کردند.

آن ها به منظور لیست بندی بار های مفید و مضر سلامتی هر ماده غذایی از جدیدترین متون علمی تغذیه ای برای برآورد بیماری های مربوط به دسته خاصی از غذا ها استفاده کردند، به عنوان مثال، نویسندگان مطالعه فرض کردند که 45 صدم دقیقه به ازای مصرف هر گرم گوشت فرآوری شده از عمر کاسته می گردد. برعکس به ازای مصرف هر گرم میوه یک دهم دقیقه به طول عمر اضافه می گردد.

تعداد دقایق سالم زندگی به دست آمده یا از دست رفته در هر وعده غذا با شاخص تغذیه سلامت (HENI) که محققان آن را به ادبیات علمی معرفی نموده اند، میزان گیری می گردد.

شاخص تغذیه سلامت، 15 عامل رژیم غذایی از مطالعه بار جهانی بیماری که بار ناتوانی و مرگ را به دلایل مختلف آنالیز می نماید، در نظر می گیرد.

این ها مزایای سلامتی مرتبط با غذای حاوی شیر، آجیل و دانه ها، میوه ها، کلسیم، اسید های چرب امگا 3 از غذا های دریایی، فیبر ها و اسید های چرب غیر اشباع (PUFAs) و آسیب های سلامتی مرتبط با غذای حاوی گوشت فرآوری شده، گوشت قرمز، اسید های چرب ترانس و نوشیدنی های شیرین شده با قند و سدیم را پوشش می دهند.

محققان برای هر یک از این عوامل رژیم غذایی، دقیقه های سالم زندگی را از دست داده یا بدست آمده را به ازای هر گرم غذای مصرف شده برآورد کردند.

آن ها با استفاده از این تخمین ها به عنوان مثال، محاسبه کردند که یک هات داگ معمولی گوشت گاو روی نان با توجه به محتوای بالای گوشت فرآوری شده، سدیم و اسید های چرب ترانس، 36 دقیقه از زندگی انسان کوتاه می نماید.

سایر غذا های فرآوری شده که ممکن است عمر انسان را کوتاه نمایند شامل بیکن (6 دقیقه و 30 ثانیه در هر وعده)، پیتزا (7 دقیقه و 8 ثانیه) و چیزبرگر دو نفره (8 دقیقه و 8 ثانیه) است. در طرف مقابل طیف، غذا هایی که به طول عمر انسان می افزایند عبارتند از: ماهی قزل آلا (13 دقیقه و 5 ثانیه در هر وعده)، موز (13 دقیقه و 30 ثانیه) و آووکادو (2 دقیقه و 8 ثانیه).

غذا های دریایی از حدود 10 دقیقه تا حدود 70 دقیقه به عمر انسان می افزایند که دلیل آن دامنه وسیع محتوای اسید های چرب امگا 3 سالم است که میزان آن در ماهی تا سخت پوستان به طور گسترده ای فرق دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1998

به "مصرف یک هات داگ چند دقیقه از عمر انسان کم می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف یک هات داگ چند دقیقه از عمر انسان کم می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید