مالیات خانه های خالی چگونه محاسبه می گردد؟

به گزارش کد الکترونیک، تهران (پانا) - خاتمه مالیات بر خانه های خالی با فراز و فرودهای بسیار در سال گذشته به قانون تبدیل شد و به مرحله اجرا رسید. طبق اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی، مرداد 1400 اولین مالیات از خانه های خالی دریافت می گردد.

مالیات خانه های خالی چگونه محاسبه می گردد؟

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش ایسنا، دریافت مالیات از خانه های خالی که از آن به عنوان درمان گرانی و کمبود عرضه در بازار مسکن یاد می گردد، مدت طولانی بود که اجرای آن یا به تاخیر افتاده یا موفقیت آمیز نبوده است؛ تا اینکه در سال گذشته مجلس به آنالیز و تدوین برنامه هایی برای عملیاتی کردن هر چه زودتر آن پرداخت.

بدین منظور، در 22 تیرماه پارسال مجلس یازدهم دو فوریت طرح مالیات بر خانه های خالی با 11 تبصره را تصویب کرد که طبق آن واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای 100 هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور خانه خالی شناسایی شوند و چنانچه بیش از 12 ماه از انتها عملیات ساخت (برای واحدهای نوساز) یا بیش از شش ماه از آخرین نقل و انتقال یا آخرین زمان سکونت (برای واحدهای غیرنوساز) گذشته باشد، در سال نخست مشمول مالیاتی به ازای هر ماه دو برابر ارزش اجاره ماهانه ملک می گردد که این مالیات در سال های بعد 50 درصد بیش از سال قبل خواهد بود. همچنین، این مالیات از سال دوم اجرا و مشمول تمام شهرها نیز می گردد.

مالیات بر خانه های خالی چقدر است؟

بر اساس قانونی که مجلس نوشته و به تایید شورای نگهبان رسیده است، اگر خانه ای بیش از چهار ماه خالی بوده و ساکن نداشته باشد، پس از آن به ازای هر ماه در سال اول شش برابر، سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر مشمول مالیات متعلق به اجاره خواهد شد. طبق ماده 53 قانون مالیات های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می گردد عبارت است از کل مال الاجاره، اعم از نقدی و غیر نقدی، پس از کسر 25 درصد بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره.

به عنوان مثال، اگر یک واحد مسکونی با ودیعه 50 میلیون تومان و اجاره ماهیانه 2 میلیون تومان بیش از چهار ماه خالی بماند در سال اول مشمول 33 میلیون و 600 هزار تومان جریمه می گردد. البته این نوع مالیات به واحدهای کمتر از 150 متر در تهران و واحدهای کمتر از 200 متر در شهرستان ها تعلق نمی گیرد اما در مالیات خانه خالی، این معافیت برداشته شده و همه خانه های خالی از سکنه را شامل می گردد.

پس از اصلاحات اجرا شده در این لایحه انتها به قانون تبدیل شد و به مرحله اجرا رسید و به دنبال اجرایی شدن سامانه املاک و اسکان از 28 مردادماه سال گذشته معادل 1.5 میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی و برای مالکان آنها پیامک ارسال شد و صاحب خانه ها باید با توجه به لینکی که در پیامک قرار داشت نسبت به اعلام شرایط سکونت خانه خود اقدام می کردند که بنا به گفته محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، عدم اصلاح و تغییر شرایط سکونتی به معنای خالی بودن خانه تلقی می گردد.

همچنین، بر اساس آخرین اعلام محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ از 1.5 میلیون واحد خالی که تا کنون شناسایی شده حدود 300 هزار مسکن به سازمان امور مالیاتی معرفی و به موجب قانون، این سازمان می تواند برای اخذ مالیات اقدام کند.

دریافت اولین مالیات از خانه خالی در تابستان 1400

از سوی دیگر، رئیس کل سازمان امور مالیاتی در این زمینه نیز در جدیدترین اظهارات خود در سال جدید گفت که نخستین مالیاتی که از خانه های خالی دریافت می گردد در مرداد 1400 و به اندازه نصف ارزش اجاره ماهانه آن خواهد بود.

طبق اعلام وی برای روبرو نشدن با مالیات های بسیار سنگین خانه های خود را اجاره دهید. هدف از مالیات بر خانه های خالی کسب درآمد نیست، هدف این که افراد خانه های خود را خالی نگذارند.

بنابراین، پرونده اخذ مالیات از خانه های خالی در سال گذشته بسته است و دریافت مالیات از اولین خانه خالی به تابستان سال جاری رسید.

به اعتقاد کارشناسان اخذ مالیات از بازار مسکن نقش موثری در کاهش سفته بازی در این بازار خواهد داشت. اما از سوی دیگر، سعدوندی، یک تحلیلگر مالی معتقد است که افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی در این طرح منجر به کاهش عرضه مسکن می گردد. زیرا، مالکان برای نپرداختن مالیات دیگر تمایلی به داشتن خانه دوم یا سوم نخواهند داشت.

وی جایگزین افزایش نرخ مالیات بر خانه های خالی را اخذ مالیات محدود از تمام واحدهای مسکونی می داند، زیرا از این طریق هزینه نگهداری خانه های خالی افزایش پیدا می نماید و مالکان تمایل بیشتری برای عرضه واحدهای خالی خود پیدا می نمایند.

حال باید در انتظار بود که اجرای دقیق و مناسب این مالیات چه تاثیری بر بازار مسکن و به خصوص کاهش قیمت آن خواهد گذاشت. آیا این نوع مالیات به ثبات این بازار یا آشفتگی بیشتر در آن منجر می گردد؟

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1705

به "مالیات خانه های خالی چگونه محاسبه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات خانه های خالی چگونه محاسبه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید