ربیعی: زمستان برجام هم به خاتمه خواهد رسید

به گزارش کد الکترونیک، با تجربه سال هایی که پشت سر گذاشته، دولت اطمینان دارد در ماه های نزدیک آینده، دولت امریکا چاره ای جز تن دادن به فرایند صلح دنیای و انتها دادن به ظلم علیه ایران نداشته و در آینده ای بسیار نزدیک، زمستان برجام هم به انتها خواهد رسید و فصل تازه ای از تعامل با دنیا که رضایت و امنیت مالی بیشتری برای مردم ما و البته همه ملت های منطقه فراهم می نماید به وجود خواهد آمد.

ربیعی: زمستان برجام هم به خاتمه خواهد رسید

به گزارش کد الکترونیک، علی ربیعی، دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری و سخنگوی دولت، در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: می گویند بهار، رستاخیز طبیعت است و این، تعبیر درستی است؛ چرا که رستاخیز یعنی دوباره زنده شدن و این، پاداش الهی به زمین است که بعد از گذراندن روزهای زمستان و تحمل سرما دریافت می نماید. اگر پاداش استقامت طبیعت، سبز و نوشدن باشد، پاداش صبوری و تحمل ملتی که نه یک فصل، بلکه 12 فصل سرد را طی سه سال، تحمل نموده و اجازه نداد تا هجمه های اقتصادی تحمیل شده از سوی امریکا، ذره ای در اراده و استقامت و صبوری اش، اختلال ایجاد کند، چه خواهد بود؟ ملتی که صاحب تمدنی به قدمت تاریخ است و قرن هاست که با اسلام عزیز پیوند دارد و مفتخر است وقتی به پشت سر خود نگاه می نماید، می بیند که سربلند از همه کوران ها عبور نموده است و در نهایت نیز، راست قامت مانده است. گفتن دستمریزاد به این ملت، کمترین کلامی است که در تحسین مقاومت می توان به زبان آورد. ملتی که در کنار دولت، به رغم همه تحریکات خارجی، عملیات روانی گسترده و شنیدن ناملایمات در نزاع های داخلی و تحمل سختی های زندگی ناشی از کرونا و از دست رفتن بخشی از مراودات اجتماعی به علت کرونا با خطر مرگ و اقتصاد آسیب خورده روبه رو بود، اجازه نداد با آثار تحریم و جنگ اقتصادی به راه افتاده از سال 97، بدخواستار به آرزوی دیرینه شان که فروپاشی ایران است، برسند. البته در این مدت، قطعاً سختی های زیادی را متحمل شده و دولت نیز به خوبی مطلع است که چه فشارهای اقتصادی و معیشتی بر دهک های پایین جامعه تحمیل شده است.

این فشارها تحت تحریم های ظالمانه رئیس جمهور پیشین امریکا علیه ایران عزیزمان به اجرا درآمد. ترامپ با خروج غیر قانونی از برجام و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل، سه سال ملت ایران را از مزایای یک توافق بین المللی محروم کرد و با خصومت ورزی علیه ملت ایران، وجهه مخدوش غرب را مخدوش تر کرد. با وجود این، دولت تدبیر و امید با استفاده از ظرفیت هایی که در همان مدت زمان اجرای برجام به وجود آمد، با به کارگیری ظرفیت های داخلی، آرام و بی صدا اقدام به توسعه زیرساخت ها کرد و توانست سه سال سخت بعد را، با تکیه بر توان ملی و فراوری داخلی پشت سر بگذارد. رشد بی نظیر شرکت های دانش بنیان بخشی از سیاستگذاری ای بود که برای افزایش مقاومت اقتصادی مؤثر واقع شد.

البته سال 99 یک علت دیگر برای آن که روزهای سخت، سخت تر بگردد، داشت و آن، ویروس مرگبار کرونا بود. با وجود این، امروز می توانیم بگوییم کوشش همه آنانی که خواستار شکست ایران و تخریب زندگی مردم بودند رو به سرانجام است و در سال جدید حتماً تحولات و سرسبزی جدیدی در پیش روی ملت ایران واقع شده است.

دولت در سال 99 با سیاستگذاری چهارگانه، سلامت مردم، کاستن از شنمایندگی معیشتی در مقابل تحریم با نگاهی رو به آینده، گسترش زیرساخت ها و نیز ایجاد امنیت و برطرف خطر را در دستور کار خود قرار داد و با تمام توان آن را به پیش برد. همان طور که دولت با همه توان خود در مقابله با کرونا در حوزه سلامت و در مقابله با جنگ اقتصادی در حوزه های اقتصاد، رفاه اجتماعی و نیز در سیاست خارجی اقدامات بیشماری سامان داده و دنبال نموده است، در ماه های به جامانده تا سرانجام این هشت سال نیز، به کوشش های خود برای لغو تمامی تحریم ها ادامه خواهد داد و بدون توجه به بعضی کارشکنی های خارجی و ممانعت ها، اتهام زنی ها و بی مهری های داخلی، تا لحظه آخر دست از کار نخواهد کشید؛ همان طور که در سال های گذشته، بدون توجه به انواع تحریف ها و اخبار جعلی، به دور از هر نوع جنجال و هیاهو، به وظایف خود در قبال سرزمین ایران و مردمش متعهدانه و وفادارانه، عمل کرد و امروز ثمره آنها برای مردم ملموس است؛ ثمره هایی مثل اجرای طرح تحول سلامت که عظیم ترین پروژه اجتماعی دولت بود و از سال 93 شروع شد. اجرای این طرح باعث ممانعت از فرو رفتن افراد در تله فقر به خاطر بیماری شد.

دولت در این سال ها به اندازه تمام دوران گذشته، تخت بیمارستانی به سیستم درمانی کشور افزود. یعنی طی 7 سال گذشته 36 هزار تخت جدید بیمارستانی اضافه شده و 40 درصد تخت های بیمارستانی نیز به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفتند و تعداد تخت های آی سی یو بیش از 2 برابر شده است.

امروز بیماران کرونایی حداکثر 10 درصد هزینه های درمان را پرداخت می نمایند و اگر بیمه روستایی داشته باشند، نهایتاً 5 درصد هزینه بر عهده آنان است. دولت با تکیه بر دانش بومی و توان داخلی به رغم تحریم ها توانست نام ایران را در فهرست صادرنمایندگان دستگاه ونتیلاتور و ماسک برای مقابله با کرونا ثبت کند و اکنون نیز با وجود موانع به جا مانده از تحریم ها، همانند کشورهای توسعه یافته، مفتخر به فراوری واکسن کرونا است و 4 نوع واکسن ایرانی، مراحل پیروزیت آمیزی را پشت سر گذاشته اند.

در بحث اقتصاد بسیاری از تحلیلگران خارجی و بعضی در داخل ابرتورم ها را پیش بینی می کردند و امریکا با داغ کردن زمین ایران می خواست مردم در شرایط سخت قرار گرفته و یک رویارویی عظیم اتفاق بیفتد. تعیین بود که تحریم ها فشار بی نظیر و بی بدیلی به اقتصاد ایران توسط قوی ترین اقتصاد دنیا وارد نموده و سکوت و عدم یاری توسط بقیه کشورهای قدرتمند و بدخواهی کینه توزان منطقه ای، شرایط را سختتر می کرد اما با سیاستگذاری هایی مانند کاهش واردات 2400 قلم کالا، افزایش صادرات غیر نفتی، تبدیل شدن وزارت خارجه به یک ستاد اقتصادی، افزایش دانش بنیان ها و ... پیروز شدیم به رغم همه این پیش بینی ها که انتظار فروپاشی را داشتند در 9 ماهه سال 99 رشد 2.2 درصد فراوری ناخالص ملی را تجربه کنیم. این به معنای آن است که هر چند با رونق فاصله داریم اما از رکود خارج شده ایم.

در حوزه شنمایندگی معیشتی، هدف اصلی تحریم، قراردادن ایران در یک دوراهی بود، اول گرسنگی کشیدن مردم و دیگری به هم ریختن جامعه و ایجاد فضای امنیتی ولی ما اجازه ندادیم که هیچ کدام از این دو سناریو محقق گردد.

ما کوشش کردیم تا جایی که ممکن است نتایج و اثرات تحریم بر زندگی مردم را دور کنیم و برای کاهش آزادی های سیاسی و مدنی مردم ایستادگی کردیم.

دولت در این سال ها کوشش کرد با اتخاذ سیاست هایی به حفظ زندگی مردم بپردازد: در خصوص حقوق بازنشستگان و همسان سازی حقوق آنها به رغم مخالفت هایی که در داخل صورت می گرفت، اقدام عملی انجام دادیم و شاید لبخندی هر چند کوچک بر لبان بازنشستگان عزیزمان نشاندیم و همین جا به بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز وعده می دهم همسان سازی آنها در ماه های باقی مانده دولت با تمام توان دنبال خواهد شد.

ادامه سیاست پیشی دادن مزد بر تورم که در 8 سال گذشته شروع شده بود ادامه یافت، با عذرخواهی به خاطر عدم شرایط افزایش بیشتر، برای حفظ بنگاه ها و توان فراوری در این جهت حرکت کردیم.

گسترش بیمه سلامت به نحوی که امروز می توانیم با صدای بلند بگوییم هیچ ایرانی نیست که بخواهد و دفترچه درمانی نداشته باشد.

با گسترش تأمین اجتماعی برای روستاییان، امروز حدود 3 میلیون روستایی ما از بیمه تأمین اجتماعی روستایی و عشایر استفاده می نمایند. روستاهای ما سهم اشتغال شان از 3 درصد به 29 درصد رسید و بیش از 20 هزار میلیارد تومان در روستاها برای اشتغال به درستی و بدون کمترین ریخت و پاش به گواه دستگاه های نظارتی هزینه شد.

در حوزه مددجویان با یک نظریه تعیین توانمندسازی از سیاست رفاه صدقه ای و جبرانی عبور کردیم و علاوه بر افزایش مستمری ها برنامه توانمندکردن آنها را دنبال کردیم. فعالیت دو نهاد حمایتی عظیم ما کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی و میزان ایجاد اشتغال و خروج از مددجویی گواه این مدعاست.

در حوزه مبارزه با معلولیت، 3 غربالگری عظیم و بی نظیر را دنبال کردیم؛ غربالگری شنوایی، بینایی و ژنتیک که در بعضی از آنها بالای 90 درصد پیروزیت به دست آوردیم.

در حوزه آموزش امروز مهارت افزایی در مناطق محروم و روستاهای کوچک به پیش رفته است. یک برنامه مهم دولت مبارزه با بازماندگی از تحصیل بوده است. امروز می توانیم با صدای بلند بگوییم هر ایرانی که به مدرسه نرفته بود، دارای یک پفراینده با آنالیز احوال شخصی و عللی آن بوده است و برای برطرف بازماندگی کوششی نزدیک به صد درصد پیروزیت صورت پذیرفته است.

در زمینه فرصت های اجتماعی برابر نیز کوشش کردیم با نظریه توانمندسازی گروه های هدفی همچون زنان سرپرست خانوار را مورد توجه قرار دهیم. بیش از 200 هزار نفر از آنها دارای بیمه تأمین اجتماعی شدند و وام های اشتغال با توانمندسازی را دنبال کردیم.

برای گروه هایی مانند خانوارهای دو معلول به بالا و مددجویان و ایثارگران برنامه های هدفدار مسکن را اجرا کردیم و تحویل داده شد.

با وجود همه تحریم ها میانگین اشتغال کشور در این سال ها 551 هزار بوده است. البته با توجه به ورودی های بازار کار ما این اندازه کفایت مواجهه با بیکاری گسترده را نداشت اما در مقایسه با کشورهای دیگر با وجود تحریم هایی که ما داشتیم دارای عدد قابل قبولی هستیم. ما امروز دارای نظریه تعیین اشتغال در مناطق محروم و روستاها هستیم.

با آسیب های اجتماعی مواجهه علمی صورت گرفت. موضوع پرداختن به اعتیاد، خودکشی، طلاق، خشونت علیه زنان و بچه ها، همسرآزاری، کودک آزاری و سالمندآزاری از کارهای مهم در این حوزه است و گسترش اورژانس اجتماعی دستاورد عظیم کشور بوده است. هم اکنون 360 مرکز اورژانس اجتماعی و 256 پایگاه خدمات اجتماعی و 31 مرکز خط تلفن 123 در کشور و با کوشش مددکاران اجتماعی و روانشناسان و سایر نیروهای متخصص اورژانس اجتماعی در سراسر کشور فعالیت می نمایند.

حمایت از نهادهای مدنی برنامه عظیم دولت بوده است. ما امروز 22 هزار سازمان مردم نهاد داریم. فقط در حوزه گروه های هدف اجتماعی از 4 هزار و پانصد به بیش از 9 هزار طی 7 سال رسیده ایم.

در حوزه توسعه زیرساخت ها، در اینترنت و حوزه توسعه روستایی دولت انرژی ویژه ای صرف کرد و در حالی که بر اساس اهداف برنامه ششم توسعه باید 80 درصد روستاها به اینترنت متصل می شدند اما اکنون با توجه به شرایط کرونا این میزان به 96 درصد رسیده و در حال حاضر حتی روستاهایی مانند بشاگرد و بعضی روستاهای سیستان و بلوچستان نیز اینترنت دارند.

دولت به رغم سختی های اقتصادی که به خاطر اعمال تحریم ها داشته است، در حمایت از مردم، شرایطی را فراهم آورد تا به خاطر آن که امر تحصیل و آموزش به خاطر شیوع کرونا، تعطیل نگردد، بیش از 4 میلیون طلبه، دانشجو، استاد و حدود یک میلیون دانش آموز بتوانند از بسته های اینترنت رایگان استفاده نمایند.

کل فراوریات بخش کشاورزی در سال 1357، 26 میلیون تن بود و سال 1392 به 97 میلیون تن رسید و در طول دوره خدمت دولت تدبیر و امید، این رقم به 125 میلیون تن افزایش یافت که یک جهش عظیم برای کشور محسوب می گردد.

در سال 1392، طول آزادراه های کشور بیش از 2200 کیلومتر و طول عظیمراه ها به حدود 13 هزار کیلومتر رسیده بود که در طول سال های فعالیت دولت تدبیر و امید، تا تابستان سال 1399 طول آزادراه های کشور با 14.5 درصد افزایش به بیش از 2500 کیلومتر رسید. در طول سال های فعالیت دولت تدبیر و امید تا تیرماه 1399، خطوط راه آهن کشور حدود 20 درصد افزایش یافت و به بیش از 11600 کیلومتر رسید. دولت تدبیر و امید در زمینه گازرسانی، یادگاری ارزشمندی برای ملت ایران به جای گذاشت. در این دولت، 95 درصد از جمعیت کشور از نعمت گاز بهره مند شده اند. ما در سال 1392 واردنماینده بنزین و نفت گاز بودیم اما امروز صادرنماینده هستیم. صادرات فرآورده های نفتی کشور با افزایش 4 برابری از 5/9 میلیون تن در سال 1391 به حدود 23 میلیون تن در سال 1398 رسیده است.

در حوزه سیاست خارجی و حفظ امنیت نیز دولت پیروز شد زورگوترین و غیر متعادل ترین دولت در تاریخ ایالات متحده را در انزوای اخلاقی در دنیا قرار دهد که پیروزیت در شورای امنیت، دادگاه لاهه و آژانس بین المللی انرژی اتمی دستاوردهای عظیمی بود که با نگاهی منصفانه آثار آن را می توان دید.

با تجربه سال هایی که پشت سر گذاشته، دولت اطمینان دارد در ماه های نزدیک آینده، دولت امریکا چاره ای جز تن دادن به فرایند صلح دنیای و سرانجام دادن به ظلم علیه ایران نداشته و در آینده ای بسیار نزدیک، زمستان برجام هم به سرانجام خواهد رسید و فصل تازه ای از تعامل با دنیا که رضایت و امنیت اقتصادی بیشتری برای مردم ما و البته همه ملت های منطقه فراهم می نماید به وجود خواهد آمد. قطعاً هیچ یک از اینها به دست نمی آمد اگر دولت در هفت سال گذشته در برابر تحریک های خارجی و ناملایمات داخلی صبور نمی بود و به استراتژی تعامل سازنده با دنیا متعهد نمی ماند.

در ماه های باقی مانده از فعالیت نیز دولت کماکان استراتژی سلامت را با برنامه واکسیناسیون عمومی دنبال خواهد نمود. مطمئنم در ماه های اول با حدود 20 میلیون دوز واکسن خریداری شده و فراوری واکسن داخلی نگرانی های کرونایی کاسته خواهد شد. گسترش زیرساخت ها صرف اشتغال پایدار جدید شده و آثار تحریم بر اقتصاد ایران تخلیه خواهد شد. بنای دولت بر این است که ارز را به قیمت معقول و منطقی خود برگرداند و افزایش فراوری داخلی را ادامه دهد. در حوزه یاری به معیشت نیز با برنامه ریزی برای تأمین کالاهای اساسی به میزان 6 میلیارد دلار از نگرانی برای سفره های مردم کمتر شده و حفظ قدرت خرید را نیز دنبال خواهد نمود.

به واسطه توضیحات داده شده با اطمینان می گویم سال 1400 سال پساکرونا و پساتحریم است؛ به این معنا که هر چند که تحریم ها و کرونا به سرانجام خود نرسیده اند اما در نقطه حضیض قرار گرفته اند. این، وعده الهی است که پس از هر سختی، آسانی است و نگاهی به ادعیه این ماه های مبارک نیز، یادآور صدق و حق بودن قول خداوند است.

آرزو می کنم همه ما ایرانیان در آستانه نوروز 1400 که با اعیاد مبارک شعبان عجین شده است، بیش از هر دوره دیگری بتوانیم ضمن پاسداری از ارزش های اخلاقی، کرامت انسانی و مدارای اجتماعی، زیستی مهربانانه و توأم با بردباری در کنار یکدیگر داشته باشیم. در سال جدید برای همه ایرانیان آرزوی حالی بهتر، دلی خوش، سرسبزی در زندگی و سلامتی دارم. برای همه پدران، مادران، جوانان، دختران و پسران و بچه ها از خدای مهربان آرزوی بهترین ها را دارم. ایام مبارک.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1695

به "ربیعی: زمستان برجام هم به خاتمه خواهد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربیعی: زمستان برجام هم به خاتمه خواهد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید