طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی لذیذ و خوشمزه به روش رستورانی

به گزارش کد الکترونیک، خوراک مرغ فرانسوی یک و مخلفاتی مثل خامه و قارچ است. طرز تهیه غذاهای فرانسوی ساده و آسان است. با این حال، عطر و بوی دلپذیر و بافت لطیف و آبداری دارند که به مذاق ایرانی ها هم خوش می آید. با ما در این مقاله از در همراه باشید تا طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی را به شما آموزش بدهیم.

طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی لذیذ و خوشمزه به روش رستورانی

مواد لازم برای تهیه خوراک مرغ فرانسوی

مواد اولیهمیزان مورد احتیاج
قارچ (اسلایسی خرد شده)1 لیوان فرانسوی دسته دار
خامه ساده1 لیوان فرانسوی دسته دار
آب مرغنصف لیوان فرانسوی دسته دار
فلفل دلمه نگینی خرد شده1/3 لیوان فرانسوی دسته دار
پیاز1 عدد میانه
سس سفید1 و نیم لیوان فرانسوی دسته دار
سینه مرغ (میانه)3 عدد سینه کامل (یا 6 تکه نصف سینه)
آبلیمو یا آب لیموترش تازه2 قاشق غذاخوری
نمک، فلفل سیاه و زردچوبهبه میزان لازم
تخم گشنیز آسیاب شدهبه میزان لازم
کره یا روغن مایعبرای چرب کردن ظرف

مدت زمان لازم برای مزه دار کردن مرغ: 15 دقیقه

مدت زمان لازم برای استراحت مرغ در یخچال: 2 ساعت

مدت زمان لازم برای آماده سازی سس: 15 دقیقه

مدت زمان لازم برای پخت مرغ در فر: یک تا یک و نیم ساعت

میزان کالری موجود در هر 100 گرم خوراک مرغ فرانسوی: حدود 226 کیلوکالری

مراحل طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی

مراحل طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی دنبال کنید و از نوش جان کردن این غذا لذت ببرید.

مرحله اول: مرغ را بشویید و خشک کنید

ابتدا باید قطعات سینه مرغ بدون پوست را به خوبی بشویید و با استفاده از حوله کاغذی کاملا خشک کنید.

برای خرید گوشت مرغ و سینه مرغ می توانید به صورت و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله دوم: مرغ را مزه دار کنید

قانون کلی در طرز تهیه غذاهای فرانسوی با مرغ این است که پیش از انجام هر کار دیگری باید قطعات مرغ را مزه دار کنید. برای ضروری است آن را با نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، تخم گشنیز آسیاب شده و دیگر ادویه های دلخواه آغشته کنید.

برای خرید نمک، فلفل سیاه و زردچوبه می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله سوم: پیاز را خرد کنید

حالا، پیاز را به صورت نگینی خرد کنید و روی مرغ آغشته به ادویه بریزید. پیشنهاد می کنیم با یاری دست برای مدت چند دقیقه این ترکیب را به آرامی ماساژ دهید تا همه مواد به خورد مرغ بروند و بوی زهم مرغ گرفته گردد. این یکی از است. برای این که دست تان بوی مرغ و رنگ زردچوبه نگیرد حتما از دستکش یکبار مصرف بهره ببرید.

مرحله چهارم: مرغ را در یخچال قرار دهید

اکنون وقت آن است که روی ظرف حاوی مرغ، ادویه و پیاز را با سلفون یا درب ظرف بپوشانید و آن را برای مدت 2 ساعت در یخچال بگذارید تا کاملا مزه دار گردد.

مرحله پنجم: قارچ و فلفل دلمه ای را خرد کنید

در این مرحله از طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی نوبت به خرد کردن قارچ و فلفل دلمه ای می رسد. پیش از این در لیست مواد لازم گفتیم که فلفل دلمه ای را باید نگینی خرد کنید. اما درباره قارچ چنین نیست و بهتر است آن را به صورت اسلایسی درآورید.

برای خرید قارچ می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله ششم: مایه خوراک مرغ فرانسوی را آماده کنید

اکنون زمان آن است که مراحل آماده سازی مایه خوراک را شروع کنید. برای این منظور، ضروری است قارچ و فلفل دلمه ای خرد شده را همراه با آب مرغ (یا) و سس سفید یا همان سس بشامل در قابلمه مناسبی بریزید. سپس، قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید.

این ترکیب را به خوبی هم بزنید و صبر کنید تا عطر فلفل دلمه ای به مشام تان برسد و بعلاوه، اجازه دهید مایه سس غلیظ گردد. توجه داشته باشید، در این جا فرض بر این است که شما از قبل میزانی آب مرغ یا استاک مرغ آماده دارید. برای آشنایی با روی لینک مطلب کلیک کنید.

مرحله هفتم: مرغ را از یخچال خارج کنید

پس از گذشت یکی دو ساعت، وقت آن است که مرغ مزه دار شده را از یخچال خارج کنید. سپس، با استفاده از میزانی کره یا روغن کف ظرف مناسب فر را کاملا چرب کنید.

برای خرید کره و روغن مایع می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله هشتم: مایه خوراک را به مرغ اضافه کنید

امیدواریم تا این جا مراحل طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی را بدون مشکل دنبال نموده باشید. حالا وقت آن است که قطعات مرغ را در ظرف چرب شده بچینید. سپس، مایه خوراک را روی مرغ مزه دار شده بریزید تا کاملا آغشته گردد. با انجام این کار، از خوش عطر و طعم شدن مرغ در طول پخت مطمئن می شوید.

مرحله نهم: فر را گرم کنید

دمای فر را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید و مدتی منتظر بمانید تا کاملا گرم گردد.

مرحله دهم: مرغ را داخل فر بگذارید

پس از آن که از گرم بودن فضای داخلی فر مطمئن شدید، ظرف حاوی مرغ و مایه خوراک را در طبقه وسط فر قرار دهید. بعد از انجام این کار، بین 1 تا 1 و نیم ساعت منتظر بمانید تا مرغ کاملا بپزد و طعم باقی مواد به خوردش برود. در طول پخت، چند بار به مرغ سر بزنید و مراقب باشید خشک نگردد و نسوزد.

مرحله یازدهم: سس خامه و لیمو را آماده کنید

پس از گذشت مدت زمان مورد نظر و اطمینان از پختن مرغ، نوبت به آماده کردن سس خامه و لیمو می رسد. برای این منظور، ضروری است خامه را در ظرف مناسبی بریزید، آب لیموترش تازه را به آن اضافه کنید و این مواد را هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب شوند. سپس، آن را برای مدت 5 دقیقه کنار بگذارید.

برای خرید خامه می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

مرحله دوازدهم: سس خامه را به مایه خوراک اضافه کنید

حالا که تقریبا به مراحل پایانی طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی رسیده اید باید ظرف حاوی مرغ و مایه خوراک را از فر بیرون بیاورید. سپس، مایه موجود در ظرف را روی سس خامه و لیمو بریزید و به خوبی هم بزنید تا کاملا یکدست گردد.

مرحله سیزدهم: سس خوراک را گرم کنید

پس از اضافه کردن سس خامه و لیمو به مایه خوراک، ضروری است آن را گرم کنید تا آماده افزودن به مرغ گردد. برای این منظور، باید قابلمه حاوی سس را روی حرارت ملایم قرار دهید و مراقب باشید به هیچ عنوان نجوشد. پس، ضروری است بالا سرش باشید و آن را دائما هم بزنید.

در غیر این صورت، مایه ته می گیرد و خامه آن به جوش می آید. توجه داشته باشید، این سس فقط باید به میزان ای گرم گردد که بتوانید آن را روی مرغ بریزید و از دمای مناسبش لذت ببرید.

مرحله چهاردهم: خوراک مرغ فرانسوی را سرو کنید

در نهایت، وقت آن است که قطعات مرغ را در ظرف زیبایی بچینید و روی آن را با این سس گرم و دلچسب بپوشانید. در صورت تمایل، می توانید خوراک مرغ فرانسوی را با قطعات قارچ تفت داده شده، جعفری ساطوری، برش های نازک لیموترش، سبزیجات مختلف تزیین نموده و همراه با ، یا نوش جان کنید.

نکات مهم در طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی

  • در صورت تمایل، برای درست کردن این خوراک مرغ می توانید پیاز را رنده کنید.
  • در صورت تمایل، به جای سینه می توانید از مغز ران مرغ بهره ببرید.
  • اگر آب مرغ آماده در فریزر ندارید می توانید از ترکیب عصاره مرغ حل شده با آب سرد یا شیر بهره ببرید. برای خرید عصاره مرغ و شیر می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.
  • در صورت تمایل، می توانید میزانی پنیر پیتزای رنده شده یا پنیر پارمسان هم روی خوراک مرغ فرانسوی بریزید. برای خرید پنیر پیتزا و پنیر پارمسان می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.
  • بسته به ذائقه و در صورت تمایل می توانید این غذا را با استفاده از گوشت بلدرچین، اردک، کبک یا مرغابی هم درست کنید. برای خرید گوشت سایر پرندگان می توانید به صورت حضوری و اینترنتی به وسیله فروشگاه های اقدام کنید.

بیشتر بخوانید:

فوت و فن های خوشمزه شدن خوراک مرغ فرانسوی

چرا خوراک مرغ فرانسوی من بوی زهم می دهد؟

علتش این است که احتمالا در ابتدای کار، مرغ را به دقت شست وشو نداده یا به خوبی مزه دار ننموده اید. ضمناً، ضروری است از تازه بودن مرغ هم مطمئن شوید. را می دانید؟

چرا سس خوراک مرغ فرانسوی من بریده شد؟

اصلی ترین علت بریده شدن سس حاوی خامه این است که بیش از میزان گرمش نموده و اجازه داده اید که بجوشد. البته، پیش از هر چیز باید از سلامت خامه و تازه بودن آن هم مطمئن شوید.

برای خوش عطرتر شدن خوراک مرغ فرانسوی چه باید کرد؟

بسته به ذائقه، در کنار باقی مواد می توانید یکی دو شاخه رزماری تازه یا میزانی برگ بو به مایه خوراک اضافه کنید. پیشنهاد می کنیم در هنگام سرو غذا، شاخه رزماری و قطعات برگ بو را از سس خارج کنید. ضمناً، برای بیش تر کردن عطر و بوی این غذا می توانید از پودر سیر و پودر آویشن هم بهره ببرید.

آیا می توانیم این غذا را با گوشت چرخ نموده درست کنیم؟

بله. درست کردن این غذای فرانسوی با گوشت چرخ نموده (به صورت کوفته قلقلی) هم امکان پذیر است.

منبع: افق کوروش
انتشار: 26 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1403 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2451

به "طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی لذیذ و خوشمزه به روش رستورانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه خوراک مرغ فرانسوی لذیذ و خوشمزه به روش رستورانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید