درمان خانگی ترک سیگار

به گزارش کد الکترونیک، اگر تصمیم دارید سیگار را برای همواره کنار بگذارید بد نیست به توصیه درمانگران و کارشناسان ترک سیگار که به صورت طبیعی برای این کار اقدام می نمایند، آشنا شوید. خوشبختانه امروزه شیوه های بسیار متنوعی برای ترک سیگار در میان تکنیک های طب مکمل و جایگزین در سراسر دنیا دیده می گردد که می تواند درمانی کمکی و مطمئن برای بهبود فرایند ترک سیگار محسوب گردد.

درمان خانگی ترک سیگار

روشهای طبیعی ترک سیگار

همه افرادی که تا به حال برای ترک سیگار کوشش نموده اند و پیروز نشده اند، از دو نکته آگاهند: سیگار برای سلامتی بسیار مضر است و عادتیست که ترک آن بسیار مشکل است. بر اساس اعلان موسسه ریه امریکا، در واقع از هر 10 نفر سیگاری 6 نفر آنها در اولین کوشش برای ترک سیگار ناپیروز بوده اند و به این منظور چندین بار راه های مختلف را امتحان نموده اند.
مکمل های روغن ماهی
محققان ثابت نموده اند که اسیدهای چرب امگا 3 میل شدید به سیگار را کاهش می دهد و همین امر منجر به مصرف کمتر سیگار در روز می گردد.

اگر به افراد سیگاری در طی یک ماه، هر روز روغن ماهی داده گردد، به طور میانگین روزانه دو نخ سیگار کمتر مصرف می نمایند و گزارش شده که میزان تمایل آنها به تنباکو به طور قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر این، حتی یک ماه پس از قطع مصرف روغن ماهی نیز، میل به مصرف سیگار پیدا نمی نمایند. از مزایای روغن ماهی: امگا 3 میزان التهاباتی که منجر به بیماری های قلبی، سرطان و چین و چروک های پوستی می گردد را کاهش می دهد.

عرق بریزید
فقط کافیست 30 دقیقه در روز فعالیت های ملایم بدنی از قبیل پیاده روی تند یا یک سری حرکات اسکات انجام دهید تا میل به تنباکو را کاهش دهید. تحقیقات حاکی از آن است که انجام حرکات ورزشی، فعالیت مغز را تحت تاثیر قرار داده و میل به نیکوتین را کاهش می دهد. بعلاوه، تمرینات ورزشی با اضافه وزن ناشی از ترک سیگار مبارزه می نماید.
استرس را از خود دور کنید
در طب سوزنی و طب فشاری، فشار و ضربات آهسته از جمله روش های بهره برداری کامل از انرژی های بدن هستند. در این روش ها با فشار نقاط خاصی از بدن می توانید از میزان استرس خود بکاهید، بدین منظور روزانه نقاط خاصی از بدن را با انگشت فشار یا ماساژ می دهیم تا از میزان استرس کاسته گردد.

به اعتقاد جسیکا اورتنر نویسنده کتاب کاهش وزن و اعتماد به نفس با طب فشاری می گوید: سیگار و استرس با هم گره خورده اند. ما برای برطرف استرس به سیگار پناه می بریم. هنگامی که با استرسمان مبارزه کنیم، میل ما به سیگار نیز کم می گردد.

روش های متفاوتی را امتحان کنید
اگرچه تحقیق در زمینه ترک سیگار با استفاده از روش هیپنوتیزم و طب سوزنی گاهی با شکست و گاهی با پیروزیت همراه است اما حکایت همه این پیروزیت ها و شکست ها منوط به انگیزه فرد در ترک سیگار است. در یکی از این تحقیقات نشان داده شد که با استفاده از طب سوزنی میل به سیگار کم می گردد. بعلاوه اینکه استفاده از این روش کاملا ایمن و بی خطر است.
دهانتان را مشغول کنید
هنگامی که استرس دارید به جای کشیدن سیگار، دهان را با یک آدامس بدون شکر قانع کنید. یا اسنک ها و میان وعده های کم چرب از قبیل پاپ کورن های بدون کره یا کرفس و هویج بخورید تا دهانتان مشغول باشد اما نه با سیگار.1

نسخه های گیاهی برای ترک سیگار

لوبلیا
گیاه لوبلیا حاوی یک جز فعال بنام لوبلین است که به کاهش اثرات نیکوتین در بدن و ترشح دوپامین انتقال دهنده عصبی یاری می نماید.لوبلیا به شکل سرکه در بازار موجود است و دوز مصرف آن روزانه 20 تا 60 قطره است.

بهتر است با دوز کم تر مثلا 3 تا 5 قطره آغاز و به تدریج آن را افزایش دهید. چون شدیدا سمی است وباید تحت نظارت پزشک از آن بهره ببرید.2

شیرین بیان
شیرین بیان گیاهی خلط آور و آرامبخش است که می تواند به طور طبیعی به ترک سیگار و تسکین سرفه فرد سیگاری یاری می نماید.

به علاوه گیاهی نیروبخش است و به تعادل سطح کلسترول ، کاهش خستگی و احیای انرژی یاری می نماید.

جویدن تکه کوچکی از ریشه شیرین بیان میل به سیگار را کاهش می دهد حتی می توانید دو یا سه بار روزانه چای ریشه شیرین بیان بنوشید.2

خار مریم
خار مریم به عنوان یک گیاه دارویی بعلاوه ممکن است به افراد در ترک سیگار یاری کند. این گیاه خواص آرام بخشی را برای یاری به مبارزه با اثرات سایشی و استرس ناشی از ترک فراهم می نماید.

در حقیقت، آنالیز ها نشان داده است که افراد در هنگام ترک نیکوتین، دچار اضطراب و استرس می شوند.

در یک مطالعه آزمایشی، 24 نفری که روزانه یک یا چند سیگار می کشیدند، کپسول خار مریم (450 میلی گرم) را دو بار در روز همراه با مشاوره ترک سیگار مصرف می کردند. پس از 12 هفته، از هر 24 نفر 9 نفر سیگار را ترک کردند.

با این وجود نمی توان به طور کامل به این آنالیز اعتماد کرد؛ بنابراین، هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه ضروری است.

خار مریم به صورت مایع، فله و کپسول در دسترس است. حداقل دو هفته قبل از اینکه قصد ترک آن را داشته باشید باید مصرف آن را آغاز کنید.

توجه: از آنجا که این گیاه می تواند در اثر داروهای تجویز شده و بدون نسخه اختلال ایجاد کند، توصیه می گردد قبل از مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنید. خار مریم برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی گردد.3

فلفل دلمه ای
فلفل کاین حساسیت دستگاه تنفسی را در مقابل دخانیات و مواد تشکیل دهنده دود، ایجاد می نماید. بعلاوه، خاصیت آنتی اکسیدانی آن غشای ریه را تثبیت و به نوبه خود از بروز هر گونه آسیب ریوی جلوگیری می نماید.

فلفل کاین را می توان به اشکال مختلف از جمله فلفل تازه، پودر فلفل ساییده، کپسول یا چای برای ترک سیگار استفاده کرد.3

جو دوسر سبز
جو دو سر سبز که به آن avena sativa یا جو وحشی نیز گفته می گردد، یک درمان گیاهی موثر برای یاری به شما در ترک سیگار است. مطالعه ای در سال 1971 نشان داد جو دوسر سبز می تواند میل به نیکوتین را کاهش داده و علائم ترک را تسکین دهد. بعلاوه می تواند به سم زدایی نیکوتین در فرایند ترک یاری کند.

به علاوه، جو دوسر سبز دارای یک اثر آرام بخش و بعلاوه یک اثر مقوی بر سیستم عصبی است که می تواند برای کسانی که در کوشش برای ترک هستند بسیار مفید است.

کپسول جو دوسر سبز به راحتی در بازار موجود است. می توانید روزانه حدود 300 میلی گرم جو دوسر سبز با خیال راحت مصرف کنید، اما توصیه می گردد برای دوز صحیح خود با پزشک مشورت کنید.3

گل راعیگل راعی به علت داشتن خاصیت آرامبخش می تواند به افراد در ترک سیگار و مسائل ترک سیگار همانند استرس ناشی از ترک یاری کند.

در حقیقت مشاهده شده است هنگام ترک نیکوتین، افراد اضطراب و استرس زیادی را مانند افرادی که مبتلا به افسردگی هستند تجربه می نمایند. در حقیقت نیکوتین به درمان افسردگی یاری می نماید.

عصاره گل راعی بصورت مایع و کپسول در بازار موجود است و باید حداقل دو هفته قبل از اقدام به ترک ، مصرف آن را آغاز کنید.2

پینوشتها

1.www.beytoote.com

2.www.namnak.com

3.www.pezeshket.com

منبع: راسخون
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2046

به "درمان خانگی ترک سیگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی ترک سیگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید