خبرنگاران 50 درصد ظرفیت آببندان های مازندران آبگیری شد

به گزارش کد الکترونیک، ساری - خبرنگاران - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران میزان آبگیری آببندان های استان را در نیمه دومین ماه فصل زمستان 50 درصد گفت که در مقایسه با آمار اعلام شده دی ماه سال گذشته کاهش قابل توجه 30 درصدی را نشان می دهد.

خبرنگاران 50 درصد ظرفیت آببندان های مازندران آبگیری شد

به گزارش کد الکترونیک ، آببندان ها به عنوان سازه های سنتی ، نقش زیادی در کشاورزی مازندران دارند. این استان طبق آمار رسمی حدود 850 قطعه آببندان با ظرفیت ذخیره سازی حدود 370 میلیون مترمکعب آب دارد.

محمد ابراهیم یخکشی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار کد الکترونیک علت کاهش قابل توجه آبگیری آببندان های استان را ذکر نکرد ولی گفت که در مجموع استان از آغاز سال زراعی جاری تا به امروز با کاهش بارندگی به میزان 18 درصد نسبت به سال گذشته روبرو بوده است.

میزان آبگیری آببندان های مازندران در دی ماه سال 98 طبق گزارشی که شرکت آب منطقه ای منتشر کرده بود ، 80 درصد برآورد شده بود ؛ رقمی که نسبت به سال 97 افزایش صد در صدی را نشان می داد.

آب مورد نیاز برای ذخیره سازی در آببندان های مازندران که نقش اصلی را در کشت برنج دارند از طرق روان آب ناشی از بارندگی ، هدایت بخشی از آب رودخانه ها و یا جوشش چشمه های زیرزمینی تامین می شود و به همین دلیل هم کاهش بارندگی همواره بر میزان آبگیری این سازه ها بیشترین تاثیر را دارد.

طبق گزارش رسمی هواشناسی مازندران میزان بارندگی پاییزی در این استان امسال 205.5 میلی متر بود که نسبت به پاییز سال گذشته حدود 83 میلی متر کاهش داشته است. پاییز سال 98 در مازندران 287.6 میلی متر باران باریده بود.

بر اساس همین گزارش ، میزان بارندگی در دی ماه هم کاهش 35 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل داشت ، به گونه ای که در این ماه تنها 33 میلی متر بارندگی در استان ثبت شد که نسبت مدت مشابه دوره آماری بلند مدت حدود 52 میلی متر کاهش داشته است.

در مجموع میانگین بارش چهار ماهه سال زراعی جاری مازندران 25 درصد نسبت به سال گذشته و 14 درصد نسبت به میانگین دوره آماری کاهش نشان می دهد.

علاوه بر این ، میانگین دمای هوای مازندران هم در چهار ماهه سال زراعی جاری سه دهم درجه سانتی گراد افزایش داشته که می تواند بر میزان تبخیر آب ذخیره شده از سازه هایی مانند آببندان ها اثرگذار باشد.

کاهش آبگیری سدها و آبدهی رودخانه ها

مدیرکل شرکت آب منطقه ای مازندران همچنین میزان آب های ذخیره شده در پشت سدهای استان را 265 میلیون مترمکعب برآورد کرد و گفت که این میزان در مقایسه با مدت مشابه پارسال هفت میلیون متر مکعب کمتر است.

مازندران 2 سد بزرگ و 9 سد کوچک دارد که بخشی از آب آشامیدنی و کشاورزی استان را تامین می کند. ظرفیت ذخیره سازی آب پشت سدهای استان هم 442 میلیون مترمکعب است ولی همواره بخشی از آن برای مدیریت سیلاب بهاری خالی نگه داشته می شود.

یخکشی همچنین از کاهش میزان آبدهی رودخانه های مازندران در سال زراعی جاری خبر داد و گفت : با بررسی های اجرا شده بیشترین حجم کاهش با 48 درصد مربوط به رودخانه نکاء رود است.

مازندران 120 رودخانه به طول هفت هزار کیلومتر دارد. آب رودخانه ها نه تنها تامین کننده ذخایر آبی سدها و آببندان ها به شمار می رود ، بلکه به صورت مستقیم نیز توسط کشاورزان با ایجاد سردهنه های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق برآورد شرکت آب منطقه ای ، مازندران با میانگین حدود 600 میلی متر بارندگی سالانه حدود 4.5 میلیارد مترمکعب آب سطحی و 1.5 میلیارد متر مکعب آب زیرزمینی وجود دارد. این آمار بدان معناست که به ازای هر میلی متر بارندگی در مازندران حدود 10 میلیون مترمکعب آب تولید می شود.

میزان بارندگی سالانه در مازندران بعضی سال ها خشک به رقمی در حدود 500 میلی متر می رسد که معنای آن کاهش یک میلیارد مترمکعبی آب های سطحی است که بیشترین تاثیر را در کشاورزی استان بویژه کشت برنج دارد.

یکی از ویژگی های مازندران در بخش آب هم وابستگی 70 درصدی آن به آب به هنگام رودخانه ها است که به طور کامل به بارندگی بستگی دارد و به همین دلیل هم هرگونه کاهش بارندگی در درجه اول در میزان آبدهی رودخانه ها نمود می یابد.

این تنها کشاورزی مازندران نیست که بر اثر کاهش بارندگی آسیب می بیند . بخش قابل توجه و 70 درصدی آب آشامیدنی مازندران از آب های سطحی تامین می شود و 30 درصد بقیه هم از سفره های زیر زمینی برداشت می شود.

طبق آمار شرکت آب منطقه ای مازندران ، سالانه حدود 3.5 میلیون مترمکعب آب آشامیدنی در استان مصرف می شود. میزان مصرف آب بخش کشاورزی هم 2.3 میلیارد متر مکعب است که 70درصد آن از آب به هنگام رودخانه ها تامین می شود. علاوه بر این کشت برنج مازندران وابستگی زیادی به آب به هنگام رودخانه دارد و به همین خاطر هم هرگونه کاهش بارندگی و خشکسالی این استان را در تامین ، تقسیم و توزیع آب دچار مشکل می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1614

به "خبرنگاران 50 درصد ظرفیت آببندان های مازندران آبگیری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 50 درصد ظرفیت آببندان های مازندران آبگیری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید