خبرنگاران نابرابری جنسیتی بزرگترین چالش حقوق بشری است

به گزارش کد الکترونیک، تهران - خبرنگاران - دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: نابرابری جنسیتی، بی عدالتی بزرگ زمانه ما و بزرگترین چالش حقوق بشری است که با آن روبه رو هستیم. در مقابل، برابری جنسیتی راهکارهایی برای بعضی از دشوارترین مسائل دوران ما ارائه می دهد.

خبرنگاران نابرابری جنسیتی بزرگترین چالش حقوق بشری است

به گزارش روز دوشنبه مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران، آنتونیو گوترش اضافه نمود: در همه جا، زنان تنها به دلیل زن بودنشان، نسبت به مردان در شرایط بدتری قرار دارند. این واقعیت، در خصوص زنان متعلق به گروه های اقلیت، زنان مسن تر، زنان دارای معلولیت، همچنین زنان مهاجر و پناهنده حتی به مراتب وخیم تر است.

وی توضیح داد: هرچند طی دهه های اخیر شاهد پیشرفت های شگرف در زمینه حقوق زنان، از منسوخ شدن قوانین تبعیض آمیز گرفته تا افزایش تعداد دختران در مدارس بوده ایم، اما هم اکنون با نیروی عقب ران قدرتمندی روبه رو هستیم. در عین حال که در بعضی کشورها حمایت های قانونی در برابر تجاوز و آزار و اذیت خانگی بسیار ضعیفی وجود دارد، در سایر کشورها سیاست هایی که زنان را مشمول مجازات می کنند، از پیشگیری از بارداری گرفته تا بارداری اجباری، در حال مطرح شدن است. حقوق جنسی و باروری زنان، از همه سو در معرض تهدید است.

گوترش ادامه داد: همه این ها به دلیل آن است که برابری جنسیتی در اصل، موضوع قدرت است. قرن ها تبعیض و مردسالاری دیرینه، پدیدآور شکافی بزرگ از نظر قدرت جنسیتی، در اقتصادها، نظام های سیاسی و شرکت ها بوده و شواهد در همه جا موجود است.

دبیر کل سا مان ملل تاکید نمود: زنان همچنان از تصدی سمت های اجتماعی مهم، از دولت ها گرفته تا هیات مدیره شرکت ها، تا مراسم معتبر اعطای جوایز کنار گذاشته می شوند. رهبران زن و زنان شاخص اجتماع، با آزار، تهدیدها و سوءاستفاده های برخط (آنلاین) و خارج از آن روبرو هستند. شکاف جنسیتی در پرداخت، تنها نمونه ای از شکاف جنسیتی در قدرت است.

وی خاطر نشان کرد: حتی داده های به ظاهر بی طرفی که تصمیم گیری ها را، از برنامه ریزی های شهری گرفته تا آزمایش مواد مخدر تحت الشعاع قرار می دهند، غالباً مبتنی بر مرد به عنوان پیش فرض هستند؛ مردان، معیارتلقی شده اند در حالی که زنان استثناء هستند.

گوترش گفت: زنان و دختران همچنین با قرن ها زن ستیزی و محو شدن دستاوردهایشان مدارا نموده اند. آنان به دلیل عدم کنترل هیجانات احساسی یا دلایل هورمونی مورد تمسخر واقع شده اند؛ به طور معمول بر اساس ظاهرشان مورد قضاوت قرار گرفته اند؛ مقید به افسانه ها و تابوهای بی انتها در خصوص کارنمودهای طبیعی بدنشان هستند و با دیدگاه های نقد گرای مردانه و سرزنش قرار دریافت در مقام قربانی روبه رو هستند.

دبیرکل سازمان ملل اضافه نمود: این موضوع، عمیقاً همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد و مانعی در برابر برطرف بسیاری از چالش ها و تهدیدهایی است که با آن ها رو به رو هستیم.

وی خاطر نشان کرد: نابرابری را مد نظر قرار دهید. زنان 77 درصد هر دلار دریافتی مردان را کسب می کنند. طبق آخرین پژوهش اجرا شده توسط مجمع دنیای اقتصاد، بسته شدن این شکاف، 257 سال به طول خواهد انجامید. در این میان، زنان و دختران روزانه حدود 12 میلیارد ساعت کار بدون پرداخت انجام می دهند که به سادگی در تصمیم گیری های مالی لحاظ نمی گردد. اگر در پی دستیابی به دنیای شدن منصفانه ای هستیم که برای همگان کاربرد داشته باشد، ضروری است سیاست های خود را بر پایه آمارهایی بنا نهیم که مشارکت حقیقی زنان را مد نظر قرار می دهند.

دبیر کل سازمان ملل تاکید نمود: فناوری دیجیتال، مورد دیگری در این زمینه است. نبود توازن جنسیتی در دانشگاه ها، کسب وکارهای نوپا و نظایر دره سیلیکون در دنیا ما، عمیقاً نگران کننده است. این قطب های فناوری، جوامع و اقتصادهای آینده را شکل می دهند؛ نمی توانیم به آن ها اجازه دهیم مرزبندی کنند و سلطه مردان را تشدید کنند.

وی اضافه نمود: یا جنگهایی را مد نظر قرار دهید که در حال به یغما بردن دنیامان هستند. ارتباطی مستقیم بین خشونت علیه زنان، ظلم مدنی و تعارضات وجود دارد. نحوه برخورد یک جامعه با نیمی از جمعیت خود یعنی زنان، شاخصی معنی دار از نحوه برخورد آن با سایرین خواهد بود. حتی در جوامع صلح آمیز، بسیاری از زنان در خانه های خود در معرض خطرات مهلک هستند.

گوترش گفت: حتی در واکنش ما نسبت به بحران اقلیمی نیز شکاف جنسیتی موجود است. ابتکارات در راستای کاهش (بحران) و بازیافت، بیش از حد، با اتکا به زنان مورد بازاریابی قرار گرفته است، حال آن که در خصوص مردان بیشتر احتمال می رود خود را وقف حل مسائل فناورانه آزمایش نشده کنند. و اقتصاددانان و کنندگان زن مجلس ها بیش از مردان محتمل است از سیاست های حامی محیط زیست پشتیبانی کنند.

وی توضیح داد:در نهایت، کنندگی سیاسی، واضح ترین مدرک دال بر وجود شکاف جنسیتی در قدرت است. در سراسر دنیا، میانگین تعداد زنان در مجلس سه به یک است، اما حضور آنان به شدت با نوآوری و سرمایه گذاری در سلامت و آموزش، همبستگی دارد. این تصادفی نیست که دولت هایی که باز تعریف آن ها از موفقیت مالی، رفاه و پایداری را شامل می گردد، از طریق زنان راهنمایی شده اند.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت :به همین دلیل است که یکی از نخستین اولویت های اینجانب در سازمان ملل متحد، انتصاب زنان بیشتر برای رهبری بود. هم اکنون، دو سال زودتر از موعد زمانی، در سطح ارشد به برابری جنسیتی دست یافته ایم، و برای سال های پیش رو، دارای نقشه راهی برای ایجاد برابری در تمام سطوح هستیم.

گوترش اضافه نمود: دنیا ما دچار گرفتاری است، و برابری جنسیتی یک بخش اساسی از پاسخ آن است. مسائل ایجاد شده از طریق انسان، راهکارهای بشری دارند. برابری جنسیتی، ابزاری برای بازتعریف و انتقال قدرتی است که منافعی برای همگان به ارمغان خواهد آورد.

وی تاکید نمود: قرن بیست و یکم باید قرن برابری زنان در مذاکرات صلح و گفتمان های تجاری، در اتاق های هیئت مدیره و کلاس ها؛ همچنین در نشست سران گروه 20 کشور صنعتی و سازمان ملل متحد باشد و اینک زمان متوقف کردن کوشش برای تغییر زنان، و زمان شروع تحول در نظام هایی است که مانع دستیابی آنان به توان بالقوه شان می شوند.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 969

به "خبرنگاران نابرابری جنسیتی بزرگترین چالش حقوق بشری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نابرابری جنسیتی بزرگترین چالش حقوق بشری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید