ضرورتی که هنوز به چشم نیامده

به گزارش کد الکترونیک، خبرنگاران/بوشهر در دهه هفتاد پدر و مادرها اصرار داشتند که فرزندانشان یا پزشک شوند و یا مهندس. حتی اگر خانواده ای با فشار فرزندش و یا توصیه مشاوران و معلمان و یا خلاف جریان معمول می پذیرفت فرزند دانش آموزش در رشته هنر تحصیل کند زیرساختش وجود نداشت، یعنی هنرستان هنرهای زیبا در استان بوشهر وجود نداشت. حالا پس از گذشت سه دهه هنوز این زیرساخت وجود ندارد. انگار در استان بوشهر همواره باید یک چیز بلنگد و کم باشد!

ضرورتی که هنوز به چشم نیامده

هنرستان هنرهای زیبای دخترانه راه اندازی شده اما هنرستان پسرانه نه. سالهای گذشته رشته ادبیات نمایشی و هنرهای دراماتیک در دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر دانشجوی هنر می پذیرفت اما هنرستانی نبود که فارغ التحصیل رشته هنری داشته باشد و دانشجویی وارد دانشگاه گردد. حالا که هنرستان دخترانه داریم سایر رشته های هنری در دانشگاه نیست. حالا که رشته هنرهای دراماتیک و سینما در دانشگاه آزاد داریم هنرستان پسرانه نداریم.

خلاصه اینکه این نقص سیستماتیک در نظام آموزشی انگار امری بدیهی و عادی است. واقعا از این سهل انگاری چه کسی سود می برد؟ چه کسی پاسخ گوی از دست شدن این میزان از استعداد و علاقه فرزندان این استان خواهد بود؟ به واقع اگر در زمینه ای شاهد موفقیت هنرمندان این استان هستیم برگرفته از استعداد ذاتی یا پیگیری های قائم به خودشان است. انگار نظام آموزشی در این کشور تنها به فکر تربیت مهندس و پزشک و نیروی کاری است که فقط ثروت خلق کند. انگار برای تبلیغ و توسعه و ایجاد بستر فروش و خلق همان ثروت احتیاج به هنر نیست. انگار فراموش نموده ایم که همه علوم به هم وابسته و پیوسته هستند و علوم مختلف وامدار و مدیون هم هستند.

توسعه متوازن و به دور از تبعیض در تمامی امور لازم است. نگرش همه جانبه و متوازن در امر زیربنایی و مهمی چون آموزش از ضرورت بیشتری برخوردار است، و البته نگاه منصفانه و همراه با تعصب و دغدغه مسئولان را می طلبد.

در حال حاضر هنرستان هنرهای زیبا در 27 استان کشور راه اندازی شده و استان بوشهر نیز با داشتن 102 آکادمی آزاد هنری، بیش از 3 هزار و پانصد هنرجو و بیش از 79 انجمن فرهنگی و هنری فعال و 3 هنرستان هنرهای زیبای دخترانه، استعداد راه اندازی هنرستان پسران را دارد و راه اندازی هنرستان پسرانه برای منطقه ضروری به نظر می رسد.

میزان سهم تحصیل در هنرستان های استان بوشهر بالاتر از میانگین کشوری است و هم اکنون بیش از 42 درصد دانش آموزان استان در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش تحصیل می نمایند که در این زمینه استان بوشهر جزو استان های برتر کشور است.

علاوه بر آماری که در بالا ذکر شد شهر بوشهر در طرح شبکه شهرهای خلاق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دو سال به عنوان شهر خلاق موسیقی و چهار شهر دیگر استان نیز کاندیدای شهر خلاق هنرهای نمایشی معرفی شده اند که.برای حفظ و بهره بردن از این عنوان به بستر مناسب احتیاج است، نه اینکه مانند سال های نه چندان دور از عنوان پایتخت کتاب ایران بهره ای نبریم. هم مرز بودن با کشورهای حوزه خلیج فارس و تبادل فرهنگی احتیاج به افزایش و رشد سرانه فضای فرهنگی و آموزشی را دو چندان می نماید.

در ملاقات سال گذشته استاندار بوشهر با معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار بوشهر برای راه اندازی هنرستان موسیقی پسرانه بوشهر قول اختصاص مکانی مناسب به این امر را داد که متاسفانه تا به امروز این موضوع بلاتکلیف باقی مانده است.

در مذاکرات متعددی که مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با دو معاونت عمرانی و سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر داشته نیز به احتیاجسنجی های اجرا شده و ضرورت اختصاص مکانی برای تاسیس هنرستان موسیقی پسرانه بوشهر بارها تاکید شده است. حتی در بازدیدهای میدانی مسئولان بر اختصاص یکی از عمارت های تاریخی واقع در بافت قدیم بوشهر به این امر توافق نیز اجرا شده اما متاسفانه هیچکدام به این مطالبه دیرینه هنرمندان بوشهر و دستور استاندار وقعی نمی نهند. تو گویی میراث فرهنگی سازمانی خودمختار است. این فرایند در اختصاص مکانی برای خانه مطبوعات و رسانه های استان بوشهر نیز توسط سازمان میراث فرهنگی تکرار شده و مسبوق به سابقه بوده است.

حال که تربیت هنرمندانی در تراز انقلاب اسلامی و ارتقای سطح فرهنگ عمومی، شناسایی هنرمندان، آموزش استاندارد و حرفه ای به عنوان یکی از موضوعات مهم برنامه توسعه در شورای انقلاب فرهنگی و افق پیش روی کشور محسوب می گردد، صرفا با بیان کردن و در حد گفتن و شعار دادن کاری از پیش نخواهیم برد.

حوزه توسعه ای و فرهنگی یکی از موارد قانونی و ضروری فعالیت هنرستان های هنری است که بعضی رشته ها در اختیار نهادهای تخصصی است. رشته هایی، چون نقاشی، گرافیک، سینما، تئاتر، موسیقی با متولی گری اداره فرهنگ و ارشاد قابل راه اندازی است. بنابراین تأسیس یک مرکز آکادمیک می تواند در تربیت هنرمندان متعهد و توانمند مؤثر باشد و به نظر می رسد با استقبال خوب خانواده ها و هنرمندان هم روبرو گردد. علاوه بر این احتیاج استان به هنرمندان متعهد و آشنا به احتیاجها و فرهنگ بومی و فولکلور نیز تامین خواهد شد.

اهالی فرهنگ و هنر امیدوار هستند تاسیس و راه اندازی هنرستان زیبای پسران استان بوشهر با اختصاص مکان مناسب و تجهیزات مورد احتیاج و برنامه درسی متناسب با متد آموزشی روز مانند هنرستان دخترانه هنرهای زیبا مورد استقبال خانواده ها و هنرمندان واقع گردد و احتیاجهای فرهنگی و هنری استان را تامین کند. کما اینکه با همکاری دو دستگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث فرهنگی و حمایت سازمان برنامه و بودجه و استانداری تاسیس این هنرستان به راحتی انجام خواهد پذیرفت.

جواد متین /هنرمند و روزنامه نگار

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1773

به "ضرورتی که هنوز به چشم نیامده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورتی که هنوز به چشم نیامده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید