خبرنگاران رییس اداره تعاون: شرایط کار در اردستان بهبود یافت

به گزارش کد الکترونیک، کاشان - خبرنگاران - رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان گفت: کاهش تعداد ثبت درخواست تشخیص و حل اختلاف در چهار سال اخیر نشان از فرایند افزایشی تفاهم بین کارگر و کارفرما و در نتیجه بهبود شرایط کار در این شهرستان دارد.

خبرنگاران رییس اداره تعاون: شرایط کار در اردستان بهبود یافت

مهدی خانی روز پنجشنبه همزمان با هفته کار و کارگر (پنجم تا دوازدهم اردیبهشت) در گفت وگو با خبرنگار کد الکترونیک درباره روابط کار و درخواست هیات تشخیص اضافه کرد: سال 99 در حالی 85 درخواست وارد و ثبت شد که این آمار از سال 96 تا پارسال فرایند کاهشی داشت و سال های 96، 97 و 98 نیز به ترتیب 212، 79 و 138 درخواست ثبت و رسیدگی شد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به تلاش ها و برنامه ریزی های اجرا شده در بخش اشتغال و آغاز عملیات اجرایی ساخت چندین واحد صنعتی و تولیدی در اردستان، آمار بیمه شدگان اصلی تامین اجتماعی نیز با افزایش قابل توجه نسبت به سال های گذشته به 10 هزار و 300 نفر رسیده است.

تحقق 82 درصدی سهمیه اشتغال

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان درباره تحقق سهمیه اشتغال یک هزار و 288 نفری سال 99 شهرستان گفت: سال گذشته یک هزار و 57 نفر معادل 82 درصد تعهد اشتغال در سامانه رصد محقق شده است.

وی درخصوص سهمیه تسهیلات اشتغال شهرستان در سال گذشته گفت: 150 میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی به اردستان اختصاص یافت که 40 میلیون تومان آن به مشاغل خانگی مستقل پرداخت شده، بقیه به عنوان پشتیبان طرح های مشاغل خانگی اختصاص پیدا کرده بخشی پرداخت شده باقیمانده در حال تخصیص است.

به گفته وی، سهمیه اردستان در طرح ملی توسعه مشاغل خانوادگی 90 نفر بود که ثبت نام افزون بر نیمی از این سهمیه اجرا شده است.

خانی خاطر نشان کرد: با برنامه ریزی های اجرا شده در هفته کار و کاگر پنج نفر از بانوان سرپرست خانوار شاغل در کارخانه ها و واحدهای تولیدی که سهم مهمی در تولید و اداره زندگی دارند، مورد تشویق و تجلیل قرار می گیرند و 6 نفر از کارآفرینان برتر شهرستان نیز معرفی و تجلیل خواهند شد.

برخورداری 186 نفر از بیمه بیکاری

رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردستان گفت: در سال گذشته از مجموع 237 درخواست ثبت شده، 186 نفر بیمه بیکاری دریافت کردند.

وی با اشاره به فعالیت 15 کارخانه بالای 50 نفر نیرو در اردستان گفت: در سال 99 افزون بر 257 مورد بازرسی از محیط کار انجام شد، 6 مورد حادثه کاری به وقوع پیوست که یک فوتی و پنج جرحی داشت و 60 پفراینده شغل های سخت و زیان آور مورد بررسی قرار گرفت.

چالش کم توجهی به مهارت آموزی

به گفته وی، در 2 سال گذشته با وجود تلاش زیاد درخصوص مهارت آموزی از سوی مرکز آموزش فنی و حرفه ای، مشارکت افراد مرتبط در اردستان کم بوده و کارفرمایان هم به اصطلاح در دقیقه 90 دنبال نیروی متخصص بودند که این مورد از چالش های پیش روی شهرستان است که در صورت تداوم این فرایند طرح های صنعتی و کارخانه های تولیدی راه اندازی شده با کمبود نیروی کار عادی، فنی و آموزش دیده روبرو خواهد شد و کارفرمایان مجبورند نیروی کار مورد نیاز خود را از دیگر نقاط کشور تامین کنند.

اردستان 66 واحد صنعتی دارد که در این بین 40 واحد با ظرفیت اشتغال یک هزار و 500 نفر فعال هستند.

شهرستان اردستان با افزون بر 42 هزار نفر جمعیت در 118 کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1762

به "خبرنگاران رییس اداره تعاون: شرایط کار در اردستان بهبود یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رییس اداره تعاون: شرایط کار در اردستان بهبود یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید