توئیت ظریف درباره یادداشت سفارت ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس

به گزارش کد الکترونیک، محمد جواد ظریف ضمن انتشار تصاویر دو نامه سفارت ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس دوباره ادعای دولت لندن بر نقض قوانین تحریم های اتحادیه اروپا توسط کشتی ایرانی را رد کرد.

توئیت ظریف درباره یادداشت سفارت ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش کد الکترونیک، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در توئیتی با انتشار محتوای کامل یادداشت رسمی سفارت جمهوری اسلامی در لندن خطاب به وزارت امور خارجه انگلیس، نوشت:

یادداشت سفارت ما در لندن به وزارت امور خارجه انگلیس:

اعتراض به توقیف غیرقانونی گریس یک؛

تکرار اظهارات علنی در مورد مقصد این نفتکش؛

تاکید صریح بر این که تحریم های اتحادیه اروپا غیر قابل تسری به ایران است؛ موضعی که اکثر اروپایی ها بر آن اتفاق نظر دارند.

هیچ چیز نمی تواند این واقعیت را تغییر دهد که این توقیف 100 درصد غیر قانونی بود.

گفتنی است دیوان عالی جبل الطارق صبح امروز تصمیم گیری در مورد برطرف توقیف نفتکش گریس 1 را به دنبال درخواست آمریکا از مقامات آن کشور و کارشکنی ایالات متحده، تا عصر امروز به تعویق انداخته بود.

یورو نیوز نیز نوشت: یک مقام ارشد در دفتر وزیر اول دولت جبل الطارق به این شبکه خبری گفته که ایالات متحده درخواست نموده است بر اساس ادعاهای مطرح شده در مورد نفتکش گریس 1، این نفتکش را توقیف کند.

نفتکش گریس 1 حامل 2.1 میلیون بشکه نفت ایران که از چهارم ژوئیه سال جاری توسط پلیس جبل الطارق و نیروهای ویژه انگلیس توقیف شد.

خبرگزاری فرانسه در نخستین ساعت های روز پنجشنبه بیان کرد که دیوان عالی جبل الطارق قرار است امروز پرونده گریس 1 را از ساعت 10 و 30دقیقه صبح به وقت محلی(08:30 به وقت گرینویچ) آنالیز و انتظار می رود امروز حکم را صادر کند. این در حالی است که توقیف نفتکش تا 19 اوت تمدید شده است.

پیشتر، روزنامه انگلیسی سان نیز گزارش داده بود که نفتکش گریس 1 که در جبل الطارق توقیف شده، با توجه به قصد مقام های این منطقه برای تمدید نکردن حکم توقیف این نفتکش، روز پنجشنبه آزاد می گردد.

این روزنامه در تارنمای رسمی خود نوشت که فابیان پیکاردو سروزیر جبل الطارق قصد ندارد دستور توقیف نفتکش گریس 1 را پس از اتمام موعد آن تمدید کند.

در این ارتباط حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن ساعاتی پیش درباره اخبار مربوط به احتمال آزادی کشتی حامل سوخت ایران از طرف جبل الطارق در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: برطرف توقیف نفتکش حامل نفت ایران پس از راستا طولانی حقوقی و فنی که طی نموده است، منوط به اعلام تصمیم نهایی مقامات جبل الطارق در دادگاه و تأیید آن توسط دادگاهی است که باید امروز تشکیل گردد. به محض اطلاع موثق از تصمیم نهایی، مراتب به اطلاع می رسد.

انگلیس انتها عصر روز پنجشنبه بعد از پنج هفته تانکر نفتکش گریس 1 را که توسط دولت جبل الطارق توقیف شده بود، آزاد کرد.

به رغم فشارها و مخالفت های بسیار آمریکا، کشتی گریس 1 حامل نفت ایران هم اکنون آزاد است و به همراه خدمه خود می تواند هر جا که بخواهد، نقل مکان کند.

جبل الطارق از سال 1713 برای همواره تحت مالکیت بریتانیا قرار گرفته است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 379

به "توئیت ظریف درباره یادداشت سفارت ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توئیت ظریف درباره یادداشت سفارت ایران در لندن به وزارت خارجه انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید