تشدید بحران در حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان، پیش بینی ها درباره انحلال حزب

حزب سوسیال دموکرات آلمان این روزها حال خوبی نداشته و موسسه فورسا انحلال این حزب را در آینده ای نزدیک پیش بینی نموده است.

تشدید بحران در حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان، پیش بینی ها درباره انحلال حزب

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حزب سوسیال دموکرات آلمان که از احزاب مهم دولتی در این کشور محسوب می گردد و قدمت طولانی داشته و در بسیاری از ائتلاف های دولتی مشارکت داشته است این روزها حال خوبی ندارد.

حزب سوسیال دموکرات آلمان دیرپاترین حزب سیاسی این کشور و احتمالاً پس از حزب محافظه کار انگلستان، دومین حزب قدیمی دنیا است و در تاریخ 23 ماه مه 2013 سالگرد 150 سالگی اش را جشن گرفت.

حزب سوسیال دموکرات آلمان در دوران پس از جنگ دنیای دوم سه صدر اعظم در راس کشور آلمان به نام های ویلی براندت، هلموت اشمیت و گرهارد شرودر داشته است.

ائتلاف بزرگ دولتی در آلمان به ویژه بعد از انتخابات پارلمانی اروپا که در ماه می برگزار گردید و شکست سخت احزاب دولتی در این انتخابات گویا در سراشیبی سقوط نهاده شده است.

مدتی بعد از یک شکست تاریخی در انتخابات پارلمانی اروپا و یک مبارزات قدرتی تلخ در حزب سوسیال دموکرات آندره ناهلس، کناره گیری خود از ریاست حزب و فراکسیون حزب سوسیال دموکرات را اعلام نمود.

روند انتخاب مجدد ریاست این حزب هم مدتها به طول انجامید و هیچ کس نامزد عهده داری این سمت نمی شد.

به این ترتیب حزب سوسیال دموکرات عمیق تر از قبل در یک بحران موجودیت نهاده شد که همچنین ائتلاف بزرگ را به لرزه در آورد.

حزب سوسیال دموکرات بعد از شکست مذاکرات برای تشکیل ائتلاف موسوم به جامائیکا متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی، سبزها و لیبرال دموکرات ها در سال 2017 دوباره برای تشکیل ائتلاف بزرگ رضایت داد و این تصمیم تا امروز در حزب سوسیال دموکرات بسیار بحث برانگیز است.

نتایج نظر سنجی هایی که اخیرا منتشر می گردد هم نشان می دهد که حزب سوسیال دموکرات همچنان هواداران خود را از دست داده و حتی از نظر میزان محبوبیت در بین شهروندان آلمانی از حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم عقب مانده است.

نتایج نظر سنجی اخیری که به سفارش نشریه بیلد آلمان و از طرف موسسه اینسا صورت گرفته است نشان می دهد که حزب افراطی جایگزینی برای آلمان از حزب دولتی سوسیال دموکرات پیش افتاده است. در این نظر سنجی حزب افراطی آلمان 16 درصد آراء شهروندان و حزب سوسیال دموکرات 13 درصد آراء شهروندان را به دست آورده است. بر این اساس اگر روز یکشنبه در آلمان انتخابات برگزار گردد حزب افراطی جایگزینی برای آلمان سومین حزب قدرتمند بعد از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سبز خواهد بود.

حالا در این شرایط رئیس موسسه فورسا انحلال حزب سوسیال دموکرات را پیش بینی نموده است.

منفرد گولنر، رئیس موسسه فورسا آینده تیره و تاری را برای حزب سوسیال دموکرات پیش بینی نموده و این اتهام را به این حزب وارد نموده است که میانه را رها نموده و به چپ گرایی روی آورده است. رئیس موسسه فورسا خود مدت 55 سال است که از اعضای این حزب آلمان است.

وی تاکید نمود که روی کار آمدن یک رئیس جدید برای حزب سوسیال دموکرات هم شرایط آن را تغییر نمی دهد. گولنر همچنین گفت که این حزب از سال 1998 حدود 13 میلیون از انتخاب کنندگان خود را از دست داده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 20 مهر 1398 شناسه مطلب: 479

به "تشدید بحران در حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان، پیش بینی ها درباره انحلال حزب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید بحران در حزب دولتی سوسیال دموکرات آلمان، پیش بینی ها درباره انحلال حزب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید