یونان سال هاست که ورشکست شده و اتحادیه اروپا در شرایط دشواری قرار گرفته است

به گزارش کد الکترونیک، خبرنگاران: یک اقتصاددان برجسته آلمانی اتحادیه اروپا را به دلیل مسائل داخلی و فشارهای آمریکا و انگلیس در شرایط بسیار دشواری ارزیابی نموده و گفت دولت یونان سال هاست که ورشکست شده است.

یونان سال هاست که ورشکست شده و اتحادیه اروپا در شرایط دشواری قرار گرفته است

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید.

به گزارش گروه بین الملل کد الکترونیک، این روزها و در آستانه برگزاری انتخابات جدید یونان در 25 ژانویه و احتمال بالای پیروزی حزب چپ گرای سیریزا در این انتخابات بحث های زیادی درباره خروج احتاقتصادی این کشور از منطقه یورو در اتحادیه اروپا شکل گرفته است.

الکسیس سیپراس رهبر حزب چپگرای سیریزا یونان که از منتقدان سر سخت ریاضت اقتصادی تحمیل شده از سوی اتحادیه اروپا به کشورش محسوب می گردد خاطرنشان کرد: تغییرات لازم در اروپا از همین جا (یونان) آغاز می گردد و به تدریج کشورهای دیگر را در بر خواهد گرفت.

خبرنگار کد الکترونیک در همین رابطه مصاحبهیی را با پروفسور ماکس اوته از اقتصاد دانان برجسته آلمانی انجام داده است.

پروفسور اوته از سال 1998 تا 2000 استادیار اقتصاد بین الملل و مدیریت بین الملل در گروه روابط بین الملل دانشگاه بوستون آمریکا بود. از سال 2001 تا 2005 هم از محققان دانشگاه ورزبورگ آلمان بود.

وی به عنوان یک کارشناس اقتصادی و اقتصادی کتاب ها و مقالات زیادی را هم در آلمان و هم در آمریکا منتشر نموده است.

پروفسور اوته همچنین موسس انستیتو اقتصادی مهم IFVE در شهر کلن آلمان است و به عنوان مشاور اقتصادی برای شرکت ها و سازمان های معروف اقتصادی از جمله بنیاد برتلزمن، سازمان ملل، بانک جهانی و وزارت اقتصاد آلمان فعالیت دارد. وی همچنین از اعضای جامعه آلمان برای سیاست خارجه است.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار کد الکترونیک مبنی بر اینکه به نظر شما احتمال اینکه منطقه یورو دچار از هم گسیختگی و فروپاشی گردد چقدر است گفت: من در حال حاضر خطر فروپاشی منطقه یورو را نمی بینم. اما یک احتمال کمی وجود دارد که یونان منطقه یورو را ترک کند.

این کارشناس برجسته آلمانی در پاسخ به این پرسش که یک ورشکستگی دولت یونان چه عواقبی برای اروپا می تواند داشته باشد گفت: یونان سالیان سال است که ورشکست شده و اتحادیه اروپا به زور آن را به دنبال خود می کشد. به رسمیت شناخته شدن رسمی ورشکستگی یونان شانسی برای یک آغاز جدید برای این کشور است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا به اعتقاد شما یونان باید منطقه یورو را ترک کند و اتحادیه اروپا چه خطاهایی را در دوران بحران یونان انجام داده است گفت: اتحادیه اروپا نباید مسئله یونان را به یک مسئله سرنوشتی برای اروپا ارتقاء دهد، بلکه روی این بحران باید با آرامش بیشتری کار گردد .

پروفسور اوته درباره انتخابات 25 ژانویه در یونان و احتمال پیروزی حزب چپ گرای سیریزا و عواقب آن هم گفت: حزب سیریزا خواسته های قاطع و قدرتمندانه ای دارد. اما در سرانجام وضعیت موجود به نفع همه گروه ها در یونان است. من در صورت موفقیت حزب سیریزا در یونان انتظار تغییرات شاید جزئی را در این کشور دارم. در مجموع سیاست مانند سابق ادامه خواهد یافت و توافقی ایجاد خواهد شد.

وی در بخش سرانجامی این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که شما شرایط اقتصادی اتحادیه اروپا در سال 2015 را چگونه ارزیابی نموده و به نظر شما بحران یورو چگونه ادامه خواهد داشت گفت: اتحادیه اروپا به دلیل مسائل داخلی و فشارها از آمریکا و انگلیس درشرایط دشواری واقع شده است. بخش های سرمایه گذاری به صورت روزافزون به سمت آمریکا جریان دارد. به طور کلی به نظر می رسد بحران وخیم شده اروپا به وسیله سیاست های مزخرف و بی معنی ، این اتحادیه را دائما از نظر اقتصادی به عقب بکشاند.

مصاحبه: زکیه شریعتمدار تهرانی

ع

منبع: تسنیم
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 418

به "یونان سال هاست که ورشکست شده و اتحادیه اروپا در شرایط دشواری قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یونان سال هاست که ورشکست شده و اتحادیه اروپا در شرایط دشواری قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید