تشخیص آلزایمر 30 سال قبل از بروز علائم اولیه

تهران- خبرنگاران- محققان دانشگاه جان هاپکینز پیروز به شناسایی نشانگرهای زیستی (بیومارکر) شده اند که قادر به تشخیص آلزایمر 30 سال قبل از بروز علائم اختلال شناختی است.

تشخیص آلزایمر 30 سال قبل از بروز علائم اولیه

بسیاری از روش های درمانی آلزایمر هنگام بروز علائم و پیشرفت بیماری کارساز نیستند، ولی چنانچه این بیماری سال ها قبل از بروز علائم اولیه تشخیص و درمان موثر اتخاذ گردد، می توان از انحطاط سیستم عصبی جلوگیری کرد و شاهد بهبود قابل ملاحظه ای بود.

متاسفانه در حال حاضر چارچوب تشخیصی موثری برای پیش بینی بیماری وجود ندارد و آزمایش خون، پت اسکن، آزمون های چشم و آزمایش های بویایی می تواند کاهش عملکرد شناختی را در مراحل اولیه تشخیص دهند. محققان همیشه به دنبال نشانگرهای زیستی مورد تایید برای پیش بینی و تشخیص بیماری بوده اند تا بتوانند بیماری را سال ها قبل از بروز علائم اولیه تشخیص دهد.

محققان دانشگاه جان هاپکینز اطلاعات پزشکی مربوط به 290 داوطلب پر خطر را به مدت 20 سال مورد آنالیز قرار دادند. این افراد هر ساله تحت آزمون های شناختی، اسکن مغزی و آزمایش مایع مغزی نخاعی نهاده شدند. از میان این افراد 81 نفر با علائم آلزایمر یا اختلال شناختی ضعیف تشخیص داده شدند و تمام آزمایش های پزشکی و شناختی آنان مورد آنالیز مجدد نهاده شد.

آنالیز تصاویر MRI نشان داد سه تا 9 سال قبل از بروز هر گونه علائم اولیه اختلال شناختی، حجم بخشی از مغز به نام لوب گیجگاهی کاهش می یابد. بخشی از مهمترین مسئولیت های این بخش درک زبانی، ذخیره اطلاعات جدید و پردازش اطلاعات حواس شنوایی و بویایی است.

آنچه در این مطالعات جالب تر بود، نشانگرهای زیستی موجود در مایع مغزی نخاعی بود. این مطالعه نشان می دهد میزان نوعی پروتئین به نام پروتئین تاو که از دلایل عمده آلزایمر است، در مایع مغزی نخاعی افزایش می یابد. این نشانگر زیستی حدود 30 سال قبل از بروز هرگونه اختلال شناختی قابل تشخیص و شناسایی است. پروتئین های دیگری به نام بتا آمیلوئید و فسفریلیت تاو نیز 10 تا 15 سال قبل از بروز علائم قابل شناسایی است.

با آنالیز این علایم می توان بیماری را سال ها قبل پیش بینی کرد و راهکارهای درمانی موثری را به کار برد.

طبق گزارش سازمان دنیای بهداشت، اکنون آلزایمر مهمترین دلیل از کار افتادگی سالمندان در سراسر دنیا است.

نتایج این مطالعه در نشریه Frontiers in Aging Neuroscience منتشر شده است.

علمی **9259**1485

منبع: ایرنا
انتشار: بروزرسانی: 31 تیر 1398 شناسه مطلب: 277

به "تشخیص آلزایمر 30 سال قبل از بروز علائم اولیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص آلزایمر 30 سال قبل از بروز علائم اولیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید