اولین توافق ترکیه با مصر در حکومت سیسی

به گزارش کد الکترونیک، ایسنا نوشت: منابع مطلع از توافق ترکیه و مصر برای آغاز مذاکرات درباره ترسیم مرزهای دریایی و امضای توافقنامه در این زمینه خبر دادند.

اولین توافق ترکیه با مصر در حکومت سیسی

به نقل از العربی الجدید، منابع دیپلماتیک مصری مطلع از گفت وگوهای مقامات کشورشان با مقامات ترکیه اعلام کردند که توافق نهایی درباره امضای توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی میان قاهره و آنکارا حاصل شده است.

این منابع گفتند، در میان اعضای هیئت ترکیه ای که چهارشنبه و در سفری دو روزه به ریاست سادات اونال، معاون وزیر خارجه ترکیه به قاهره سفر کردند؛ مسئول وزارت خارجه آنکارا در پرونده ترسیم مرزهای دریایی نیز حضور داشت.

طبق گفته این منابع، توافق شده است که مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی میان مصر و ترکیه ماه ژوئن آینده آغاز و توافق نهایی نیز قبل از خاتمه سال جاری میلادی امضا شود.

منابع مذکور در ادامه گفتند که مصر امضای این توافق را مشروط به این مسئله کرده است که توافق آنکارا و قاهره شامل مجموعه جزایر مورد مناقشه میان یونان و ترکیه نباشد.

طبق گفته این منابع، مقامات ترکیه ابتدا بر ضرورت مطرح شدن جزایر مذکور در مذاکرات و توافق آینده تأکید داشتند.

در ماه اوت گذشته همزمان با بالا دریافت بحران میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه، مصر و یونان توافق نامه ای برای معین مرزهای دریایی خود امضا کردند، توافقی که بیش از پیش خشم دولت آنکارا را برانگیخت.

با این همه، چاووش اوغلو روز چهارشنبه تأکید کرد که مصر حتی پس از امضای توافق نامه با یونان، به مرزهای جنوبی فلات قاره ترکیه احترام گذاشته است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1774

به "اولین توافق ترکیه با مصر در حکومت سیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین توافق ترکیه با مصر در حکومت سیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید