اعلام تشکیل کمیته ملی گردشگری خوراک

به گزارش کد الکترونیک، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، تشکیل کمیته ملی گردشگری خوراک صورت پذیرفت.

اعلام تشکیل کمیته ملی گردشگری خوراک

برای سفر با تورهای ارزان پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

کمیته ملی گردشگری خوراک تشکیل شد

با برگزاری ویدئو کنفرانسی با ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استانها با موضوع معرفی و تشریح شروع به کار کمیته ملی گردشگری خوراک، لیلا اژدری گفت: گردشگری خوراک یکی از انواع گردشگری است که می تواند ضمن تنوع بخشیدن به سبد محصولات گردشگری کشورمان سبب شناسایی و احیای دامنه وسیعی از انواع و اقسام غذاهای محلی و نوشیدنی گردد که می توانند به عنوان محصولی جذاب به گردشگران داخلی و خارجی ارائه شوند.

او با بیان اینکه کمیته ملی گردشگری خوراک به پیشنهاد اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان راه اندازی شده، به بعضی از اقدامات اجرا شده در این زمینه اشاره نمود و اضافه کرد: انجام مطالعه در خصوص گردشگری غذا در کشورهای دیگر، برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان گردشگری غذا و کسب تجارب آنها، نشست با اتحادیه های مرتبط با حوزه غذا، مذاکره با بعضی از دانشگاه ها برای تدوین برنامه راهبردی، تهیه برنامه چشم انداز و پلن های اجرایی یک ساله و سه ساله، نهایی کردن گام پژوهشی با مرکز پژوهشگاه میراث فرهنگی، مذاکره با دستگاه ها و نهادها برای همکاری و حمایت از طرح، هماهنگی با جامعه آژانس داران برای ایجاد بسته سفر تخصصی گردشگری غذا و نیز هماهنگی و برنامه ریزی با جامعه بومگردی برای برگزاری رویدادهای غذا و آیین های مرتبط از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.

اژدری تهیه اطلس خوراک ایرانی را یکی از مهمترین برنامه های اجرایی کمیته ملی گردشگری خوراک برشمرد و اضافه کرد: اطلس خوراک ایرانی که اجرای فاز دوم آن شروع شده، یک فرهنگ جامع از انواع خوراکی ها و نوشیدنی های مناطق مختلف ایران است که افزون بر پیشینه، تنوع و روش های تهیه، خواص و فواید آنها را سازگار با جغرافیای پهناور ایران معرفی می نماید.

وی پیرامون تشکیل کمیته ملی گردشگری خوراک ادامه داد: علاوه بر تهیه اطلس خوراک ایرانی به عنوان یکی از برنامه های اصلی کمیته ملی گردشگری خوراک، کوشش برای تهیه برنامه تلویزیونی گردشگری خوراک، استارت آپ غذایی، ثبت میراث ناملموس و همچنین برگزاری تورهای گردشگری غذا از دیگر برنامه های کوتاه مدت این کمیته بشمار می آید.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری گفت: گردشگران بسیاری هستند که از تجربه غذاهای سنتی کشورها و شهرهای دیگر به مثابه شناخت ذائقه فرهنگی آن جامعه لذت می برند و از دریچه غذا به احساسات فرهنگی و دانش سنتی مردم می نگرند. غذاهای ایرانی بخشی از فرهنگ اصیل مردم ایران است که از درون ساختار فرهنگی و الگوهای اجتماعی و مالی قومیت های مختلف آن نشأت گرفته است، از این رو شناسایی و احیای سنتی طبخ غذاهای ایرانی در هر منطقه و ترویج فرهنگ غذاهای بومی از منظر ملی و بین المللی از جمله اهداف اطلس خوراک ایرانی است.

او یادآور شد: هر نقطه کشورمان سفره غذایی خاص خود را دارد، از این رو باید تمام ظرفیت های غذایی ایران با تحقیقات میدانی معین گردد، چرا که بسیاری از غذاها در آستانه انقراض هستند و انتظار می رود در این اطلس غذایی تفاوتهای غذایی و تنوع غذایی از نقاط مختلف کشور شناسایی و سپس تجاری سازی و برندسازی گردد.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری با بیان این که غذاهای بومی و سنتی در یک متن فرهنگی فراوری می شوند و شیوه طبخ آنها، برآمده از فضای جغرافیایی و تاریخی یک منطقه است و همانند دیگر مصنوعات فرهنگی، بیانگر هویت قومی، نژادی و ملی مردم آن منطقه بشمار می آید، اضافه کرد: این میراث ناملموس فرهنگی، حافظ تنوع فرهنگی و ضامن توسعه پایدار است و این ظرفیت را دارد تا در کنار میراث فرهنگی ملموس، یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هر منطقه ای باشد.

وی گفت: هم اکنون افراد علاقمند اعم از بخش خصوصی و دولتی و نیز ادارات کل استانی می توانند با مراجعه به سایت foodatlas.ir برای عضویت و ثبت خوراک ها و نوشیدنی های بومی منطقه خود و رویدادهای مرتبط اقدام نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1430

به "اعلام تشکیل کمیته ملی گردشگری خوراک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام تشکیل کمیته ملی گردشگری خوراک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید