4 اصل در رژیم غذایی مبتلایان به چربی خون

به گزارش کد الکترونیک، به هیچ وجه نباید کلسترول را دست کم بگیرید، زیرا اگر اندازه آن از حد نرمال بیشتر گردد، یکی از عوامل خطر اصلی قلبی و عروقی خواهد بود.

4 اصل در رژیم غذایی مبتلایان به چربی خون

به گزارش سینا پرس، به هیچ وجه نباید کلسترول را دست کم بگیرید، زیرا اگر مقدار آن از حد نرمال بیشتر گردد، یکی از عوامل خطر اصلی قلبی و عروقی خواهد بود. بیماری های قلبی و عروقی نیز خودشان عامل اصلی مرگ و میر در بسیاری از کشورهای دنیا به شمار می آید.بنابراین تنها راهکار این است که سطح کلسترول خود را کنترل کنید، برای این منظور هم: خوب غذا بخورید و خوب حرکت کنید!

مبارزه با کلسترول؛ رژیم غذایی یا دارو؟

مطمئناً داروهای بسیار مؤثری در برابر کلسترول اضافی یا هیپرکلسترولمی وجود دارد که مهم ترین آنها استاتین ها هستند. اما بسیاری از افراد مبتلا به کلسترول بالا می توانند از مصرف چنین داروهایی اجتناب نمایند. چگونه؟ با تغییر بعضی پارامترهای سبک زندگی و عادات غذایی شان. توصیه ها در این مورد بسیار واضح و روشن است.

سبک زندگی و رژیم غذایی؛ چند توصیه

فعالیت بدنی منظم مانند پیاده روی سریع را هر روز به مدت 30 دقیقه انجام دهید؛ علاوه براین عوامل خطر که در کنار کلسترول بالا سلامت را به طور جدی تهدید می نمایند، از بین ببرید، این عوامل عبارتند از: دیابت، فشار خون بالا و استعمال دخانیات.

رژیم غذایی تان هم باید بر اساس چهار اصل تنظیم گردد:

مصرف چربی های اشباع شده با منشاء حیوانی را به نفع اسیدهای چرب تک یا چند غیراشباع محدود کنید (به عبارت دیگر، محصولات حیوانی چرب مانند فرآورده های خوراکی و گوشت قرمز، غذاهای موجود در سس، شیرینی ها، زرده تخم مرغ و محصولات لبنی را محدود کنید).

مصرف اسیدهای چرب غیراشباع امگا 3 را افزایش دهید (به عبارت دیگر حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید).

فیبر و ریزمغذی های موجود در میوه ها، سبزیجات و محصولات غلات (به ویژه غلات کامل) را افزایش دهید.

با ترجیح دادن غذاهای غنی شده با استرول های گیاهی، کلسترول رژیم غذایی را محدود کنید (به عبارت دیگر، کره را با مارگارین گیاهی غنی شده با استرول های گیاهی جایگزین کنید، از روغن های گیاهی بهره ببرید و سایر منابع چربی مانند خامه تازه را محدود کنید).

سنجش کلسترول LDL را از یاد نبرید

شاخص کلسترول، آزمایش خون برای کلسترول LDL، کلسترول بد است. تنها چیزی که احتیاج دارید یک آزمایش خون ساده است که طبق دستور پزشک به طور منظم انجام گردد. اما اینکه مقدار آن چقدر باید باشد عمدتا به عوامل خطر شخصی بستگی دارد.

در این خصوص باید گفت: غلظت کلسترول LDL که باید به دست آید و حفظ گردد باید کمتر از 2.2 گرم در لیتر در غیاب یک عامل خطر باشد. باید کمتر از 1.9 گرم در لیتر در حضور یک عامل خطر، 1.6 گرم در لیتر در خصوص دو عامل خطر و 1.3 گرم در لیتر در حضور بیش از دو عامل خطر باشد. در صورت داشتن سابقه بیماری قلبی و عروقی ثابت شده، این مقدار به 1 گرم در لیتر کاهش می یابد. اما عوامل خطر چیست؟ سابقه بیماری قلبی عروقی، دیابت نوع 2، فشار خون بالا، سطح کلسترول HDL زیر 0.4 گرم در لیتر (کلسترول خوب)، سابقه خانوادگی بیماری عروق کرونر زودرس، و بعلاوه سن (بیش از 45 سال برای مردان و بالای 55 سال برای زنان) و سیگار کشیدن فعلی یا اخیراً قطع شده (برای کمتر از سه سال) از مهم ترین عوامل خطر محسوب می شوند.

توجه داشته باشید که در همه موارد، حتی اگر تطبیق رژیم غذایی طبق توصیه ها به مقدار کافی مؤثر نباشد و پزشک مصرف دارو را ضروری بداند، رژیم غذایی در کنار مصرف دارو، همچنان باید ادامه داشته باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 بهمن 1401 بروزرسانی: 1 بهمن 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2341

به "4 اصل در رژیم غذایی مبتلایان به چربی خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 اصل در رژیم غذایی مبتلایان به چربی خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید