کشف عجیب و تازه دانشمندان: صدای سکوت قابل شنیدن است!

به گزارش کد الکترونیک، دیجیاتو نوشت: فلاسفه مدت هاست که درباره صدای سکوت با یکدیگر جدل دارند. حالا محققان دریافته اند که این صدای واقعاً قابل شنیدن است.

کشف عجیب و تازه دانشمندان: صدای سکوت قابل شنیدن است!

گروهی از فیلسوفان و دانشمندان در مقاله نوی مدعی شده اند که بالاخره بر سر یک موضوع کهن به نتیجه رسیده اند: این که آیا می توانیم صدای سکوت را بشنویم یا خیر. اگرچه این صدا شاید به گفته برخی ها کرنماینده نباشد، اما پژوهشگران کشف نموده اند که مطمئناً قابل شنیدن است.

محققان می گویند انسان ها باور دارند حس شنوایی با شنیدن صداها معنا پیدا می نماید و سکوت هرچه که باشد، با فقدان صدا تعریف می گردد. اما پژوهش نو دانشمندان دانشگاه جانز هاپکینز در کمال شگفتی می گوید ما حتی می توانیم صدای هیچ را بشنویم.

پژوهشگران برای این مطالعه به سراغ فریب های شنیداری مشهور رفتند تا آزمایش هایی را انجام دهند. اما در میانه آزمایش ها، تغییری مهم را ایجاد کردند. آن ها گاه وبیگاه به جای این که هیچ صدایی پخش ننمایند، صدای یک نویز را به گوش شرکت نمایندگان رساندند. سپس آنالیز کردند تا ببینند که آیا مغز در این حالت دچار توهم می گردد یا خیر.

آزمایش های محققان درباره صدای سکوت چه نتیجه ای داشت؟

درنهایت 1000 شرکت نماینده در 7 آزمایش آنالیز شدند. نتیجه این بود که مغز شرکت نمایندگان در همه آزمایش ها همان واکنشی را به سکوت نشان می داد که به نویز داشت. آن ها می گویند این قضیه نشان می دهد که ما می توانیم سکوت را بشنویم حتی اگر در عمل صدایی نشنویم.

در این مقاله آمده است: ما نشان دادیم که سکوت در آزمایش های فریب شنیداری می تواند جایگزین صدا گردد. هفت آزمایش توانست سه ‘توهم سکوت را به ما بشناساند که با الهام از توهم های ادراکی ساخته شده بودند، توهم هایی که قبلاً تصور می شد فقط با صدا به وجود می آیند.

محققان در ادامه می گویند: در همه موارد، نمونه های سکوت تغییراتی را در مغز ایجاد می نمایند که کاملاً شبیه بازخوردهای حاصل از شنیدن صدا بود؛ این یعنی مغز در مواجهه با سکوت همان برخوردی را دارد که با صداها دارد. [بنابراین] سکوت واقعاً دریافت می گردد و یک مفهوم استنتاجی نیست.

ایان فیلیپس، از نویسندگان این مقاله می گوید: همان توهمات و اثراتی که به نظر منحصر به پردازش شنیداری صدا هستند، در پردازش سکوت هم دریافت می شوند. این مسئله نشان می دهد که ما واقعاً غیبت صدا را می شنویم.

این پژوهش در مجله PNAS منتشر شده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2413

به "کشف عجیب و تازه دانشمندان: صدای سکوت قابل شنیدن است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف عجیب و تازه دانشمندان: صدای سکوت قابل شنیدن است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید