کشت قراردادی گندم در مزارع دیم و آبی در سال زراعی آینده

به گزارش کد الکترونیک، تهران (پانا) -معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت سال زراعی آینده، کشت قراردادی گندم در مزارع دیم و آبی انجام می شود.

کشت قراردادی گندم در مزارع دیم و آبی در سال زراعی آینده

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا مهاجر، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در دومین جلسه کشت قراردادی گندم گفت: ما در شرایط فوق بحرانی از اوایل انقلاب تا به امروز قرار داریم؛ در سال زراعی گذشته (1399-1400) خشکسالی داشتیم که این خشک سالی برای سال زراعی جاری نیز ادامه دارد؛ یعنی در سال گذشته کم آبی داشته ایم اما به دلیل سال پر آب قبل آز آن، کمی آب ذخیره در سدها داشتیم، اما شرایط خشکسالی برای سال جاری فرق دارد.

وی با بیان اینکه ما سالانه 6 میلیون هکتار گندم در کشور کشت می کنیم که 4 میلیون هکتار آن دیم و 2 میلیون هکتار آن آبی است، گفت: اگر عملکرد گندم آبی کمتر از 5 میلیون تن در یک میلیون هکتار باشد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و تولید گندم نباید کمتر از 10 میلیون تن باشد.

مهاجر از دلایل کاهش تولید گندم در کشور را عدم استفاده کافی کود از طریق کشاورزان عنوان کرد و اضافه کرد: علاوه بر کشاورزان خرد، بزرگ مالکان نیز از کود به میزان مورد نیاز استفاده نمی کنند.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه عدم استفاده از کود در تمامی استان ها وجود دارد، گفت: وقتی شاهد خشکسالی، تنش آبی و گرما هستیم باید کشاورزان از کود پتاسه و فسفاته استفاده کنند و این در حالی است فقط از کود ازته استفاده می کنند.

وی گفت: در سال جاری برای کشت قراردادی گندم در مزارع آبی، کود در اختیار کشاورزان قرار می گیرد تا پس از برداشت محصول هزینه آن را پرداخت کنند؛ بدین ترتیب میزان عملکرد در واحد سطح افزایش می یابد.

مهاجر با اشاره به این که سه نوع کود ازته، فسفاته و پتاسه برای تغذیه مزارع در اختیار کشاورزان گندمکار قرار می گیرد، گفت: کشاورزان باید با توجه به دستورالعمل ها از همه این کودها استفاده کنند و تنها به یکی از آن ها اکتفا نکنند.

وی گفت: برای سال زراعی آینده، کشت قراردادی گندم در مزارع دیم و آبی انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2095

به "کشت قراردادی گندم در مزارع دیم و آبی در سال زراعی آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت قراردادی گندم در مزارع دیم و آبی در سال زراعی آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید