کارمزد کارت به کارت 99 و سایر خدمات بانک ها چقدر تغییر نموده است؟

به گزارش کد الکترونیک، کارمزد کارت به کارت و سایر خدمات بانک ها از اول آذرماه افزایش پیدا می نماید. آنطور که در بخشنامه بانک مرکزی آمده حداکثر کارمزد خدمات بانکی به طور متوسط تا 20 درصد نسبت به بخشنامه قبلی افزایش دارد. همچنین در بخشنامه جدید بعضی خدمات بانکی که قبلا به صورت رایگان انجام می شد، کارمزد جدید در نظر گرفته شده که از جمله آن ها می توان به پرداخت قبوض، صدور رمز جدید کارت بانکی، انتقال وجه ساتنا و پایا، پرینت ریز حساب و همچنین بازدید از صندوق امانات بانک ها اشاره نمود.

کارمزد کارت به کارت 99 و سایر خدمات بانک ها چقدر تغییر نموده است؟

کارمزد صدور کارت و تغییر حضوری رمز کارت

خبر خوبی برای فراموش کار ها نداریم. چه آن هایی که کارتشان را گم می نمایند، چه آن هایی که رمز کارتشان را دائم فراموش می نمایند، با بخشنامه جدید بانک مرکزی باید کارمزد بیشتری پرداخت نمایند. براساس این بخشنامه هزینه صدور کارت از پنج هزار تومان به شش هزار تومان افزایش پیدا نموده است. البته کارت هدیه، بن کارت و کارت خانواده هزینه کمتری دارد و سه هزار تومان برای آن ها کارمزد دریافت خواهد شد. در کنار این موضوع، صدور رمز جدید برای کارت های بانکی هزار تومان کارمزد دارد. پیش از این دریافت رمز جدید هزینه ای نداشت. هر کارت بانکی با یک حساب ارتباط دارد. کسانی که می خواهند حساب جدیدی را به کارت بانکی شان متصل نمایند، به ازای هر حساب هزار و 800 تومان کارمزد پرداخت خواهند کرد. همچنین تغییر حساب اصلی کارت سه هزار تومان کارمزد دارد. اعلام مانده کارت پیش از این 100 تومان کارمزد از حساب کم می کرد و از آذرماه این رقم 120 تومان محاسبه خواهد شد. همچنین استعلام 10 گردش آخر کارت 150 تومان کارمزد داشت که در بخشنامه جدید به 240 تومان افزایش پیدا نموده است.

کارمزد پیامک تراکنش بانکی

اگر کارت بانکی با تراکنش پایین دارید، لازم نیست مثل همه کارت ها سالانه آبونمان پیامک پرداخت کنید. پیش از این برای فعالسازی پیامک تراکنش های کارت، بانک سالانه مبلغی را از حساب مشتریان کم می کرد. این مبلغ هر سال تغییر می نماید و برای سال جاری 15 هزار تومان در نظر گرفته شد. در بخشنامه جدید بانک مرکزی در کنار پرداخت آبونمان سالانه، روش دیگری برای کارمزد پیامک بانکی در نظر گرفته شده که به ازای هر پیامک 30 تومان کارمزد دریافت می گردد. انتخاب با مشتری است که سراغ پرداخت کارمزد 30 تومانی برود یا آبونمان سالانه پرداخت کند. کارت هایی که در سال کمتر از 500 تراکنش دارند، احتمالا انتخاب روش کارمزد 30 تومانی به ازای هر پیامک به صرفه تر باشد.

کارمزد انتقال پول کارت به کارت

بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی، کارمزد کارت به کارت از 500 تومان به 600 تومان افزایش پیدا نموده است. این کارمزد برای مبالغ کمتر از یک میلیون تومان دریافت می گردد و برای مبالغ بالاتر، 240 تومان به ازای هر یک میلیون تومان به مبلغ کارمزد اضافه می گردد. با این حساب کارمزد کارت به کارت تا یک میلیون تومان 600 تومان، یک تا دو میلیون 840 تومان، دو تا سه میلیون هزار و 80 تومان، سه تا چهار میلیون هزار و 320 تومان، چهار تا پنج میلیون هزار و 560 تومان و پنج تا شش میلیون هزار و 800 تومان است. توجه داشته باشید که سقف انتقال وجه کارت به کارت چند ماهی است از سه میلیون تومان به شش میلیون تومان افزایش پیدا نموده است.

کارمزد انتقال پول ساتنا و پایا

ساتنا و پایا، سامانه های انتقال پول محبوب برای حسابدار ها دیگر رایگان نیستند. پیش از این برای انتقال وجه بدون کارمزد خیلی ها از ساتنا و پایا استفاده می کردند. تفاوتشان اینجاست که ساتنا برای مبالغ بالاتر از 50 میلیون تومان استفاده می گردد. هر دو این سامانه های انتقال وجه پیش از این رایگان بود و با بخشنامه بانک مرکزی برای این روش انتقال پول هم از مشتریان کارمزد دریافت می گردد. کارمزد انتقال وجه پایا حدقل 200 تومان است و یک صدم درصد مبلغ تراکنش در نظر گرفته می گردد. با این حساب برای انتقال تا سقف دو میلیون تومان، 200 تومان کارمزد و برای مبالغ بیشتر، یک صدم درصد مبلغ تراکنش در نظر گرفته می گردد. سقف این کارمزد دو هزار و 500 تومان است که از تراکنش ها با مبالغ 25 میلیون تومان دریافت می گردد. این کارمزد برای دستور پرداخت انفرادی است. پایا امکان پرداخت گروهی هم دارد. برای واریز گروهی بالای 10 نفر، کارمزد 100 تومانی به ازای هر واریز اضافه می گردد. کارمزد ساتنا دو برابر پایا است. طوری که برای تراکنش ساتنا کارمزد دو صدم درصدی در نظر گرفته شده است. این کارمزد کف ندارد، اما حداکثر آن 25 هزار تومان است. به این معنا که برای مبالغ بالاتر از 125 میلیون تومان کارمزد بیشتر دریافت نمی گردد.

با وجود اینکه ساتنا و پایا دیگر رایگان نیستند و برای انتقال وجه از مشتریان کارمزد دریافت می گردد، اما همچنان مبلغ کارمزد پایا بسیار کمتر از کارمزد کارت به کارت است. همچنین پایا سقف بالاتری نسبت به سقف شش میلیونی کارت به کارت دارد. برای مثال اگر بخواهید سه میلیون تومان پول کارت به کارت کنید، کارمزد آن هزار و 80 تومان است، در حالی که به وسیله پایا با کارمزد 200 تومانی می توانید این مبلغ را جابه جا کنید. به خصوص که در بخشنامه جدید، کارمزد انتقال وجه کارت به کارت 20 درصد افزایش داشته است.

کارمزد پرداخت قبوض

پرداخت قبض از دیگر مواردی است که در بخشنامه جدید برای آن کارمزد در نظر گرفته شده. پیش از این پرداخت قبض چه به صورت حضوری و چه به صورت غیرحضوری کارمزد نداشت و به صورت رایگان انجام می شد. در این بخشنامه برای دریافت حضوری قبوش آب، برق، گاز، تلفن ثابت و همراه، شهرداری، هدایت و رانندگی و موارد مشابه آن، کارمزد دو هزار و 400 تومانی دریافت می گردد. همچنین پرداخت قبوض به صورت غیرحضوری 120 تومان به ازای هر قبض کارمزد دارد.

کارمزد صدور و خدمات چک

اگر بخواهید از بانک چک رمزدار برای انتقال پول بگیرید، هزینه کارمزد صدور هر فقره چک شش هزار تومان است. پیش از این کارمزد صدور چک بانکی پنج هزار تومان بود. تفاوتی ندارد چک بین بانکی باشد یا نه، در هر صورت کارمزد آن همان شش هزار تومان است. همچنین برای صدور چک المثنی هم به ازای هر فقره شش هزار تومان کارمزد در نظر گرفته شده است. ابطال چک هزار و 200 تومان کارمزد دارد. به علاوه، برطرف سو اثر چک برگشتی برای حساب های جاری به ازای هر فقره 12 هزار تومان هزینه خواهد داشت. این کارمزد قبلا 10 هزار تومان بود. صدور دسته چک برای حساب های جاری به ازای هر برگ 200 تومان در کنار هزینه تمبر در نظر گرفته خواهد شد. پیش از این صدور دسته چک به ازای هر برگ 120 تومان بود که در بخشنامه جدید 66 درصد افزایش داشته است.

کارمزد صندوق امانت بانک ها

کارمزد صندوق های اجاره ای که بعضا آن را به نام صندوق امانت بانک ها می شناسیم، بر اساس ابعاد صندوق هر بانک محاسبه می گردد. حداقل مبلغ اجاره صندوق امانات 60 هزار تومان در سال و مبلغ ودیعه هشت برابر اجاره بها و حداقل 480 هزار تومان است. برای صندوق های بزرگتر از پنج هزار سانتی متر مکعب، به ازای هر سانتی متر 12 تومان به مبلغ اجاره و 96 تومان به مبلغ ودیعه اضافه می گردد. این ارقام نسبت به گذشته 20 درصد افزایش داشته است. برای درک بهتر این رقم، پنج هزار سانتی متر مکعب معادل اندازه یک صندوق 10 در 20 در 25 سانتی متر است. هر بار استفاده از صندوق امانات بانک ها پیش از این رایگان بود و با مصوبه جدید بانک مرکزی بانک ها می توانند به ازای هر بار مراجعه به صندوق امانات هزار تومان از مشتری کارمزد بگیرند. در صورت گم کردن کلید صندوق، هزینه مربوط به قفل ها و کلید ها در کنار 12 هزار تومان کارمزد از مشتری دریافت می گردد. پیش از این، کارمزد مفقودی کلید 10 هزار تومان بود.

کارمزد ارزیابی اموال

مبلغ کارمزد برای ارزیابی ماشین آلات و کالا، املاک و ساختمان، مزارع و باغ ها تا 50 میلیون تومان 180 هزار تومان در نظر گرفته شده و برای مبالغ بالاتر تا سقف هشت میلیارد تومان، دو در هزار مبلغ ارزیابی شده کارمزد دریافت می گردد. برای مثال ارزیابی یک خانه یک میلیارد تومانی، 180 هزار تومان به علاوه یک میلیون و 900 هزار تومان کارمزد محاسبه می گردد. البته اگر تعرفه کارشناسان رسمی دادگستری کمتر از این رقم باشد، کارمزد معادل همان تعرفه کارشناسان رسمی در نظر گرفته خواهد شد. برای تسهیلات جعاله مسکن، کارمزد ارزیابی و بازدید خانه، 48 هزار تومان معین شده است.

جدول تغییرات کارمزد کارت به کارت 99

خدمات بانکی

توضیحات

کارمزد جدید

کارمزد قبلی

کارت به کارت

تا یک میلیون تومان

600تومان

500تومان

کارت به کارت

یک تا دو میلیون تومان

840تومان

700تومان

کارت به کارت

دو تا سه میلیون تومان

هزار و 80تومان

900تومان

کارت به کارت

سه تا چهار میلیون تومان

هزار و 320تومان

هزار و 100تومان

کارت به کارت

چهار تا پنج میلیون تومان

هزار و 560تومان

هزار و 300تومان

کارت به کارت

پنج تا شش میلیون تومان

هزار و 800تومان

هزار و 500تومان

منبع: فرارو
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1476

به "کارمزد کارت به کارت 99 و سایر خدمات بانک ها چقدر تغییر نموده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارمزد کارت به کارت 99 و سایر خدمات بانک ها چقدر تغییر نموده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید