پیچک و بلوط سمى

به گزارش کد الکترونیک، خارش آزار دهنده و قرمزى معین، به علت ماده ى سمى اى به نام روغن اورنتیول ایجاد مى گردد که در پیچک و بلوط سمى وجود دارد. بعضى از مردم نسبت به دیگران حساس ترند و بعضى ها اصلا به آن حساسیت ندارند و تقریبا به آن سازگارند و هیچ گونه واکنشى در آن ها ایجاد نمى کند. اما متخصصان ما توصیه نمى نمایند که براى امتحان ایمن بودن خود آن را امتحان کنید. حساسیت به روغن اورنتیول مى تواند هر زمانى اتفاق بیفتد. راه چاره موجود، نابود کردن اثر سم اورنتیول است. اما یادتان باشد چیزى که در خصوص دیگرى مؤثر است ممکن است در خصوص شما کارایى نداشته باشد.

پیچک و بلوط سمى

پیچک و بلوط سمى

17 راه براى کنترل آلرژى

خارش آزار دهنده و قرمزى معین، به دلیل ماده ى سمى اى به نام روغن اورنتیول ایجاد مى گردد که در پیچک و بلوط سمى وجود دارد. بعضى از مردم نسبت به دیگران حساس ترند و بعضى ها اصلا به آن حساسیت ندارند و تقریبا به آن سازگارند و هیچ گونه واکنشى در آن ها ایجاد نمى کند. اما متخصصان ما توصیه نمى نمایند که براى امتحان ایمن بودن خود آن را امتحان کنید. حساسیت به روغن اورنتیول مى تواند هر زمانى اتفاق بیفتد. راهکار موجود، نابود کردن اثر سم اورنتیول است. اما یادتان باشد چیزى که در خصوص دیگرى مؤثر است ممکن است در خصوص شما کارایى نداشته باشد.

خارش را نابود کنید.

اگر در حال قدم زدن در داخل یک کشتزار سمى هستید. به زودى خواهید فهمید که به این سم ایمن هستید یا خیر؛ خارش ضایعه مى تواند شما را کلافه کند. براى درمان آن، ابتدا از درمان هاى دانشگاهى آغاز مى کنیم.

با استفاده از کالامین آسوده شوید.

درمان موجود، محلول کالامین است؛ یک محافظ پوست که اثر تسکین دهندگى دارد که سرما فراوری مى کند و احساس خارش را از بین مى برد. به وسیله سم پیچک و بلوط سوراخ هایى در رگ ها ایجاد مى گردد که به وسیله آن مایعات نشت پیدا مى نمایند و منجر به تاول و ترشحات مى شوند. هنگامى که شما پوست را سرد مى کنید، رگ ها منقبض مى شوند و دیگر مایعى را تراوش نمى نمایند. علاوه بر این محلول کالامین، یک باقى مانده پودرى به جا مى گذارد که ترشحات را جذب و کبره ایجاد مى کند و از چیدن ضایعه به لباس ها جلوگیرى مى کند، محلول کالامین را 3 تا 4 بار در روز بهره ببرید. محل کهیر را از خشک شدن دور نگه دارید چرا که باعث تحریک خارش بیشتر مى گردد. هنگامى که ترشحات قطع شد، کالامین را قطع کنید.

مواد اضافى را حذف کنید.

آنتى هیستامین ها و ضد دردهایى مثل بنزوکائین و لیدوکائین، اغلب به محلول کالامین اضافه مى گردد. ممکن است در بعضى از افراد مؤثر باشد اما نسبت به هزینه آن، نمى ارزد و خطر ایجاد کهیرهاى آلرژیک هم در اثر مصرف این مواد وجود دارد.

از مواد خشک نماینده دیگر بهره ببرید.

اگر چه به معروفیت و تسکین دهندگى کالامین نیستند، ولى مى توانند به همین مقدار مؤثر باشند. بعضى از آن ها مقدار زیادى الکل دارند و باعث سوزش پوست مى شوند. آنها را تا موقعى بهره ببرید که ترشحات قطع گردد و گرنه باعث خشکى بیش از حد کهیر و موجب ترک خوردگى و خارش بیشتر مى گردد. اکسید روى، محلول بارو)آلومینیوم استات(و جوش شیرین از مواد خشک نماینده معروف هستند.

با کمپرس بپوشانید.

یک دستمال پنبه اى را در آب سرد بخیسانید و آن را روى کهیر قرار داده و بگذارید که باد پنکه به آن بخورد.

از مواد ضد حساسیت بهره ببرید.

مواد ضد حساسیت نظیر منتول و فنول، پایانه هاى عصبى را گمراه مى نمایند و اثر سرد نماینده دارند؛ اما گاهى وقت ها پوست را مى سوزانند و آن قدر قدرت ندارند که اثر تسکین دهندگى لازم را به جا بگذارند. منتول و فنول در کرم هاى ضد خارش هم موجودند.

با استفاده از کورتیزون در برابر کهیر مقابله کنید.

کورتیزون هاى تجارى ضعیف هستند و نمى توانند اثر زیادى روى کهیرهاى شدید داشته باشند. اما مى توانند تا حدود کمى، خارش را کاهش دهند. دکتر اپستین توصیه مى کند که در دو هفته اول هنگامى که ضایعه در حال التیام، پوسته پوسته شدن و خارش است، از کورتیزون بهره ببرید.

بلغور جوى دوسر را امتحان کنید.

بلغور جوى دوسر که حالت کلوئیدى دارد، تاول ترشح زا را خشک مى کند.

از معجون گیاهى بهره ببرید.

درمان طبیعى دیگر، برگ گیاه تاج ریزى سیاه مى باشد)که نباید با تاج ریز سمى اشتباه گردد(. آن را خرد کنید و به صورت پودر درآورید و با شیر یا کرم مخلوط کنید و روى کهیر به کار ببرید.

واکس بزنید.

ممکن است واکس سفید کفش زیاد طبیعى نباشد، ولى حاوى خاک پیپ است که داراى اثراتى شبیه کالامین مى باشد. نظیر کالامین از آن بهره ببرید. خاک پیپ در واکس هاى تکان دادنى قدیمى پیدا مى گردد؛ ماده دیگرى که در واکس کفش داراى همین اثر است اکسید زینک)اکسید روى(مى باشد.

هرگز، دیگر هرگز

شما مى توانید به سادگى از سم پیچک یا بلوط)با دورى کردن از این گیاهان(، اجتناب کنید. به طور کلى، این گیاهان خوشه هاى 3 برگى درخشان دارند و در منطقه ها مختلف یافت مى شوند. در زمستان برگ هاى این گیاه مى ریزید اما سموم در ساقه و ریشه هاى گیاه وجود دارد و منتظر تماس هستند. سگ و گربه مى توانند آن ها را به داخل خانه تان انتقال دهند.

باید از کارخانه NLOTLER NATURE متشکر بود که محصولاتى را فراوری نموده که حتى بعد از تماس با گیاه جلوى اثر سمیت اورنتیول را مى گیرد.

به خوبى بمالید.

شستشوى پوست، با مقدار زیادى الکل بعد از بازى کردن در محلى که پر از پیچک سمى بوده، روغن اورنتیول را از پوست خارج مى کند. اما از دستمال براى مالیدن الکل استفاده نکنید زیرا ماده سمى)روغن اورنتیول(را پخش مى کند.

صبر کنید تا زمانى که امکان برخورد شما با گیاه تمام گردد.

هرگز در طول پیک نیک یا راه پیمایى از الکل استفاده نکنید. چرا که این کار چربى محافظ پوست را برمى دارد و تماس با ماده در طول پیک نیک به مراتب بدتر خواهد بود.

به خوبى شستشو دهید.

آب، اورنتیول را غیر فعال مى کند، پس استفاده از صابون غیر ضرورى است. اما بعد از تماس باید بلافاصله خودتان را با آب بشویید. برترین درمان ممکن به کارگیرى الکل بعد از استحمام و باز هم تذکر داده مى گردد که از دستمال یا حوله استفاده نکنید.

همه چیز را بشویید.

یعنى همه چیزهایى که در تماس با گیاه سمى قرار گرفته است از قبیل لباس ها و کوله پشتى را بشویید.

هشدار پزشکى

علایم اورژانس

4 تا 12 ساعت پس از تماس، کهیرها روى پوست ظاهر مى گردد. چشم ها ممکن است به دلیل تورم بسته گردد و یا روى پوست شان تاول زده گردد که یکى از موارد نادر اورژانس در پوست مى باشد. در این حالات سریعا به بیمارستان مراجعه کنید.تزریق کورتیکو استروئیدها، تورم را کاهش مى دهد.

قبل از بازى کردن، اسپرى بزنید.

بیشتر ضد بوها، حاوى ماده ى زمینه اى فعال شده اى هستند که مواد دیگر داخل آن را به صورت محلول نگه مى دارد. تقریبا همه ضد عرق ها هم داراى این ماده زمینه اى به علاوه آلومینیوم کلروهیدرات هستند. به گفته دکتر اسپتین هر دوى این مواد، در خنثى کردن اورنیتول مؤثرند. ضد عرق ها بهترند زیرا هر دو ماده را دارند.

نسوزانید.

سعى نکنید با سوزاندن این گیاهان، حیاط خانه را پاک کنید. اورنتیول به وسیله آتش در هوا پخش گردد و ممکن است قطره هاى روغن را تنفس کنید و دچار عفونت جدى ریه، تب و دانه هاى قرمز در پوست بدن شوید؛ به همین دلیل است که نباید در اطراف آتش هاى بر پا شده در جنگل پرسه بزنید.

منبع : دایرة المعارف پزشک خانواده ،گروه مولفان انستیتوسلامتی آمریکا ،مترجمان : دکتر حسن کریمی یزدی و دکتر پدرام مصطفایی ،انتشارات سپهر اندیشه - 1387

منبع: راسخون
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1957

به "پیچک و بلوط سمى" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیچک و بلوط سمى"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید