واکسن تولید مشترک ایران و کوبا وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی شد

به گزارش کد الکترونیک، واکسن کرونای نوترکیب کنژوگه که توسط انستیتو فینلای کوبا و با مشارکت انستیتو پاستور ایران تولید شده است پس از گذراندن پیروز مرحله یک و 2، وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی شد تا پس از تایید نهایی در انستیتو پاستور ایران نیز تولید و واکسیناسیون عمومی با آن آغاز شود.

واکسن تولید مشترک ایران و کوبا وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی شد

کارآزمایی بالینی مرحله سوم این واکسن امروز در اصفهان آغاز شد. در این کارآزمایی بالینی، 80 درصد داوطلبان واکسن و 20 درصد آنها که در گروه شاهد قرار می گیرند واکسن نما را دریافت می کنند، البته در انتها مطالعه واکسن مورد تایید به افرادیکه در گروه شاهد بودند هم تزریق می شود.

علیرضا بیگلری، رئیس انستیتوپاستور ایران در مراسمی که امروز به منظور آغاز کارآزمایی مرحله سوم واکسن مشترک ایران و کوبا برگزار شد، گفت: در ساخت این واکسن، قطعات مختلف ویروس کرونا را بر روی واکسن کزار سوار کرده ایم، بنابراین این واکسن می تواند با چند ویروس جهش یافته مقابله کند.

او با بیان اینکه تولید کیت های بومی را در دستور کار قرار دادیم و پس از رسیدن به تولید انبوه در راستای صادرات کیت نیز اقدام کردیم، ادامه داد: همه کشورها به توانایی انستیتوپاستور ایران اذعان داشتند و این حرکت جهادی منجر به طراحی 6 طرح ویژه برای تولید واکسن کرونا و ارائه آن به معاونت فناوری و علمی رئیس جمهوری شد.

بیگلری تاکید کرد: این واکسن یادآور دارد و این ویژگی منحصر به فرد واکسن تولید مشترک ایران و کوبا است.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه تک دُز این واکسن می تواند برای افرادی که قبلاً کرونا گرفته اند کافی باشد، افزود: این واکسن تنها واکسنی است که مکمل یادآور داشته و حتی فایرز اخیراً به فکر تولید یادآور افتاده است.

او با بیان اینکه این واکسن سمی دارد که آنتی ژن ها را به پروتئین حامل وصل می کند و این امر نیز ویژگی خاص این واکسن است.

طبق گفته رئیس انستیتو پاستور، فازهای یک و دو در کوبا نشان داد که این واکسن عوارض بسیار کمی دارد.

طبق اطلاعات ارایه شده از سوی رئیس انستیتو پاستور، در کل کشور 24 هزار نفر در فاز سوم با این واکسن واکسینه می شوند و سهم استان اصفهان سه هزار دُز واکسن است.

او همچنین با بیان اینکه خرداد ماه تولید انبوه را انجام می دهیم، ادامه داد: این واکسن با دستور وزارت بهداشت وارد بازار خواهد شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1758

به "واکسن تولید مشترک ایران و کوبا وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن تولید مشترک ایران و کوبا وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید