واشنگتن پست: رئیس دفتر سیا در وین به علت بی توجهی به سندروم مرموز هاوانا برکنار شد

به گزارش کد الکترونیک، روزنامه واشنگتن پست گزارش داده رئیس دفتر منطقه ای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) در اتریش در ارتباط با موارد مرموز سندروم هاوانا برکنار شده است.

واشنگتن پست: رئیس دفتر سیا در وین به علت بی توجهی به سندروم مرموز هاوانا برکنار شد

این روزنامه چاپ واشنگتن به نقل از منابع اطلاعاتی نوشته سازمان سی آی ای یا سیا، این مقام مسئول را برکنار نموده چون به گزارش ها درباره افزایش موارد ابتلا به سندروم هاوانا در میان دیپلمات های آمریکایی به میزان کافی توجه نشان نداده است.

مجله نیویورکر حدود سه ماه پیش اطلاع داد بیش از 20 نفر از دیپلمات ها و کارمندان آمریکایی در وین، مرکز اتریش دچار بیماری مرموز سندروم هاوانا شدند. سندروم هاوانا به این نام خوانده می گردد چون اولین بار چند سال پیش در میان دیپلمات های آمریکایی در هاوانا مرکز کوبا مشاهده و ثبت شد.

علایم این سندروم ، خونریزی بینی، سرگیجه، از دست دادن تعادل، سردرد و مسائل شنوایی و اضطراب است.

واشنگتن پست می نویسند با اینکه این علایم در میان کارمندان سفارت آمریکا در وین و بعلاوه شماری از کارمندان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گزارش شده بود، مسئول دفتر سازمان سیا در وین به این موارد توجه نشان نداده و درباره آنها ابراز تردید نموده است.

سخنگوی سازمان سیا حاضر نشده این گزارش را تایید یا تکذیب کند. اما تاکید نموده که سیا موارد گزارش شده درباره سندروم هاوانا را بسیار جدی تلقی می نماید.

دیوید کوهن، معاون سازمان سیا هفته پیش اظهار داشت علت بروز این سندروم همچنان ناشناخته است اما کارشناسان به شناسایی عوامل آن نزدیک تر شده اند.

بعد از وقوع این علایم در میان کارمندان آمریکایی در هاوانا، دانشمندان آمریکایی حدس زدند که این سندروم احتمالا در اثر تابش پرتو راهنمایی شده مایکروویو ایجاد می گردد.

بعضی از افراد مبتلا گزارش نموده اند صداهایی تیز و متمرکز با فرکانس بالا شنیده اند که باعث حالت تهوع در آنها شده است. این باعث طرح نظریه هایی شده که مبتنی بر استفاده از سلاح های مجهز به امواج فشرده مایکروویو، ماورای صوت یا حتی سم است.

برای چند سال مقام های ارشد آمریکایی به این گزارش ها بی توجه بودند و آن را ناشی از فشار زیاد اضطراب یا واکنش عصبی به یک محرک ناشناخته قلمداد می کردند. اما دولت جو بایدن ظاهرا این موضوع را جدی تر گرفته است.

مواردی از این بیماری در جاهای دیگر دنیا گزارش شده، اما مقامات آمریکایی می گویند که موارد ابتلا در وین به جز هاوانا بیشتر از هر شهر دیگری است. ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1954

به "واشنگتن پست: رئیس دفتر سیا در وین به علت بی توجهی به سندروم مرموز هاوانا برکنار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن پست: رئیس دفتر سیا در وین به علت بی توجهی به سندروم مرموز هاوانا برکنار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید