تور گرجستان: نمایشگاه کتاب های ممنوعه تفلیس مرکز جهانی کتاب یونسکو

به گزارش کد الکترونیک به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، هفته گذشته در تفلیس مرکز کشور گرجستان نمایشگاه کتاب منحصربه فردی برگزار گردید که در نوع خود جالب و عجیب بود. اسم نمایشگاه، کتاب های ممنوعه در سال های گذشته این کشور بود؛ کتبی که در زمان شوروی سابق برخی از کتاب های منتشر شده در این کشور ممنوع شده بودند.

تور گرجستان: نمایشگاه کتاب های ممنوعه تفلیس مرکز جهانی کتاب یونسکو

با ما سفر کنید و با تور گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

تفلیس مرکز کشور گرجستان در سال 2021 میلادی از سوی سازمان فرهنگ ملل متحد، یونسکو به اسم مرکز جهانی کتاب معرفی شده است و نمایشگاه مذکور به همین مناسبت برگزار شده بود.

مرکز جهانی کتاب اسمی است که از سال 2001 میلادی به این سو هرساله از سوی سازمان یونسکو به شهری داده می گردد که در جهت تقویت صندلی کتاب و خواندن آن تلاش شایانی نموده باشد. هدف یونسکو این است تا از این طریق در آن سال به اجرای برنامه های فرهنگی مرتبط با کتاب بپردازد و از این راه شوق مطالعه را در مردم ایجاد کند. این انتخاب هیچ جایزه اقتصادی را برای برگزیده آن دربرندارد؛ بلکه تصدیق برترین برنامه اختصاص داده شده به کتاب و کتاب خوانی است.

مسئولان دولتی در گرجستان سعی کردند با برگزاری نمایشگاهی از کتاب های ممنوعه در شوروی سابق جدیت تصمیم خود را برای آزادی مطبوعات و نویسندگان بیشتر از گذشته نشان دهند و نمایشگاهی از کتاب های ممنوعه از سال 1982 تا کنون نمایش دهند. در این نمایشگاه کتاب هایی به نمایش درآمده بود که در سال های گذشته نه تنها چاپ آنها ممنوع بوده؛ بلکه داشتن آنها هم جرم محسوب می شد.

ازجمله کتاب های به نمایش درآمده می توان به قلعه حیوانات اثر جرج اورول، دکتر ژیواگو اثر بوریس پاسترناک، رنگ ارغوانی اثر آلیس واکر، موش ها و آدم ها اثر جان اشتاین بک، بادباک باز نوشته خالد حسینی، آخرین وسوسه مسیح اثر نیکوس کازانتزاکیس و شعرهای حماسی قرن دوازدهمی گرجستان و روح کشته شده نوشته گرگول روبادیز نویسنده گرجستانی اشاره نمود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1971

به "تور گرجستان: نمایشگاه کتاب های ممنوعه تفلیس مرکز جهانی کتاب یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور گرجستان: نمایشگاه کتاب های ممنوعه تفلیس مرکز جهانی کتاب یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید