نقشه خطر وقوع سیل در بافت شهری تهیه گردد

به گزارش کد الکترونیک، تهران (پانا) - رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران تاکید نمود که باید نقشه خطر وقوع سیل در بافت شهری تهیه و نقاط امن در زمان خطر وقوع سیل برای حضور شهروندان معین گردد.

نقشه خطر وقوع سیل در بافت شهری تهیه گردد

سید آرش حسینی میلانی، ظهر امروز در مراسم رونمایی و بهره برداری از فاز نخست سامانه پایش و مانیتورینگ بارش و رواناب های شبکه مدیریت آب های سطحی تهران گفت: یکی از اقدامات مهم برای افزایش تاب آوری آبی شهرها، پایش آب های سطحی و رواناب ها است. تاب آوری آبی یکی از مفاهیم جدیدی است که در شهرهایی که در معرض خطر سیلاب و خشکسالی قرار دارند، مطرح است.

وی با بیان اینکه پایش و اندازه گیری یک گام اساسی برای افزایش تاب آوری آبی شهرها است، گفت: شهرهایی که بتوانند پایش و اندازه گیری عوامل خطرساز را در فواصل زمانی کمتر از پنج سال را انجام دهند، جزو شهرهایی هستند که به سمت افزایش تاب آوری حرکت می نمایند.

این عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با بیان اینکه سامانه پایش و مانیتورینگ بارش و رواناب های شبکه مدیریت آب های سطحی تهران اطلاعات پایه ای را تهیه خواهد نمود که قبلا در داخل شهر وجود نداشته است، توضیح داد: اطلاعات به دست آمده می تواند در مدل سازی ها، آنالیزها و مطالعات سیلاب شهری استفاده گردد تا بستر تحقق استراتژی مهم افزایش نفوذپذیری در شهر تهران فراهم گردد.

حسینی میلانی ادامه داد: این آمارها می توانند در بحث پیاده روسازی ها و افزایش نفوذ رواناب ها اطلاعات مهمی را در اختیار مدیریت شهری قرار دهد.

وی بر حرکت به سمت سامانه هشدار سیل مردم تاکید و اعلام کرد: بخشی از سامانه هشدار سیل، اطلاع رسانی پیامکی دارد که می توان شبکه ای مخاطبین برای اطلاع رسانی در شرایط ضروری ایجاد کرد اما باید این مسئله را هم در نظر گرفت که سیلاب در کمتر از 50 دقیقه به شهر می رسد و سیل یک عامل پر مخاطره محسوب می گردد.

به گفته رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، در چنین شرایطی علیرغم همه تهمیدات در نظر گرفته شده، باید آمادگی لازم را داشت تا در صورت ورود سیل به محلات با کمترین خسارت بحران را مدیریت کرد.

حسینی میلانی اضافه نمود: باید نقشه خطر وقوع سیل در بافت شهری تهیه و نقاط امن در زمان خطر وقوع سیل برای حضور شهروندان معین گردد.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از نظرات شورایاران، معتمدین محلات و اصناف برای افزایش آمادگی مقابله با سیلاب در شهر تهران ابراز داشت: البته قرار است کمیته محیط زیست شورا و معاونت خدمات شهری و معاونت فنی و عمرانی در این زمینه همکاری های مشترکی داشته باشند تا حداقل یک مانور مردمی در مقابله با سیلاب داشته باشیم.

این عضو شورای شهر با اشاره به کارهای به جامانده در کوهستان های مشرف به شهر تهران اعلام کرد: در ارتفاعات مشرف به شهر تهران امکان وقوع سیلاب های واریزه ای را داریم که بسیار پر ریسک و خطرناک است. میزان رسوب انهار و رودخانه در بالادست باید حتما مورد پایش دقیق قرار بگیرد. ضروری است شهرداری در ارتفاعات مانع ساخت و ساز و تصرف در بستر رودخانه گردد و درباره تغییرات رژیم رسوبی رودخانه حساس باشد.

حسینی میلانی اضافه نمود: همچنین موضوع کیفیت آب روددرهای تهران موضوع مهمی است که باید به صورت دائمی مورد پایش و آنالیز قرار گیرد. مجموعه این اقدامات موجب کاهش خطرات بحران سیل و ایجاد شهری تاب آور در برابر سیلاب خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1548

به "نقشه خطر وقوع سیل در بافت شهری تهیه گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقشه خطر وقوع سیل در بافت شهری تهیه گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید