نخست وزیر اسبق قطر: لبنان نیازی به میانجیگری خارجی ندارد

به گزارش کد الکترونیک، نخست وزیر اسبق قطر با بیان اینکه ادامه وضع کنونی لبنان محال است، گفت، لبنان برای برون رفت از بحران کنونی نیازی به میانجیگری خارجی ندارد.

نخست وزیر اسبق قطر: لبنان نیازی به میانجیگری خارجی ندارد

به گزارش گروه بین الملل کد الکترونیک، حمد بن جاسم نخست وزیر پیشین قطر طی پستی در شبکه های اجتماعی توضیح داد که ادامه شرایط کنونی، زندگی در لبنان را غیرممکن می نماید.

وی اضافه کرد: لبنان برای برون رفت از بحران کنونی، احتیاجی به میانجیگری های خارجی ندارد. به این احتیاج دارد که تمامی گروه ها دور یک میز بنشینند و درباره آینده این کشور زیبا گفت وگو نمایند. کشوری در سالهای دهه شصت، که درآمد سرانه آن جزو ده کشور برتر دنیا بود.

این مقام سیاسی قطری توضیح داد: در سایه از دست رفتن پس اندازهای اغلب لبنانی ها به ویژه طبقه متوسط در کنار پایین آمدن ارزش لیره [ واحد پول لبنان] باید گفت که تداوم این شرایط زندگی را غیرممکن می نماید.

حمد بن جاسم معتقد است که سیاستمداران و رهبران گروه های مختلف در لبنان، امروز احتیاج دارند که در یک مکان جمع شوند و فرایند گفت وگو ی آنها تسهیل گردد تا به یک قرارداد توافقی برای برون رفت از این شیوه ویرانگری که لبنان را به این شرایط انداخته، دست یابند.

وی تاکید نمود: راه چاره مورد انتظار مربوط به خود لبنانی ها است اما آنها باید هر چه سریع تر به توافقی برای برون رفت و نجات کشور و مردم آن دست یابند.

لبنان در تاریخ چهارم آگوست سال 2020 (14 مرداد) در بندرگاه بیروت شاهد انفجاری مهیب بود؛ انفجاری که بیش از 190 کشته و 6500 مجروح به دنبال داشت.

به دنبال این انفجار و تشدید بحران سیاسی در این کشور حسان دیاب نخست وزیر پیشین این کشور استعفا کرد و مصطفی ادیب با رأی مجلس لبنان به عنوان مأمور تشکیل کابینه در این کشور انتخاب شد با این حال، او نیز پس از گذشت چند هفته انصراف خود را اعلام نمود تا اینکه سعد الحریری نخست وزیر اسبق لبنان به عنوان مأمور جدید تشکیل کابینه در این کشور انتخاب شد اما او نیز تا امروز پیروز به تشکیل کابینه جدید نشده و با میشل عون رئیس جمهور لبنان به اختلاف برخورده است.

اواخر بهمن گذشته در آستانه سفر محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر به لبنان، منابع مطلع خبر دادند، در این سفر، دوحه یک طرح ابتکاری برای گفت و گوی گروه های لبنانی را مطرح خواهد نمود؛ امری که پس از سفر وزیر خارجه قطر به بیروت، رسما تکذیب شد.

وی پس از ملاقات با میشل عون رئیس جمهور لبنان گفت که دوحه به حمایتش از لبنان ادامه خواهد داد و ابراز امیدواری کرد که طرف های لبنانی در اسرع وقت در راستای منافع ملت خود دولت جدید را تشکیل دهند.

وزیر خارجه قطر توضیح داد: امیدواریم طرف های لبنانی در اسرع وقت در راستای مصلحت ملت خود دولت را تشکیل دهند.تشکیل دولت لبنان یک امر داخلی است و قطر دارای روابط خوبی با تمامی طرف ها است و دوحه از هر روندی که به تشکیل دولت در لبنان بیانجامد، حمایت می نماید.

وی اضافه کرد که در حال حاضر هیچ طرحی برای دعوت از سیاستمداران لبنانی برای سفر به دوحه وجود ندارد و امیدواریم که این مسأله در بیروت حل و فصل گردد و تمام کسانی که ما آنها در تماسیم منتظر تشکیل دولت هستند. ضمن این که هر برنامه مالی برای حمایت از لبنان مستلزم وجود یک دولت است و ما حامل پیغام امیر قطر برای رئیس جمهور لبنان مبنی بر حمایت و تشویق گروه های لبنانی برای ترجیح دادن مصلحت ملی بر مصلحت شخصی به منظور تشکیل دولت در این کشور بودیم. زمانی که این دولت تشکیل گردد، قطر آنالیز کلیه گزینه ها برای یاری به لبنان را آنالیز می نماید.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1771

به "نخست وزیر اسبق قطر: لبنان نیازی به میانجیگری خارجی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر اسبق قطر: لبنان نیازی به میانجیگری خارجی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید