خبرنگاران واکنش طالبان به توافق عبدالله و غنی برای تقسیم قدرت

به گزارش کد الکترونیک، تهران - خبرنگاران- گروه طالبان بامداد دوشنبه گفت که توافق اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای تقسیم قدرت در افغانستان تکرار تجارب شکست خورده پیشین است.

خبرنگاران واکنش طالبان به توافق عبدالله و غنی برای تقسیم قدرت

به گزارش شبکه خبری الجزیره قطر، گروه طالبان حل مشکل افغانستان را اجرای توافق دوحه، دوری از موانع، آزادی زندانیان و آغاز مذاکرات دولت کابل (با طالبان) اعلام کرد.

اظهارات طالبان در مورد آزادی زندانیان این گروه توسط دولت افغانستان درحالی مطرح می شود که جاوید فیصل سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی این کشور فروردین ماه از آزادی دومین گروه 100 نفری زندانیان طالبان از زندان بگرام خبر داده بود.

زندانیان طالبان براساس فرمان رییس جمهوری افغانستان آزاد شدند که پس از مراسم تحلیف برای رهایی یک هزار و 500 زندانی این گروه به منظور نشان دادن حسن نیت و تأمین صلح صادر شده بود.

هیأت طالبان که در مورد نحوه آزادی زندانیان این گروه 14 فروردین ماه به کابل سفر کرده بود، پس از برگزاری چند نشست با هیات دولت افغانستان به توافقی دست نیافت و کابل را به مقصد دوحه ترک کرد و ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به رسانه ها اعلام کرد، این زندانیان شامل توافق صلح دوحه میان آمریکا و طالبان نیست.

گروه طالبان و آمریکا پس از یک سال و 11 دور گفت وگوی صلح 10 اسفند 98 توافقنامه ای را با حضور نمایندگان 35 کشور و سازمان های بین المللی امضاء کردند که آزادی زندانیان طالبان پیش از آغاز گفت وگوی بین گروه های افغانستانی یکی از این توافقات است.

دولت افغانستان اما خود را ملزم به رعایت این توافقنامه نمی داند و تأکید می کند که برای رهایی زندانیان طالبان باید گفت وگوی مستقل بین نمایندگان طالبان و دولت افغانستان صورت گیرد اما طالبان برای فراخواندن هیأت خود از کابل دست به دامن آمریکا شده و خواستار رهایی زندانیان خود شده است.

از سوی دیگر، پس از چند ماه کشمکش و بحران ناشی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، دیروز یکشنبه توافق نامه سیاسی میان عبدالله رهبر تیم ثبات و همگرایی و غنی رییس جمهوری افغانستان امضا و این بحران را پایان دادند.

براساس این توافق نامه عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه را که دارای پنج معاون، بودجه مستقل و صلاحیت های مشخص است، برعهده گرفته و در معرفی 50 درصد کابینه دولت نیز سهم دارد.

بحران سیاسی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در 30 دی ماه، کمیسیون انتخابات این کشور اشرف غنی را رییس جمهوری اعلام کرد، از طرف عبدالله مورد پذیرش قرار نگرفت و رد شد، آغاز گشت.

غنی و عبدالله 19 اسفندماه 98 بطور هم زمان مراسم تحلیف را در کاخ های ریاست جمهوری و سپیدار با هواداران خود برگزار کردند و با این کار بطور عملی افغانستان دارای دو رییس جمهوری شده و دولت موازی باعث ایجاد بحران شده بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1175

به "خبرنگاران واکنش طالبان به توافق عبدالله و غنی برای تقسیم قدرت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکنش طالبان به توافق عبدالله و غنی برای تقسیم قدرت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید