مهر تائید سجادی به سقف بودجه باشگاه ها

به گزارش کد الکترونیک، وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه برقراری تناسب بین بودجه باشگاه ها در سطح جهان امری رایج است، تاکید نمود.

مهر تائید سجادی به سقف بودجه باشگاه ها

به گزارش گروه ورزشی کد الکترونیک، سید حمید سجادی در حاشیه نشست هیات دولت در جمع کد الکترونیک، در پاسخ به این پرسش که ممنوعیت قرارداد با مربیان و بازی کنان خارجی بر مبنای دلار و یورو به کجا رسید؟ بیان نمود: این موضوع قابلیت اجرا دارد. فدراسیون فوتبال تصمیماتی برای کنترل فضای مالی و مادی فوتبال کشور گرفته است. سقف بودجه باشگاه ها 250 میلیارد تومان معین شده است. یک عده از مربیان این موضوع را نقد کردند و گفتند چرا اینگونه تصمیم گیری شده است و این تصمیم را زیر سوال برده اند. عده ای از کارشناسان نیز همین طور، اما در نهایت این تصمیم را فدراسیون فوتبال گرفته است. از نظر ما نیز درست است.

وی در ادامه اظهار کرد: در همه جای جهان یکی از راه های کنترلی مالی آن ها همین است. یک سقف معین می نمایند تا فاصله خیلی زیادی ایجاد نگردد. یک اصطلاحی به نام fairplay مالی وجود دارد که می گوید بین باشگاه های ورزشی اختلاف مالی نباید سنگین باشد؛ بنابراین یکسری راه های کنترلی باید وجود داشته باشد. در لیگی که پشت سر گذاشتیم یک باشگاه در لیگ برتر داشتیم با بودجه 27 میلیارد تومان و یک باشگاه نزدیک 500 میلیارد تومان داشتیم. این به معنای عدم رعایت fairplay مالی است. طبیعتا تیمی که 27 میلیارد هزینه می نماید با تیمی که 500 میلیارد تومان هزینه می نماید، تفاوت دارد. در کنار این مبلغ این باشگاه هتل و هواپیما و پاداش و دستمزد برای سایر کارکنان دارند. شاید این بودجه به 550 میلیارد تومان نیز برسد.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه توضیح داد: حتی قهرمان نیز نشدند. این بودجه ای که عرض می کنم برای یک تیم خارج از تهران بوده است. این 27 میلیارد هم برای تیم خارج از تهران است. در جهان راه حل ها و ساز و کار هایی را گذاشتند که بین این اعداد و ارقام تناسب وجود داشته باشد و اختلاف از زمین تا آسمان نباشد. در هر صورت تصمیمی که فدراسیون فوتبال گرفته است روبه جلو درست است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا بازیکنان خارجی بدون دریافت ارز حاضر هستند در ایران حضور پیدا نمایند؟ بیان نمود: بالاخره فدراسیون فوتبال راه حل هایی اندیشیده است؛ باشگاه ها هم همین طور. هر چیزی که یاری کند ریال ما تقویت گردد، ما موافق هستیم. هرچیزی که بنیه و هویت ما را در داخل تقویت کند، ما با آن موافق هستیم. نوع قرارداد هایی که بسته خواهد شد و مفادی که در این قرارداد ها گنجانده خواهد شد حائز اهمیت است. حرفه ای گری باشگاه خیلی مهم است که یک باشگاه در مفاد قرارداد خود چه نکاتی را درج کند که اگر خدایی نکرده به اختلاف حقوقی برخوردند، باشگاه بازنده نباشد. متاسفانه ما برعکس این را شاهد هستیم.

وی در ادامه اعلام کرد: شاید در دو الی سه دهه گذشته تنها یک نادر پرونده ای وجود داشت که ما توانستیم پول خود را پس بگیریم؛ آن هم پرونده ای بود که ما در سایپا با لیت پارکسی داشتیم. اگر اشتباه نکنم قرارداد وی بالغ بر 300 هزار یورو یا دلار بود. قرارداد ما، ولی آنقدر محکم بود که جزو نادر قرارداد هایی بود که وقتی آقای لیت پارکسی گذاشت رفت، باشگاه سایپا به پولش رسید. تعداد این موارد باید بیشتر باشد؛ بنابراین ما از فدراسیون فوتبال خواستیم که بازنگری انجام دهند. باید دائم متحولانه فکر کنیم. باید بسنجیم که آیا راهی که ما آمدیم ما را به هدف رسانده است؟ اگر نرسانده باید بازنگری کنیم. یکی از حوزه هایی که باید بازنگری کنیم همین حوزه قرارداد ها است.

وی اضافه کرد: یکی هم سقف قرارداد ها است. بنده شنیدم خیلی از نمایندگان مجلس نیز از این اقدام فدراسیون فوتبال حمایت کردند. در هر صورت انضباط مالی گزینه خوبی است. اینکه سقف را برداریم و به یکباره یک باشگاه 500 میلیارد تومان هزینه کند چه معنایی دارد؟ اگر خدایی نکرده ضمانت اجرا رعایت نشد و از راه هایی دور بزنند دیگر تخلف است. سپس در کمیته های مختلف فدراسیون ها به ویژه فدراسیون فوتبال رسیدگی خواهد شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: روح حاکم برنامه هفتم این شد که دیدگاه سازمان برنامه بودجه این بود که در احکام برنامه هفتم آنچه که جنبه مالی دارد در بودجه سالیانه دستگاه بیاید، بنابراین احکامی از قبیل0/27 درصد از ارزش اضافه کرده و مواردی که روح مالی داشت از دستور کار خارج شد. اخیرا در یک دهه اخیر و برنامه ششم 0/27 درصد از ارزش اضافه کرده را برای ورزش اختصاص داده بودند که بخشی از آن برای آموزش و پرورش و بخشی از آن برای جوانان و بخشی هم برای ورزش بود. در برنامه هفتم این برای ورزش حذف نشده است؛ بلکه قرار شد احکامی که روح مالی و بودجه ای دارد به بودجه سالیانه رفته و سال به سال در این خصوص تصمیم گیری گردد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2399

به "مهر تائید سجادی به سقف بودجه باشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهر تائید سجادی به سقف بودجه باشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید