منشور کوروش راهی فستیوال فیلم کانادا شد

به گزارش خبرنگاران، پویان طباطبایی ضمن اعلام نام مصطفی خرقه پوش به عنوان رییس هیات داوران گفت: در دومین دوره جشنواره بین المللی فیلم Eastern Breeze بیش از 540 فیلم به دبیرخانه ارسال شد و آثار همچون گذشته در سه بخش داستانی، مستند و انیمیشن از جمله کوتاه و نیمه بلند دسته بندی شدند و در نهایت 48 فیلم از 32 کشور در مدت 3 روز در سینما کارلتون تورنتو به رقابت خواهند پرداخت.

منشور کوروش راهی فستیوال فیلم کانادا شد

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

از میان 48 فیلمی که در جشنواره به نمایش درمی آیند، 12 اثر از ایران است که می توان به آن صبح ساخته عباس داوودی، پسرک چشم آبی ساخته امیرمسعود سهیلی، آنچه که دارم ساخته محمد علی یزدان پرست، پنکه ساخته فاطمه سوهانی، رویا ساخته گلناز مقدم، نوار ویدیو ساخته حسین شاعری، درخت ساخته سارا شفیع پور، مرگ جمشید ساخته امیرعلی نوایی، پرتره ساخته الشان اسدی، Refill-free ساخته مریم کتان فروش، زنانه مردانه ساخته فهیمه شرفی و هفت وجه یک منشور - 7sides of A Cylinder اشاره نمود.

هفت وجه یک منشور - 7sides of A Cylinder به تهیه نمایندگی هاله انواری، سفر منشور کوروش به ایران و پنج موزه مهم آمریکا را از نگاه هفت کارگردان روایت می نماید. اولین نمایش جهانی این فیلم در فستیوال بین المللی فیلم نسیم شرقی خواهد بود.

منشور کوروش در سال 2010 تا 2011 به صورت امانت در اختیار موزه ملی ایران نهاده شد و بیش از یک میلیون نفر از آن بازدید کردند. سپس نخستین بار راهی موزه های بزرگ آمریکا شد تا علاقمندان به این اثر منحصر به فرد بتوانند آن را تماشا نمایند.

استقبال چشمگیر از این اثر تاریخی و نگاه متفاوت هر یک از ملل به آن باعث شد تا انواری از هفت کارگردان جوان ایرانی که در ایران، انگلیس و آمریکا زندگی می نمایند، دعوت کند تا منشور کوروش را از نگاه خود و رابطه نسل امروز را با این اثر 2500 ساله به تصویر بکشند.

حمیدرضا احمدی، نرگس باجقلی، مریم کاشانی، سارا خاکی، اگی ابراهیم بزاز، آرش ساعدی نیا و امیرعلی نوایی از جمله کارگردانانی هستند که در این فیلم با هاله انواری همکاری داشتند.

در این میان از نوایی که پیش از این در فستیوال Eastern Breeze حضور داشت و برنده جایزه ویژه هیات داوران به عنوان کارگردان خلاق شد، در این دوره او فیلم دیگری به نام مرگ جمشید نوایی به نمایش در می آید که روایت کارگردان از مرگ پدرش است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 13 مهر 1398 شناسه مطلب: 452

به "منشور کوروش راهی فستیوال فیلم کانادا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منشور کوروش راهی فستیوال فیلم کانادا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید