مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا با آیفون 12 پرو مکس، نوت 20 اولترا و پیکسل 5

به گزارش کد الکترونیک، با رونمایی و عرضه رسمی از پرچم داران جدید سامسونگ تصمیم گرفتیم به مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا با گوشی های قدرتمند بازار نظیر آیفون 12 پرو مکس، گوگل پیکسل 5 و گلکسی نوت 20 اولترا بپردازیم. دلیل انتخاب این گوشی ها نیز در درجه اول، مقایسه کیفیت دوربین قدرتمندترین پرچم دار سامسونگ با یکی از بهترین گوشی های موجود در بازار از لحاظ عکاسی یعنی آیفون 12 پرو مکس است تا ببینیم آیا کهکشانی می تواند این محصول را از میان بردارد یا خیر. در درجه دوم، قصد داریم ببینیم پیشرفتی که شرکت به نسبت نسل قبلی گوشی های خود داشته چگونه بوده. در نهایت هم پیکسل 5 را به عنوان یک گوشی تقریبا میان رده اما با دوربین قدرتمند در اختیار داریم تا ببینیم اگر قصد خرید گوشی صرفا دوربین باشد، آیا گلکسی S21 اختلاف فاحشی با یک گوشی 700 دلاری دارد یا خیر.

مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا با آیفون 12 پرو مکس، نوت 20 اولترا و پیکسل 5

بعد از مدت ها انتظار، سامسونگ بالاخره از پرچم داران سری گلکسی S21 خود رونمایی کرد. گوشی هایی که در سه نوع مختلف با نام های S21، S21 پلاس و S21 اولترا راهی بازار شدند. دو مدل اول از دوربین های مشابهی به نسبت پرچم داران سری گلکسی S20 بهره می برند اما در گلکسی S21 اولترا اوضاع کمی متفاوت تر شده و اینبار شاهد حضور 2 دوربین تله فوتو و یک سنسور لیزری جهت آسان تر و سریع تر شدن فرایند فوکوس اتوماتیک هستیم که در S20 اولترا خبری از آن نبود.

اما در این مطلب قصد داریم به مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا با بهترین گوشی های موجود در بازار بپردازیم چرا که سامسونگ بیشتر روی توانایی ها و امکانات دوربین این محصول مانور داد و خب به همین خاطر کنجکاو هستیم بدانیم آیا تمام ادعاهای مطرح شده در دنیای واقعی هم صدق می کنند یا خیر. اما قبل از پیوستن به مقایسه، بهتر است نگاهی داشته باشیم به مشخصات فنی دوربین این گوشی ها روی کاغذ تا ببینیم باید چه انتظاری از آن ها داشته باشیم.

نام گوشیگلکسی S21 اولتراآیفون 12 پرو مکسگوگل پیکسل 5گلکسی نوت 20 اولترا
دوربین اصلی108 مگاپیکسل با گشودگی دیافراگم f/1.8 - لنز 26 میلی متری و بهره مندی از لرزشگیر اپتیکال تصویر12 مگاپیکسل با گشودگی دیافراگم f/1.6 - لنز 26 میلی متری 7P و بهره مندی از فناوری لرزشگیر Sensor-Shift12 مگاپیکسل با گشودگی دیافراگم f/1.7 - لنز 28 میلی متری و بهره مندی از لرزشگیر اپتیکال تصویر108 مگاپیکسل با گشودگی دیافراگم f/1.8 - لنز 26 میلی متری و بهره مندی از لرزشگیر اپتیکال تصویر
دوربین فوق عریض12 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2.2 - لنز 13 میلی متری با پشتیبانی از لرزشگیر اپتیکال12 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2.4 - لنز 13 میلی متری16 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2.212 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2.2 - لنز 13 میلی متری
دوربین تله فوتو10 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2.4 - لنز 70 میلی متری با پشتیبانی از لرزشگیر اپتیکال - قابلیت بزرگ نمایی 3 برابری12 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/2.2 - لنز 65 میلی متری با پشتیبانی از لرزشگیر اپتیکال - قابلیت بزرگ نمایی 2.5 برابریندارد12 مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم f/3.0 با پشتیبانی از لرزشگیر اپتیکال - قابلیت بزرگ نمایی 5 برابری
دوربین های دیگر10 مگاپیکسلی تله فوتو با گشودگی دیافراگم f/4.9 - لنز 240 میلی متری با قابلیت بزرگ نمایی 10 برابریسنسور سه بعدی LiDARنداردسنسور لیزری فوکوس اتوماتیک
دوربین سلفی40 مگاپیکسل12 مگاپیکسل8 مگاپیکسل10 مگاپیکسل

با در نظر دریافت مشخصات فنی روی کاغذ، انتظار می رود گلکسی جدید جز در بخش بزرگ نمایی پیشرفت زیادی به نسبت قبل نداشته باشد. اما خب سامسونگ مدعی شده تکنیک های پردازش تصویر به لطف پردازنده قدرتمندتر و همچنین استفاده بهتر از هوش مصنوعی باعث می شود کیفیت تصاویر و حتی عملکرد لرزشگیر در این گوشی بهتر از قبل باشد. این ادعایی است که برای مطمئن شدن از صحت آن، باید تا پایان این مطلب منتظر بمانیم. طبق معمول، این مقایسه در نور روز و شب با دوربین های اصلی، فوق عریض و تله فوتو صورت گرفته تا آنچه که کاربر بیشتر به آن می پردازد مورد بررسی قرار گیرد.

  • قابلیت های جدید و جذاب دوربین گلکسی S21 اولترا

مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا با آیفون 12 پرو مکس، نوت 20 اولترا و پیکسل 5

صحنه شماره 1؛ عکاسی با دوربین اصلی در نور روز

اولین مجموعه تصویر، در نور روز ثبت شده است که خب معمولا پرچم دارها در این شرایط فوق العاده ظاهر می شوند و این چهار محصول مورد نظر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هم گلکسی ها و هم کنندگان اپل و گوگل توانستند بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارند به گونه ای که یافتن نقصی در تصاویر آن ها و یا اینکه بگوییم عملکرد کدام یک از دیگری بهتر بوده بسیار سخت است. کنتراست تصویر در هر چهار نمونه بسیار عالی است، گستره دینامیکی و نمایش جزئیات هم به زیبایی دیده می شود.

اگرچه به وضوح مشخص است برخی از رنگ ها به گونه متفاوت به ثبت رسیده اند اما معمولا این موضوع را نقطه ضعف نمی دانیم چرا که این روشی است که به گونه ای به امضای شرکت ها تبدیل شده و هر یک سبک خاص خود را برای نمایش رنگ ها دارند. بنابراین کاربران این محصولات نیز موضوعی مثل این را بیشتر به سلیقه ربط می دهند و نه کیفیت. مثلا آیفون در این تصویر کمی تمایل به گرم تر نشان دادن رنگ ها داشته، کهکشانی سامسونگ هم مثل همیشه تمایل خیلی کمی به سرد نشان دادن رنگ ها دارد اما میزان آن کمتر از کننده اپل است. پیکسل 5 هم سردترین و در واقع تیره ترین تصویر را به نمایش گذاشت که باعث می شود مشاهده جزئیات در نقاط تاریک سخت تر باشد.

اما نکته ای که اگر بخواهیم خیلی ریزبینانه به بررسی آن بپردازیم، عملکرد نه چندان خوب S21 اولترا در نمایش جزئیات گوشه های تصویر است. اگرچه این محصول در نمایش آنچه که در متن تصویر قرار گرفته است فوق العاده بود اما به نظر می رسد اهمیت زیادی به گوشه های تصویر نمی دهد که خب اگر کمی روی این قسمت ها بزرگ نمایی کنید متوجه این موضوع خواهید شد.

صحنه شماره دو؛ عکاسی با دوربین اصلی در نور روز

صحنه های اینچنینی که در آن نور آفتاب کاملا روبروی لنز دوربین قرار می گرفت برای گوشی های هوشمند سال های گذشته کابوسی در عکاسی به حساب می آمد. چرا که عملکرد آن ها در بخش گستره دینامیکی آنقدرها خوب نبود. اما خب می بینیم که هر چهار گوشی ما در این مقایسه به بهترین شکل ممکن از پس آن برآمدند و نمره قبولی دریافت کردند.

اما خب اگر بخواهیم طبق معمول ریزبینانه به این چهار تصویر نگاه کنیم و یک برنده از بین آن ها انتخاب کنیم، برنده ما گلکسی S21 اولترا خواهد بود. برای اثبات این موضوع کافی است به ابری که دقیقا زیر نور آفتاب قرار گرفته است نگاه کنید تا متوجه شوید این محصول چگونه توانست جزئیات آن بخش از تصویر را حفظ کند. این در حالی است که در نمایش جزئیات موجود در نقاط تیره تر (سایه بان کاهی) هم عملکرد فوق العاده ای از خود به نمایش گذاشت و از سایر گوشی های دیگر بهتر ظاهر شد. این رجحان به خاطر فناوری HDR پیشرفته این محصول است که اصلا با آنچه که در آیفون 12 پرو مکس و پیکسل 5 وجود دارد قابل مقایسه نیست.

شما عزیزان می توانید نمونه 100 درصد کراپ شده روی نقطه روشن تصویر بالا را در زیر مشاهده کنید. جایی که عملکرد بی نظیر گلکسی S21 اولترا کاملا مشخص می شود.

صحنه شماره 3؛ عکاسی با دوربین فوق عریض در نور روز

وقتی به دوربین فوق عریض سوییچ کردیم، متوجه شدیم کاربرانی که به دنبال ثبت تصاویر با زاویه دید گسترده هستند، فرقی نمی کند کدام یک از این چهار محصول را انتخاب کنند چون در نهایت تصویری که ثبت می شود فوق العاده زیبا و باکیفیت است. با این حال اگر بسیار دقیق تر به تصویر نگاه کنیم می بینیم در کمال تعجب گلکسی نوت 20 اولترا توانست با گستره دینامیکی بی نظیر خود، حتی در گوشه های تصویر و در نقاطی که تقریبا تیره هستند، جزئیات را به بهترین شکل ممکن به نمایش در بیاورد اما خب گلکسی S21 اولترا و آیفون 12 پرو مکس در این امر تا حدودی ناتوان بودند. جزئیات ثبت شده توسط دوربین فوق عریض پیکسل 5 هم بسیار بالاست اما اگر به تصویر نگاه کنید می بینید که این گوشی در مقایسه با رقبا، اصلا تصویر عریضی ثبت نکرد.

صحنه شماره 4؛ عکاسی با دوربین فوق عریض در نور روز

در این تصویر، آیفون 12 پرو مکس گستره دینامیکی خوبی از خود نشان نداد و اگرچه سوژه های پایین تصویر به شکل فوق فوق العاده ای به نمایش درآمدند اما کنترل نقاط روشنی که در نتیجه نور آفتاب در آسمان ایجاد شد اصلا به خوبی صورت نگرفت. در حالی که سایر گوشی ها عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشتند، باز هم به نظر می رسد گلکسی S21 اولترا برنده رقابت در این بخش است که گستره دینامیکی فوق العاده عالی داشته و رنگ ها را به بهترین نحو ممکن به نمایش گذاشت.

صحنه شماره 5؛ عکاسی با دوربین تله فوتو، بزرگ نمایی 1 و 10 برابری

در بخش بزرگ نمایی، کمتر گوشی می تواند در برابر دو دوربین تله فوتوی گلکسی S21 اولترا خودنمایی کند. یکی از این دوربین ها همانطور که در جدول مشخصات فنی اشاره شد، برای عکاسی در بزرگ نمایی 3 برابری و دیگری برای بزرگ نمایی 10 برابری مورد استفاده قرار می گیرد. خوشبختانه این دوربین ها اصلا جنبه تبلیغاتی ندارند و واقعا در چنین میزان از بزرگ نمایی عکس های باکیفیت و قابل استفاده ای ثبت می کنند.

در تصویر زیر هم به خوبی مشخص است که در بزرگ نمایی 10 برابری، گلکسی S21 اولترا تقریبا بی رقیب است. حداقل اگر قرار باشد با سه گوشی حاضر در این بررسی رقابت کند. در رده دوم هم گلکسی نوت 20 اولترا قرار می گیرد که آن هم در بزرگ نمایی عملکرد بسیار فوق العاده ای دارد. آیفون 12 پرو مکس هم که می تواند در نهایت تا 12 برابر به صورت دیجیتال بزرگ نمایی کند، پیروز نشد با دو کننده سامسونگ رقابت کند (با توجه به تصویر زیر) پیکسل هم که نتوانست حتی به کیفیتی نزدیک به دیگر گوشی ها برسد و در رده آخر قرار گرفت.

صحنه شماره 6؛ عکاسی با دوربین تله فوتو، بزرگ نمایی 10 برابری

در تصویر بالا اما چهار گوشی را در بزرگ نمایی 10 برابری با یکدیگر مقایسه کردیم تا ببینیم در محیطی دیگر عملکرد آن ها چگونه است. گلکسی S21 اولترا در این میزان از بزرگ نمایی در نمایش جزئیات تقریبا بی رقیب است. البته گلکسی نوت 20 اولترا از لحاظ میزان جزئیات و کیفیت در بین دیگر گوشی ها، نزدیک ترین عملکرد را به پرچم دار جدید غول کره ای داشته در حالی که دیگر پرچم دارها با فاصله نسبتا زیادی پشت سر این دو قرار می گیرند.

صحنه شماره 7؛ عکاسی پرتره در نور روز

وقتی به عکاسی پرتره می رسیم، آیفون 12 پرو مکس باقی گوشی ها را پشت سر می گذارد و در صدر قرار می گیرد. البته در این تصویر تفاوت بین این گوشی و دو کننده سامسونگ خیلی زیاد نیست اما آنقدر هست که بتوان آن را مشاهده کرد. پیکسل 5 هم در تشخیص گوشه های تصویر و در نتیجه محو کردن دقیق پس زمینه کمی مشکل داشت و بنابراین در رده آخر قرار می گیرد.

به صورت کلی آیفون باکیفیت ترین و زیباترین تصویر را به ثبت رساند و جداسازی سوژه از پس زمینه نیز به بهترین شکل ممکن صورت گرفت. حتی اگر روی تصویر بزرگ نمایی هم کنید، باز هم تصویری که آیفون ثبت کرده کیفیت خود را حفظ می کند در حالی که این موضوع برای سه گوشی دیگر صدق نمی کند. مثلا گلکسی ها کمی صورت سوژه را مایل به زرد ثبت کرده اند و در عین حال که در جداسازی آن از پس زمینه فوق العاده ظاهر شدند اما در مجموع پشت سر کننده قدرتمند اپل قرار می گیرند.

صحنه شماره 8؛ عکاسی در شب

اما وقتی به عکاسی در شب می رسیم، گوشی ها رفتار کاملا متفاوتی از خود به نمایش می گذارند. سامسونگ اکنون گوشی خود را به گونه ای تنظیم کرده که در نور شب یا به صورت کلی زمانی که تشخیص دهد، حالت شب را به صورت اتوماتیک فعال می کند. گوشی اپل هم دقیقا همین شرایط را دارد. بنابراین در این تصویر هر چهار گوشی را در صورتی با یکدیگر مقایسه کردیم که حالت شب فعال بود.

در این صحنه، فاصله کمی بین آیفون و S21 اولترا وجود دارد اما باز هم به خاطر عدم نمایش صحیح جزئیات در برخی نقاط تصویر، آیفون با اختلاف کمی برنده می شود. پیکسل 5 اما متفاوت تر از سه گوشی دیگر، ساختمان پشت تصویر را کاملا با سایه آبی رنگ به ثبت رساند. هرچند شدت نور زرد رنگ در پایین تصویر به نسبت سایر گوشی ها کمتر است و اگر هم به سایه درختان روی زمین دقت کنید می بینید که به نسبت گلکسی ها عملکرد بهتری داشت.

علاوه بر این ها، شکستگی های روی زمین در تصویر ثبت شده توسط دوربین گوشی های آیفون و پیکسل بهتر به نمایش در آمده اند. در نهایت می رسیم به گلکسی نوت 20 اولترا که تصویر ثبت شده توسط آن نویز زیادی داشته و نمی توان آن را با سه گوشی دیگر مقایسه کرد. ناگفته نماند گستره دینامیکی کننده های سامسونگ در این تصویر بسیار عالی بود و این موضوع از نقاط روشن و تیره پایین تصویر کاملا مشخص است.

صحنه شماره 9؛ عکاسی در شب

در تصویر بعدی، رقابت بین گلکسی S21 اولترا و آیفون 12 پرو مکس است. از لحاظ نمایش رنگ، کننده اپل عملکرد بسیار خوبی از خود به جا گذاشت و توانست رنگ ها را جذاب تر و گرم تر به تصویر بکشد. اما از طرفی این رنگ ها اشباع شده هستند که در این زمینه گلکسی S21 اولترا بهتر عمل کرد و آن ها را کمی سردتر و البته نزدیک به واقعیت ثبت کرد. میزان جزئیات در تصویر ثبت شده توسط دوربین هر دو گوشی عالی است اما به طور کلی S21 اولترا کمی بهتر عمل کرد. گلکسی نوت 20 اولترا همانند قبل تصویر نویزداری را به ثبت رساند خصوصا در نقاطی که کمی تیره تر هستند. در نهایت می رسیم به پیکسل 5 که رنگ ها را بسیار سرد به نمایش گذاشت و از لحاظ ثبت جزئیات هم متوسط بود.

صحنه شماره 10؛ عکاسی در شب

در این تصویر اما بالاخره کننده جذاب و ارزان قیمت گوگل توانست خودی نشان دهد و یک شاهکار را در این شرایط نوری به ثبت برساند. در حالی که دیگر گوشی ها خصوصا گلکسی S21 اولترا و آیفون توانستند عملکرد فوق العاده ای داشته باشند اما تصویری که پیکسل 5 ثبت کرد کمترین میزان نویز، تعادل رنگی عالی و گستره دینامیکی مثال زدنی داشت. تصاویر ثبت شده توسط گوشی های دیگر که در صدر همه آن ها آیفون 12 پرو مکس قرار گرفته است روشن تر هستند اما خب به همان میزان، نویز بیشتری هم دارند.

نتیجه

نتیجه ای که می توان از این مقایسه اولیه گرفت این است که گلکسی S21 اولترا به نسبت قبل بسیار پیشرفته تر شده و در حال حاضر کامل ترین مجموعه دوربین ها را در اختیار دارد و می توان آن را یکی از بهترین ها دانست. از جمله قابلیت های خوب دوربین این محصول می توان به نمایش جذاب رنگ ها، گستره دینامیکی فوق العاده، عملکرد عالی در نور شب و ثبت تصاویری مناسب برای اشتراک گذاری و در عین حال واقعی و متعادل اشاره کرد. در بزرگ نمایی نیز همانطور که مشاهده کردید، فعلا هیچ رقیبی برای این گوشی وجود ندارد.

با این حال یک سری نقاط ضعف هم وجود دارد که از جمله آن ها می توان به وجود نویز در تصاویر ثبت شده در نور شب و عدم ثبت دقیق جزئیات در گوشه های تصویر اشاره کرد که حتی اگر با به روزرسانی نرم افزاری هم حل نشوند، باز هم می توان گفت این گوشی در بخش دوربین کاملا امیدوار کننده ظاهر شده.

البته باید به این نکته هم اشاره کرد که گلکسی S21 اولترا به تازگی عرضه شده در حالی که گوشی های رقیب حاضر در این مقایسه آپدیت های متعددی دریافت کرده و شرایط پایدارتری دارند. بنابراین شاید بعد از گذشت چند ماه بتوان بهتر و راحت تر در رابطه با نتیجه مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا با گوشی های قدرتمند بازار نظر داد.

لازم به ذکر است این صرف یک بررسی اولیه از دوربین گوشی های یاد شده در بخش عکاسی بود. هنوز بخش های مختلف و حالت های متعددی وجود دارد که باید تست شوند تا در نهایت بتوانیم انتخاب کنیم کدام محصول صد درصد برنده واقعی است. با این حال با در نظر دریافت این مقایسه، کدام محصول بیشتر نظرتان را جلب کرد؟

  • مقایسه دوربین آیفون 12 پرو مکس، هواوی میت 40 پرو، اکسپریا 1 مارک 2 و گلکسی نوت 20 اولترا

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1595

به "مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا با آیفون 12 پرو مکس، نوت 20 اولترا و پیکسل 5" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه دوربین گلکسی S21 اولترا با آیفون 12 پرو مکس، نوت 20 اولترا و پیکسل 5"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید