معرفی خودروی جنسیس کوپه

به گزارش کد الکترونیک، جنسیس کوپه همان گونه که از نام آن بر می آید یک خودروی سواری کوپه است که توسط شرکت هیوندای فراوری و برای رقابت با سایر خودروهای کوپه به بازارهای جهانی عرضه شده است. در واقع کوشش اصلی شرکت هیوندای با فراوری خودروی جنسیس کوپه بر این بوده که در بازار خودروهای کوپه نیز خودی نشان دهد و در میان رقیبان حرفی برای گفتن داشته باشد.

معرفی خودروی جنسیس کوپه

کد الکترونیک| سرویس خودرو - خودروی جنسیس کوپه در عمل نخستین خودروی کوپه و مبتنی بر دیفرانسیل عقب ساخته شده توسط شرکت هیوندای به شمار می رود. محصولی که اکنون چیزی نزدیک به یک دهه است در مطرح ترین بازارهای خودروی دنیا حضور یافته و به خوبی امتحان خود را پس داده است. بد نیست به این نکته هم اشاره گردد که نهاد و بنیان خودروی جنسیس کوپه در عمل بر اساس پلتفرم خودروی جنسیس شرکت هیوندای شکل گرفته است. موضوعی که در نام این خودرو نیز به خوبی ملاحظه می گردد.

خودروی جنسیس کوپه در گام نخست برای رقابت با رقیبان پر آوازه ای که در بازارهای درجه یک آمریکای شمالی جولان می دهند طراحی و فراوری شده است. معمولا خودروهای کوپه در بازارهای خودروی آمریکای شمالی، به خصوص در کشور کانادا، طرفداران قابل توجهی دارند و این موضوعی نیست که شرکت پر کوشش هیوندای بخواهد به همین راحتی از آن چشم بپوشد.

در واقع شرکت هیوندای اکنون فرایند صعودی و رو به رشدی را طی می نماید و هر روز حرف های تازه ای برای گفتن دارد. از همین رو کوشش این شرکت برای تاثیرگذاری بر بازارهای تجربه نشده و تسخیر آنها به هیچ وجه عجیب به نظر نمی رسد. کوششی که طراحی و فراوری خودروی جنسیس کوپه هم یکی از نمودهای آن محسوب می گردد.

اگرچه به لحاظ بهره مندی از مشخصات فنی و ویژگی های مربوط به موتور، این خودرو حداقل در قالب چهار مدل مختلف فراوری و به بازار عرضه شده است، اما در این مطلب ما تنها به یکی از آنها خواهیم پرداخت. محصولی که توسط شرکت آسان موتور در بازار خودروی ایران عرضه شده است.

مشخصات فنی جنسیس کوپه

مدل و نسخه ای که از این خودرو در ایران موجود است و در بازار خودرو دست بالا را دارد، به یک موتور لامبادای 6 سیلندر مبتنی بر آرایش وی شکل مجهز است. موتوری که از تکنولوژی DOHC استفاده می نماید و گنجایش کلی آن به 3778 سی سی (3.8 لیتر) می رسد. لازم به ذکر است که استفاده از تکنولوژی زمان بندی متغیر سوپاپ ها (که تعدادشان در کل به 24 عدد می رسد) در کنار استفاده از سیستم VIS جهت تنفس بهتر در دور های بالا و پایین موجب بهره دریافت موتور این خودرو از بالاترین قدرت ممکن شده است.

به طور کل می توان گفت که موتور به کار رفته در بطن خودروی جنسیس کوپه قادر است حداکثر قدرتی معادل 300 اسب بخار با احتساب 6300 دور در دقیقه ایجاد نماید و حداکثر گشتاوری معادل 368 نیوتن متر را (با احتساب 4700 دور در دقیقه) از خود به نمایش بگذارد.

قدرت و توان ایجاد شده توسط موتور خودروی جنسیس کوپه به وسیله یک جعبه دنده اتوماتیک شیفت ترونیک 8 دنده به وسیله محور عقب به چرخ های این خودرو منتقل می گردد و امکان دست یابی به حداکثر سرعتی معادل 240 کیلومتر در ساعت را برای رانندگان فراهم می نماید. همچنین شتاب صفر تا صد این خودرو نیز روی رقم 5.9 ثانیه قرار گرفته است.

البته باید به این نکته اشاره نمود که امکان تعویض دنده به صورت دستی هم به وسیله قابلیت تعبیه شده روی فرمان این خودرو امکان پذیر است. به این ترتیب شاهد این نکته هستیم که خودروی جنسیس کوپه خواص و ویژگی های یک خودروی اسپورت و جوان پسند را به خوبی در مشخصات و توانایی های فنی خود بازتاب می دهد.

مشخصات فنی خودروی جنسیس کوپه
وزن خودرو1580 کیلوگرم
طول خودرو4630 میلی متر
عرض خودرو1864 میلی متر
ارتفاع خودرو1384 میلی متر
فاصله بین دو محور2819 میلی متر
نوع موتور خودرو6 سیلندر و 24 سوپاپ
گنجایش موتور3778 سی سی
حداکثر توان موتور306 اسب بخار با احتساب 6300 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور360 نیوتن متر با احتساب 4700 دور در دقیقه
نوع جعبه دندهاتوماتیک شیفت ترونیک مبتنی بر 8 دنده و بهره مند از قابلیت کنترل الکترونیکی
نوع سیستم انتقال قدرتانتقال قدرت به وسیله محور عقب
شتاب صفر تا صد5.9 ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست یابی240 کیلومتر در ساعت
نوع سیستم ترمز جلو12.6 اینچی
نوع سیستم ترمز عقب12.6 اینچی
نوع سیستم تعلیق جلومک فرسون
نوع سیستم تعلیق عقبچندگانه
گنجایش مخزن سوخت65 لیتر
میزان مصرف سوخت درون شهری14.7 لیتر در هر صد کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت برون شهری9.9 لیتر در هر صد کیلومتر مسافت
میزان مصرف سوخت در حالت چرخه ترکیبی12.4 لیتر در هر صد کیلومتر مسافت
نوع و اندازه رینگ19 اینچ آلومینیومی
نوع و اندازه لاستیک جلو225/40R19
نوع و اندازه لاستیک عقب245/40R19

امکانات و قابلیت های خودروی جنسیس کوپه

خودروی جنسیس کوپه علاوه بر بهره مندی از مشخصات فنی قدرتمند، از امکانات و قابلیت های متنوعی نیز به عنوان آپشن بهره می برد. به عنوان مثال می توان به وجود 6 کیسه هوای ایمنی برای تضمین امنیت سرنشینان این خودرو هنگام روبرو شدن با حوادث ناخواسته اشاره نمود. کیسه های هوایی که شامل دو عدد کیسه هوای ایمنی در بخش جلو، دو عدد کیسه هوای جانبی و دو عدد کیسه هوای پرده ای می گردد. ضمن آن که سیستم پشت سری جایگاه های جلوی این خودرو هم به گونه ای تنظیم شده است که تا حد امکان از بروز صدمات ناشی از تصادف جلوگیری به عمل آورد.

علاوه بر آن در خودروی جنسیس کوپه شاهد استفاده از سیستمی هستیم که با توجه به شرایط دنده، به شکل اتوماتیک اقدام به باز کردن یا قفل نمودن درهای خودرو می نماید. در کنار این قابلیت شاهد وجود سیستم اتوماتیک قفل کردن اتوماتیک درهای این خودرو هنگام افزایش سرعت و باز کردن اتوماتیک آنها هنگام بروز تصادفات ناخواسته نیز هستیم. امکاناتی که موجب افزایش هر چه بیشتر ایمنی سرنشینان این خودرو می گردد.

در بحث مربوط به سیستم ترمز خودروی جنسیس کوپه نیز شاهد وجود تکنولوژی هایی نظیر ترمز ضد قفل ABS، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی ESC، تکنولوژی افزایش دهنده قدرت در هنگام ترمزهای ناگهانی BAS، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD و تکنولوژی کنترل لغزش در جاده ها TCS هستیم. سوای موارد یاد شده می توان به وجود سنسور زاویه فرمان و چرخ های عقب و جلو توسط کنترل موتور نیز اشاره نمود.

البته لیست امکانات و قابلیت های موجود در خودروی جنسیس کوپه موارد مفصل تر و فراوان تری را شامل می گردد. مواردی که می توانید تعدادی از مهمترین نمونه های آنها را به صورت فهرست وار و در قالب لیست زیر به نظاره بنشینید.

 • بهره مندی از سیستم صوتی اینفینیتی با قابلیت پخش سی دی و فرمت ام پی تری در کنار برخورداری از توان 360 وات و آمپلی فایر هشت کاناله که به پنج بلندگو و ساب ووفر و تیونر نیز مجهز است
 • برخورداری سیستم صوتی خودرو از درگاه AUX ،USB و iPod
 • مجهز به قابلیت تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه برای سرنشینان راست و چپ این خودرو به صورت جداگانه
 • برخورداری از امکان کنترل کیفیت هوا AQS
 • مجهز به سیستم تثبیت سرعت یا کروز کنترل
 • برخورداری از نمایشگر اطلاعات سفر و آینه های جانبی برقی تاشو
 • بهره مندی از شیشه های سلولار در بخش عقب و جلوی خودرو
 • وجود آینه داخل کابین الکتروکرومیک برای حفظ راحتی دید راننده در شب
 • مجهز به چراغ راهنما روی آینه های جانبی
 • برخورداری از نمایشگر اطلاعات راننده با طرح استوانه ای و نمایشگر راننده با کارایی چندگانه
 • بهره مندی از قابلیت کنترل سیستم صوتی روی فرمان
 • بهره مندی از سقف شیشه ای با قابلیت تنظیم در سه حالت مختلف
 • مجهز به سیستم ایمنی محافظت از آسیب شیشه های برقی
 • برخورداری از سیستم ایمنی محافظت از آسیب سنسور پارک روی سپر عقب
 • بهره مندی از چراغ های جلوی پروجکشن در کنار چراغ مه شکن جلو و عقب
 • امکان خاموش و روشن شدن اتوماتیک چراغ های خودرو متناسب با نور محیط
 • برخورداری از چراغ ترمز روی بال عقب خودرو
 • بهره مندی تمام جایگاه های خودرو از روکش چرمی
 • مجهز به سیستم کیلس استارتر و سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر
 • برخورداری از قابلیت تنظیم برقی جایگاه راننده در شش جهت مختلف
 • بهره مندی از قابلیت تنظیم دستی جایگاه جلو
 • وجود قابلیت گرم کن برای جایگاه های جلو
 • امکان تا شدن جایگاه های عقب خودرو برای دست یابی به فضای صندوق عقب
 • وجود چراغ های زنون

شاید بتوان در مدل موجود از خودروی جنسیس کوپه در بازار ایران عدم وجود نمایشگر لمسی را به عنوان یک کاستی مهم در نظر گرفت. چرا که با توجه به توان فنی بالای این خودرو در کنار آپشن ها و قابلیت های مناسبی که این محصول از وجود آنها بهره می برد، نبود یک نمایشگر رنگی دیجیتال، شکل و شمایلی قدیمی و از مد افتاده به نمای درون کابین این خودرو بخشیده است.

مشخصات ظاهری خودروی جنسیس کوپه

آخرین مدل موجود از خودروی جنسیس کوپه در بازار خودروی ایران مدل 2013 این خودرو است. اگرچه در مدل 2013 این خودرو شکل ظاهری این محصول نسبت به نسخه پیش از خود تغییر چندانی نیافته است، اما در عین حال شاهد دگرگونی های ظاهری اندکی در این زمینه هستیم.

به عنوان مثال می توان به تغییر شکل محسوس در نوع طراحی چراغ های جلو و عقب این خودرو در مدل 2013 آن اشاره نمود. در واقع تغییر شکل چراغ ها را می توان جزو اندک تغییرات انجام شده در مدل 2013 این خودرو نسبت به نسخه پیش از خود قلمداد کرد. جز موردی که به آن اشاره شد، شاید نتوان مورد دیگری را یافت که بتوان از آن به عنوان یک تغییر بنیادین در شکل و شمایل ظاهری خودروی جنسیس کوپه نام برد. هر چند که در طراحی بخش جلو پنجره این خودرو نیز شاهد وجود تغییراتی نسبت به مدل 2011 هستیم.

از آن جایی که در حال حاضر مدل 2011 این خودرو به شکل رسمی در بازار خودروی ایران حضور دارد و توسط شرکت آسان موتور به فروش می رسد، ما نیز به توضیح خصوصیات ظاهری این مدل از جنسیس کوپه می پردازیم.

در بخش جلو، نوع طراحی چنگک مانند چراغ های اصلی کاملا به چشم می آید. موردی که ترکیب آن با خطوط حجم دهنده ای که از زیر شیشه جلوی این خودرو شروع شده و پس از عبور از کاپوت آن تا زیر جلو پنجره و بالای سپر امتداد می یابد، چهره جنسیس کوپه را بیش از هر چیز به پرندگان شکاری شبیه ساخته است. البته چهره این خودرو به هیچ وجه از حالت خشن برخوردار نیست و حتی تا حدی بشاش و پرشیطنت جلوه می نماید. امری که شمایل کوچک و جمع و جور جلو پنجره این خودرو قطعا در شکل دادن به آن تاثیرگذار بوده است.

نمای کنار خودرو نیز به لحاظ طراحی در نوع خود جالب به نظر می رسد. در بخش بالا شاهد وجود خط حجم دهنده نسبتا کوتاهی هستیم که از آستانه گلگیر جلو شروع شده و تا بالای دستگیره اصلی در این خودرو امتداد می یابد. در واقع وجود این خط حجم دهنده، جلوه جالب توجهی به نمای کنار جنسیس کوپه بخشیده است. در کنار این موضوع نوع طراحی نمای کنار جنسیس کوپه نیز شکل ظاهری خودروهای اسپورت دو در را تداعی می نماید. امری که به طور کل موجب قوام بخشیدن به ویژگی های اسپورت این خودرو شده است.

در نمای عقب نیز شاهد وجود یک سپر پهن در کنار چراغ های درشتی هستیم که دو سمت صندوق عقب این خودرو را در بر گرفته است. اگرچه نمای عقب جنسیس کوپه در حالت کلی از شکل و شمایل نسبتا ساده ای بهره می برد، اما این سادگی به طور کل توام با سلیقه است و حالت کاملا قابل قبولی دارد.

در مجموع می توان گفت که شکل و شمایل این محصول به خوبی ویژگی ها و خصوصیات اسپورت آن را بازتاب می دهد و از تاثیرگذاری فراوانی بر بیننده برخوردار است.

قیمت خودروی جنسیس کوپه

در حال حاضر یعنی در لحظه نگارش این متن به دلیل پر نوسان بودن بازار و بی ثباتی قیمت ها شاهد این نکته هستیم که مدل 2011 خودروی جنسیس کوپه از حداقل قیمتی در حدود 242 میلیون تومان و حداکثر قیمتی حول و حوش 350 میلیون تومان برخوردار است. با این حال این خودرو به طور متوسط با قیمتی در حدود 302 میلیون تومان به فروش می رسد. به هر حال شاید در لحظه خواندن این متن توسط شما، قیمت این خودرو کاملا متفاوت با رقم های مذکور باشد.

در صورتی که مایل به دیدار عینی تری با خودروی جنسیس کوپه هستید، می توانید ویدیوی زیر را از نظر بگذرانید. ویدیویی که به آنالیز مدل 2014 و 3.8 لیتری این خودرو اختصاص یافته است.

منبع: setare.com
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1592

به "معرفی خودروی جنسیس کوپه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی خودروی جنسیس کوپه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید