لایه نگاری تپه باستانی گیلان غرب

به گزارش کد الکترونیک، لایه نگاری تپه باستانی قلا در منطقه گیلان غرب استان کرمانشاه که یکی از شاخص ترین تپه های باستانی حوزۀ زاگرس مرکزی است با هدف تعیین توالی فرهنگی انجام شد.

لایه نگاری تپه باستانی گیلان غرب

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، هوشنگ رستمی سرپرست هیئت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت: تپه باستانی قلا در مرکز شهر گیلان غرب استان کرمانشاه، یکی از شاخص ترین تپه های باستانی حوزۀ زاگرس مرکزی است که سال 1349 در فهرست آثار ملّی به ثبت رسید.

او اضافه نمود: موقعیت کاملاً استراتژیک و قرار داشتن تپۀ یاد شده در آستانۀ جهت مواصلاتی و باستانی خراسان بزرگ (بین النهرین به فلات مرکزی) در کنار تراکم بالای شواهد و بقایای فرهنگی مشهود بر سطح و پیرامون آن، گویای غنای باستانی تپه قلا و نقش موثر آن در بستر مطالعات باستان شناسی دوران تاریخی و پیش از تاریخ غرب ایران و حوزۀ زاگرس مرکزی است.

این باستان شناس شرح داد: نخستین فصل از کاوش های باستان شناسی تپه قلا با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با هدف لایه نگاری این تپه و معین توالی فرهنگی دشت گیلان غرب انجام شد.

او گفت: در این پروژه با توجه به عوارض فیزیکی تپه و در نظر داشتن امکان دستیابی به بیشترین لایه های باستانی، گمانه ای در جبهۀ جنوب غربی تپه معین حدود شده و مورد کاوش قرار گرفت.

به گفته رستمی، مبنای کار در این پروژه، شناسایی، ثبت و ضبط شواهد باستان شناختی و لایه های استقراری دوره های مختلف است.

سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: مضاف بر این به منظور دستیابی به قطعیت هر چه بیشتر و تامین غایی اهداف این فصل، نمونه های لازم برای انجام مطالعات آزمایشگاهی و گاه نگاری مطلق نیز برداشت خواهد شد.

او با بیان اینکه تا کنون شواهد مهمی از دوران ساسانی و اشکانی بدست آمده ابراز امیدواری کرد در ادامه کاوش به سوالات مهمی که پاسخ به آنها دغدغه آغاز این پروژه بوده پاسخ داده شود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 4 دی 1398 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 672

به "لایه نگاری تپه باستانی گیلان غرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایه نگاری تپه باستانی گیلان غرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید