اولین انسان کره زمین در خراسان رضوی زندگی می کرد!

به گزارش کد الکترونیک، مدیر انجمن غار و غارشناسی خراسان رضوی گفت: طبق آنالیز های انجام شده تاریخی، اولین انسانی که در کره زمین شناخته شده؛ نئاندرتال بوده که در غار های منطقه شمالی خراسان رضوی یعنی کوه های هزار مسجد از سرچشمه کشف رود زندگی نموده است.

اولین انسان کره زمین در خراسان رضوی زندگی می کرد!

به گزارش خبرآنلاین، جواد نظام دوست اعلام نمود:، چون تمامی غار ها در دوران دوم زمین شناسی تشکیل شده اند، همه آن ها از قدمت بیش از دو میلیون سال برخوردارند.

وی با بیان اینکه همه غار ها ارزش طبیعی و زیست محیطی فوق العاده ای از نظر قدمت دارند، اضافه نمود: قبلاً همه غار ها در کل جهان محل سکونت انسان بوده و انسان های اولیه در غار ها زندگی می کردند.

نظام دوست با بیان اینکه بقایا و اطلاعات این انسان اولیه را از این منطقه به دست آورده اند، گفت: حتی یونسکو در منطقه خراسان اکتشافاتی داشته و پیگیری هایی اجرا شده است، هر چند از نظر ساختاری تعداد غار های خراسان رضوی کم هستند، اما از نظر قدمت و سابقه بی نظیرند.

وی توضیح داد: منطقه باستانی کشف رود، در حوضه آبریز کشف رود، حد فاصل 35 کیلومتری تا 85 کیلومتری جنوب شرقی مشهد متعلق به دوره پارینه سنگی زیرین است که از کهن ترین سکونت گاه های بشر در ایران محسوب می گردد.

مدیر انجمن غار و غارشناسی خراسان رضوی گفت: کشف رود یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسان در ایران است و تعدادی از ابزار های سنگی کشف رود در تالار پارینه سنگی موزه ملی ایران به نمایش درآمده است.

وی توضیح داد: کوه های هزار مسجد که بیش از 240 تا 250 کیلومتر طول دارد، قطعاً طی سالیان گذشته در آن غارزایی اجرا شده و در دل کوه غار وجود دارد، اما شاید دهانه ای به سمت بیرون باز نشده است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 اسفند 1401 بروزرسانی: 25 اسفند 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2366

به "اولین انسان کره زمین در خراسان رضوی زندگی می کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین انسان کره زمین در خراسان رضوی زندگی می کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید