ظریف: پیشنهاد تعامل از طرف آمریکا بود نه ایران

به گزارش کد الکترونیک، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، در مصاحبه با خبرگزاری سی بی اس در پاسخ به سوالی مبنی بر طرح ایده تبادل زندانی میان ایران-آمریکا گفت: خوب، ما قبلاً این کار را نموده ایم و این امکان مهیا شد که بعضی ایرانیانی که در زندان های آمریکا یا تحت آزادی مشروط در این کشور بودند را آزاد کنیم. ما آنها را از این شرایط رها کردیم و بعد بعضی ایرانی-آمریکایی هایی که در ایران زندانی بودند؛ آزاد شدند. فکر می کنم که می گردد باز هم این کار را انجام داد. دولت قبلی آمریکا سعی به مشارکت در این طرح داشت حال آنکه دولت فعلی هم در اوایل چنین تمایلی از خود نشان می داد. ایران در ماه میلادی سپتامبر از اعلام آمادگی خود در این باره اطلاع داد و ما (اکنون هم) آماده ایم.

ظریف: پیشنهاد تعامل از طرف آمریکا بود نه ایران

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا ایران در ماه سپتامبر گذشته برای شروع مذاکره (در این باب) به دولت ترامپ پیشنهاد داده است، تاکید نمود: ما پاسخ دادیم (و نه پیشنهاد) - ما به پیشنهادی که پیشتر طرف آمریکایی برای تعامل ارائه داده بود پاسخ دادیم و اکنون نیز منتظر یک پاسخ (واکنش) هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به این سوال که ایران خواهان آزادی چه افرادی است، گفت: شماری از ایرانیان به اتهام نقض تحریم های آمریکا در زندان های این کشور به سر می برند. شماری از ایرانی هستند که در دیگر نقاط دنیا زندانی هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران در این باره فهرستی به آمریکا ارائه داده است، نیز گفت: آنها می دانند. این موضوع جدیدی نیست و تداوم مبادله قبلی است.

ظریف در پاسخ به این سوال که چرا ایران برای نشان دادن عزم خود در این موضوع، 5 آمریکایی که در حال حاضر در این کشور زندانی هستند را آزاد نمی کند نیز پاسخ داد: این ما نیستیم که باید جدیت خود را نشان دهیم چراکه قبلاً با اجرای توافق هسته ای این کار را انجام داده ایم. اکنون نوبت آمریکا است که جدیت خود را نشان دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 260

به "ظریف: پیشنهاد تعامل از طرف آمریکا بود نه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: پیشنهاد تعامل از طرف آمریکا بود نه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید