شایع ترین سرطان های دنیا، قابل درمان ترین ها هستند

به گزارش کد الکترونیک، یک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با تاکید بر لزوم آگاهی سازی صحیح در زمینه سرطان، گفت: حدود 60 درصد سرطان ها در صورتی که زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند.

شایع ترین سرطان های دنیا، قابل درمان ترین ها هستند

دکتر سمیرا رزاقی در گفت وگو با کد الکترونیک با بیان اینکه ماه اکتبر ماه آگاهی بخشی سرطان پستان است، اظهار کرد: به دلیل این که سرطان پستان شایع ترین سرطان غیرپوستی در سراسر جهان است برای این سرطان یک ماه آگاهی بخشی در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به سرطان های شایع در جمعیت خوزستان، اضافه کرد: سرطان پستان، پوست، روده، معده و لوسمی (خون)، شایع ترین سرطان های خوزستان هستند.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: سرطان های شایع در مردان و زنان متفاوت هستند. سرطان پوست، پروستات، روده، معده و مثانه شایع ترین سرطان ها در مردان خوزستانی و سرطان پستان، پوست، روده و تیروئید شایع ترین سرطان ها در زنان خوزستانی هستند.

رزاقی با بیان اینکه علائم سرطان های گوناگون متفاوت است، توضیح داد: به طور مثال شایع ترین علائم سرطان پستان، توده پستان است. اما علاوه بر این علائم دیگری مانند تغییرات پوستی، تورم های غیردردناک زیربغل، ترشح آبکی از نوک سینه و تغییرات التهابی پوست سینه از دیگر علائم سرطان پستان هستند. متاسفانه به دلیل اینکه برخی از علائم درد ندارند، زنان دیر برای درمان مراجعه می نمایند.

وی با اشاره به علائم سرطان پروستات در مردان گفت: معمولا سرطان پروستات با علائم ادراری مانند قطع و وصل شدن ادرار، تکرر ادرار، دیر کردن ادرار، خودش را نشان می دهد؛ اما در بسیاری از مواقع به دلیل اینکه علائم سرطان پروستات به پای افزایش سن گذاشته می گردد ممکن است مردان دیر برای درمان مراجعه نمایند. هر سرطان دیگری بر اساس ارگانی که درگیر می گردد، دارای علائمی است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تأکید بر ضرورت اطلاع رسانی در خصوص سرطان گفت: قطعا اگر اطلاع رسانی در این زمینه مورد احتیاج نبود، در ارگان های بین المللی تصمیم گرفته نمی شد که یک ماه در مورد شایع ترین سرطان های جهان اطلاع رسانی گردد.

رزاقی ادامه داد: اینکه اطلاع رسانی سرطان موجب رعب و وحشت می گردد، به امکانات درمانی و شرایط فرهنگی بستگی دارد. در حال حاضر شایع ترین سرطان ها در مردان و زنان در جهان پروستات و پستان هستند که قابل درمان ترین سرطان ها محسوب می شوند.

وی اضافه کرد: اگر بیمار به زودی متوجه علائم بیماری گردد و برای درمان مراجعه کند، به زودی درمان می گردد، و تنها ممکن است دوره درمان سخت باشد اما بیماری کاملا قابل درمان است و طول عمر بیمار با انسان های سالم دیگر تفاوتی ندارد بنابراین نباید این بیماری موجب رعب و وحشت گردد.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی گفت: وحشت از سرطان مربوط به زمانی می شد که سرطان ها درمان نمی شدند و هر کس به این بیماری مبتلا می شد، به معنی این بود که طول عمر زیادی ندارد اما اکنون امکانات درمانی ایران مخصوصا در خصوص سرطان های شایع با امکانات جهان یکسان است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: حدود 60 درصد سرطان ها به شرط اینکه زود تشخیص داده شوند، قابل درمان هستند. به طور مثال اگر سرطان پستان در مرحله یک و دو تشخیص داده گردد، قابل درمان است اما اگر در مرحله چهار مراجعه نمایند، دیگر این بیماری قابل درمان نیست.

رزاقی با اشاره به شیوه اطلاع رسانی در خصوص سرطان گفت: شیوه اطلاع رسانی در مورد این گونه بیماری ها می تواند یاری نماینده باشد اما متأسفانه گاهی اوقات می بینیم که صدا و سیما از کارشناس هایی که در زمینه سرطان خبره و متخصص نیستند، استفاده می نمایند. به طور مثال یکی از همکاران ما که در طب سنتی کار می نماید در مورد سرطان در صدا و سیما صحبت می کرد که این نوع نامناسب آگاهی بخشی موجب می گردد به سمت و سوی منفی حرکت کنیم. طب سنتی در درمان سرطان هیچ جایگاهی ندارد و تنها ممکن است به عوارض داروهای شیمی درمانی یاری کند.

وی اضافه کرد: بنابراین بعضی اوقات می بینیم که رسانه هایی مانند صدا و سیما به جای اینکه در این زمینه یاری نماینده باشند آثار منفی بر جای می گذارند. حتی در رسانه ها واژه سرطان ترسناک عنوان می گردد و در سریال ها کمتر می بینیم که شخصی به سرطان مبتلا گردد و بهبود یابد و همیشه سرطان را معادل مرگ می بینند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: همچنین وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی باید نقش پررنگ تری در زمینه اطلاع رسانی سرطان ایفاء نمایند که متأسفانه تاکنون در این زمینه اقدام نشده و مطابق کشورهای دیگر اطلاع رسانی نکرده ایم.

رزاقی با بیان اینکه علت اصلی سرطان در هیچ جای جهان شناخته شده نیست، توضیح داد: یک مجموعه فاکتورهای محیطی و غیرمحیطی در بروز سرطان دخیل هستند. مهمترین فاکتوری که موجب بروز سرطان می گردد، تغییر عادات غذایی و شیوه زندگی (بی تحرکی) است.

وی اضافه کرد: آلودگی هوا در برخی سرطان ها مثل سرطان ریه و سر و گردن تأثیرگذار است. هم چنین سیگار و قلیان جزو عوامل شناخته شده سرطان هستند. در خوزستان آفتاب یکی از عوامل موثر در سرطان پوست است که باید محافظت های لازم در مقابل آن انجام گردد.

رزاقی در خصوص نقش عوامل ژنتیکی در بروز سرطان گفت: عوامل ژنتیکی در بروز سرطان درصد پایینی دارند. به طوری که کمتر از 10 درصد سرطان ها ژنتیکی و 90 درصد غیرژنتیکی هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 112

به "شایع ترین سرطان های دنیا، قابل درمان ترین ها هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شایع ترین سرطان های دنیا، قابل درمان ترین ها هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید