سیاره ای بهتر از زمین برای حیات فرازمینی

به گزارش کد الکترونیک، سیاره زمین لزوما بهترین سیاره برای زندگی نیست. دانشمندان حدود 20 سیاره شبیه به زمین کشف نموده اند که ممکن است هر کدام از آن ها شرایط بهتری برای حیات فرازمینی داشته باشند.

سیاره ای بهتر از زمین برای حیات فرازمینی

در پژوهش اجرا شده توسط محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن شرایط مناسب برای سیاره ای در منطقه قابل سکونت آنالیز شده است؛ سیاره ای کمی عظیم تر و احتمالا مرطوب تر از زمین. 24 سیاره فراخورشیدی شبیه به زمین در فاصله بیش از 100 سال نوری با ما قرار دارند. اما دانشمندان امیدوارند که با رصدهای آینده تلسکوپ فضایی جیمز وب، سیارات بیشتری کشف شوند. در ادامه این مقاله از کد الکترونیک با شرایط سیاراتی که از حیات فرازمینی پشتیبانی می نمایند آشنا خواهید شد.

این تیم تحقیقاتی از ستاره شناسان، متخصصات سیارات قابل سکونت و زمین شناسان تشکیل شده است تا معیارهای زیست پذیری را در میان 4500 سیاره فراتر از منظومه شمسی آنالیز نمایند. زمانی که درباره سیارات قابل سکونت صحبت می کنیم به معنای وجود حیات فرازمینی در این سیارات نیست؛ بلکه هدف تنها سیاره ای است که شرایط مناسب زندگی را دارد.

محققان سیارات مشابه زمین که در منطقه قابل سکونت (کمربند حیات) ستاره قرار دارند را آنالیز می نمایند. در واقع این سیارات باید در فاصله ای از ستاره خود قرار داشته باشند که آب مایع روی آن ها جریان دارد.

خورشید در مرکز منظومه شمسی، حدود 10 میلیارد سال عمر می نماید. در سیاره زمین 4 میلیارد سال طول کشید تا حیات بوجود بیاید. بنابراین برای پیدایش حیات در یک سیاره، باید ستاره ای شبیه به خورشید طول عمری طولانی تر از 4 میلیارد سال داشته باشد.

ستاره شناسان علاوه بر مطالعه ستاره های شبیه به خورشید (نوع G)، سیارات اطراف ستاره هایی که به کوتوله سرخ (نوع K) نیز معروف هستند را نیز آنالیز می نمایند. این ستاره ها کوچک تر و سردتر از خورشید هستند و 20 تا 70 میلیارد سال عمر می نمایند. در چنین منظومه هایی، سیارات زمان بیشتری دارند تا حیاتی پیچیده تر را بوجود آورند. زمین حدود 4.5 میلیارد سال سن دارد اما دانشمندان حدس می زنند که بهترین زمان برای پیدایش حیاتی پیچیده در یک سیاره بین 5 تا 8 میلیارد سال است.

یکی از ویژگی های مهم سیارات اندازه و جرم آن ها است. سیاره ای 10 درصد عظیم تر از زمین می تواند شرایط بهترین برای زندگی داشته باشد. همچنین انتظار می رود که سیاره ای با جرم 1.5 برابر زمین گرمای داخلی خود را مدت بیشتری حفظ کند و به علاوه با توجه به گرانش بیشتر، جو آن برای مدت زمان طولانی پایدار باشد.

آب عنصر اصلی حیات است که می تواند به شکل ابر یا رطوبت وجود داشته باشد. سیاره ای با دمای متوسط و رطوبت بیشتر از زمین احتمالا شرایط بهتری برای حیات فرازمینی دارد. این گرما و رطوبت در جنگل های گرمسیری زمین دیده می گردد که تنوع زیستی زیادی دارند.

در میان 24 سیاره کاندید، هیچ کدام تمام شرایط لازم برای حیات فرازمینی را ندارند؛ اما یکی از آن ها چهار ویژگی اصلی را دارد.

تحقیقات آینده و رصدهای بیشتری که توسط تلسکوپ های فضایی و زمینی انجام خواهد شد، به کشف سیارات فراخورشیدی بیشتر و پیدا کردن سیاره ای شبیه به زمین یا حتی بهتر از آن یاری خواهد نمود.

بیشتر بخوانید: تا امروز در کهکشان راه شیری سیارات فراخورشیدی زیادی کشف شده است. اما حالا دانشمندان اولین کاندید سیاره فراخورشیدی را در یک کهکشان دور دست رصد نموده اند. در مقاله احتمال کشف اولین سیاره فراخورشیدی در کهکشانی دیگر درباره این کشف جدید بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1388

به "سیاره ای بهتر از زمین برای حیات فرازمینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاره ای بهتر از زمین برای حیات فرازمینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید