زندگی به سبک انسانهای اولیه در روستاهای نیکشهر!

به گزارش کد الکترونیک، وارد برخی روستاهای نیک شهر که می شویم کپرهای محلی بدون امکانات اولیه زندگی به چشم می خورد که سبک زندگی آنها متفاوت با زندگی های کنونی است.

زندگی به سبک انسانهای اولیه در روستاهای نیکشهر!

به گزارش کد الکترونیک، مردم این روستاها از امکانات اولیه زندگی هم محروم اند و شاید باور وجود روستاهایی فاقد برق، لوازم خانگی، سرویس بهداشتی و منبع آب در زمان کنونی کمی بعید به نظر برسد، با این وجود روستاهایی در شهرستان نیکشهر وجود دارد که نبود آب شرب، گاز و ابتدایی ترین امکانات بهداشتی تنها گوشه ای از زندگی بی آلایش آنهاست.

روستاهای پاسگاه، گودل، شمانشیری و سمسوردر از جمله روستاهای بخش بنت از توابع شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان است و شغل بیشتر مردمان این روستاها وقتی که آب وجود داشت کشاورزی و دامداری بوده است.

در بخش بنت 100 پارچه روستا وجود دارد که خانوار 79 روستا تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند، خانواده هایی که برخی هایشان تابه حال رنگ شهر را به خود ندیده اند که در آن مردمی خوشبخت زندگی می نمایند. امسال به همت کمیته امداد امام (ره) اقدامات مختلفی شامل ارایه سبد غذایی، خدمات مسکن، لوازم زندگی، یاری معیشت، بهداشتی و درمانی برای آنها برنامه ریزی گردیده است.

امسال در فاز نخست طرح استانی محرومیت زدایی مناطق محروم بدون برق چهار روستای پاسگاه، گودل، شمانشیری و سمسوردر بخش بنت از توابع شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان، یاری به تامین لوازم اولیه و ضروری زندگی خانوارهای این مناطق انجام می گردد.

امسال با توجه به سیاست کمیته امداد امام (ره) مبنی بر جهادی عمل کردن ظرف مدت 24 ساعت دو سرویس بهداشتی در روستاهای پاسگاه و سمسوردر ساخته شد و کارهای مختلف آموزشی، فرهنگی، بهداشتی، درمانی، ساخت مسکن و حتی تهیه رو فرشی، تشک، پتو و بالش برای هر خانوار توسط کمیته امداد امام (ره) در این روستاها آغاز گردیده و این اقدام ظرف یک هفته دیگر به اتمام خواهد رسید.

رئیسی زاده، سرپرست بخشداری بنت گفت: به مناسبت هفته دولت به همت کمیته امداد امام (ره) به صورت پایلوت 12 خانوار ساکن روستای پاسگاه لوازم ضروری زندگی، سبد غذایی و بهداشتی، تانکر ثابت آب شرب به ارزش یک میلیون و 700 هزار تومان برای هر خانوار و ساخت چشمه سرویس بهداشتی عمومی اقدام شد. مشابه این خدمات در روستاهای گودل، شمانشیری و سمسور بخش بنت شهرستان نیکشهر پیش بینی گردیده است.

سرپرست بخشداری بنت ادامه داد: پیگیری ساخت ساختمان اداره کمیته امداد امام (ره) بخش بنت، ارایه خدمات به اهالی روستای رابی، تحویل یک جهیزیه کامل به تازه عروس و داماد روستای پاسگاه و خواهر شهید سلمان برجسته، تحویل افلام به دیگر روستاهای دارای محرومیت از جمله اقدامات این نهاد است.

وی یادآور شد: 2300 خانوار با جمعیت 4950 نفر تحت حمایت کمیته امداد امام (ره) بخش بنت بوده که از این تعداد 282 خانوار ساکن مناطق شهری و 1368 خانوار در مناطق روستایی زندگی می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آذر 1397 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 79

به "زندگی به سبک انسانهای اولیه در روستاهای نیکشهر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی به سبک انسانهای اولیه در روستاهای نیکشهر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید