راهنمای تحصیل در ایتالیا

به گزارش کد الکترونیک، ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا، کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است. این کشور از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی در دریای مدیترانه تشکیل شده است. کشور ایتالیا به دلیل سابقه طولانی در هنر، همیشه مورد توجه دانشجویان و هنرمندان بوده است.

راهنمای تحصیل در ایتالیا

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

امروزه ایتالیا کشوری توسعه یافته در قاره اروپا است و جزو گروه هشت به شمار می آید. واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا 60 میلیون و 600 هزار نفر است و 91.6 درصد مردم آن مسیحی هستند.

ایتالیا سومین کشور جهان و نخستین کشور در اروپا از نظر سهولت برای ورود دانشجویان است؛ از اینرو، بسیاری از دانشجویان کشور ایتالیا را به عنوان کشور محل تحصیل خود انتخاب می کنند. علاوه بر این، تحصیل در ایتالیا به علت سطح علمی بالای دانشگاه ها، هزینه اندک، تنوع رشته فراوان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته ها از مزایای تحصیل در این کشور است.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات پیش دانشگاهی

تحصیلات دوره ابتدایی Elementare در ایتالیا از پنج سالگی آغاز و به مدت پنج سال ادامه می یابد. دانش آموزان پس از انتها این دوره، وارد یک دوره سه ساله متوسطه Media می شوند که در آن دروس ریاضیات پایه و علوم اهمیت ویژه ای دارد. در انتها دوره پنج ساله ابتدایی و سه ساله متوسطه، امتحانات داخلی برگزار می شود و پس از آن دوره پنج ساله دبیرستان آغاز می شود. در انتها این دوره که Superiore نامیده می شود، کلیه دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت نموده و دیپلم دبیرستان موسوم به Diploma di Maturita می گیرند.

تحصیلات دانشگاهی

تحصیلات تکمیلی در ایتالیا به دنبال توافق های سوربن (1998)، بولونیا (1999)، پراگ (2001) و برلین (2002) دستخوش تغییر و تحولاتی شد. بر اساس این توافق ها مقرر شد طی دهه اول 2000، نظام تحصیلات دانشگاهی اروپا منطبق با سه دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا چنان پایه ریزی شود که جابجایی دانشجویان و دانش آموختگان و تایید مدارک تحصیلی به صورت بین المللی امکان پذیر شود. برای دستیابی به این هدف، نظام آموزش عالی ایتالیا، تحصیلات دانشگاهی را در بخش های تحصیلات دانشگاهی، تحصیلات عالی هنر و موسیقی و تحصیلات عالی فنی IFTS و گروه های تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است.

سیستم تحصیلات دانشگاهی ایتالیا از 82 مرکز تحصیلات دانشگاهی تشکیل شده که به بخش های زیر طبقه بندی می شود:

 • دانشگاه های دولتی
 • دانشگاه های غیر دولتی مورد تایید
 • دانشگاه های مجازی Telematiche

دانشگاه های ایتالیا مستقل بوده و می توانند ارگان های اداره کننده (رئیس و شورای دانشگاه) و ساختار آموزشی و تحقیقاتی خود را معین کنند. برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در ایتالیا، متقاضی باید مدرک (دیپلم) انتها دوره دبیرستان را داشته باشد. دارندگان این مدرک (دیپلم دبیرستان) از کشورهای دیگر نیز می توانند پس از گذراندن امتحانات ورودی که دانشگاه مورد نظر برگزار می نماید، مجوز ورود به دانشگاه را دریافت کنند.

از سال 1998، متقاضیان دارای مدرک دیپلم دبیرستان به وسیله تکمیل برگ مخصوص جایابی و ارسال آن به وزارت دانشگاه ها و تحقیقات علوم و فناوری MIUR، مجوز ورود به دانشگاه ها را دریافت می کنند.

توجه: در ادامه، نظام آموزشی محقق شده بعد از توافق های یاد شده را نظام جدید و نظام قبل از آن را نظام قدیم می نامیم.

دوره های تحصیلی

سیکل اول

 • Diploma Universitario: یک دوره تحصیلی مبتنی بر نظام قدیم است. طول این دوره حداقل 2 و حداکثر 3 سال تحصیلی بعد از دیپلم دبیرستان بوده و سطح اول تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا محسوب می شود. دانشجویان این دوره علاوه بر گذراندن دروس، در دوره های کارآموزی شرکت نموده و آماده می شوند تا بعد از انتها دوره در حرفه های مورد نظر مشغول کار شوند.
 • Diploma di Laurea: دوره ای مبتنی بر نظام قدیم که مدت تحصیل در آن 4 تا 6 سال است. در این دوره نیز دانشجو علاوه بر گذراندن دروس مربوط، در طول دوره، در دوره های کارآموزی نیز شرکت می نماید.
 • (PL (Laurea: این دوره مبتنی بر نظام جدید است. طول این دوره 3 سال و شامل 180 واحد است. شرط ورود به این دوره داشتن دیپلم دبیرستان است.

سیکل دوم

 • Diploma di Laurea: از دوره های مبتنی بر نظام قدیم ایتالیا است. مدت تحصیل در این دوره 4 تا 6 سال بوده و دانشجو همراه با گذراندن دروس مربوط، اقدام به کارآموزی نیز می نماید. دانشجویان این دوره موظف اند که در سال های انتهای پژوهشی نیز انجام داده و از انتها نامه خود دفاع کنند.
 • (LS (Laurea Specialistica: دوره ای مبتنی بر نظام جدید است. طول این دوره 2 سال و شامل 120 واحد آموزشی- تخصصی است. شرط ورود به این دوره داشتن مدرک Laurea است.
 • Laurea Magistrale a Ciclo Unica: یکی از دوره های نظام جدید است. طول این دوره تخصصی 5 تا 6 سال بوده و شامل 300 تا 360 واحد است. شرط ورود به این دوره داشتن مدرک دیپلم دبیرستان است.
 • Master universitario di primo Livello: از دوره های نظام جدید تحصیلی ایتالیا است. این دوره یک دوره دانشگاهی 1 ساله با 60 واحد است و شرط ورود به آن داشتن مدرک Laurea است.

سیکل سوم

 • (DR (Dottore di Ricerca: دوره ای آموزشی است که هم در نظام قدیم و هم در نظام جدید وجود دارد. در این مقطع، دانشجویان در طی یک دوره 3 تا 4 ساله پژوهشی اقدام به تحصیل می کنند.
 • Master universitario di secondo Livello: از دوره های نظام جدید تحصیلی به مدت یک سال است که در آن گذراندن 60 واحد لازم است. شرط ورود به این دوره داشتن مدارک Laurea Specialistica یا Laurea Magistrale است.

دوره های تخصصی دیگری نیز وجود دارد که طول مدت آن ها طبق ضوابط تحصیلی و قوانین اروپایی معین می شود.

یادآوری: در بعضی مدارک دانشگاهی ایتالیا واژه Dottore قید می شود که این واژه نباید با عبارت Dottorato di Ricerca که در مدرک تحصیلی سطح سوم آن کشور قید می شود، اشتباه شود.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی

سیکل اول

 • (DU (Diploma Universitario: دوره ای با 2 تا 3 سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان است که کاردانی ارزشیابی می شود.
 • Diploma di Laurea: دوره ای است که بعد از دیپلم دبیرستان، 4 الی 6 سال تحصیل را در بر می گیرد. ارزشیابی مدارک این مقطع در صورتی که دانشجو فاقد کار پژوهشی در دوره تحصیل یا انتها نامه و دفاع از آن باشد، کارشناسی ارزشیابی می شود.
 • (PL (Laurea: با طی یک دوره حداقل 3 ساله بعد از دیپلم دبیرستان و گذراندن 180 واحد اروپایی (ECTS) کارشناسی ارزشیابی می شود.

سیکل دوم:

 • Diploma di Laurea: دوره تحصیلی 4 الی 6 ساله، که با انجام یک کار پژوهشی و ارائه و دفاع از انتها نامه کارشناسی ارشد ارزشیابی می شود.
 • (LS (Laurea Specialistica: در صورت داشتن Diploma di Laurea، گذراندن دوره و انجام کار پژوهشی و ارائه و دفاع از انتها نامه کارشناسی ارشد ارزشیابی می شود.
 • (LS (Laurea Specialistica: با شرط داشتن کارشناسی، بعد از گذراندن 2 سال و 120 واحد اروپایی و دفاع از انتها نامه کارشناسی ارشد ارزشیابی می شود.
 • Laurea Magistrale a Ciclo Unica: با گذراندن 5 تا 6 سال و 300 تا 360 واحد اروپایی (بعد از دیپلم دبیرستان) و انجام کار پژوهشی و ارائه و دفاع از انتها نامه کارشناسی ارشد ارزشیابی می شود.
 • Master universitario di primo Livello: بعد از گذراندن 1 سال و 60 واحد اروپایی گواهی صرفا صحت صدور صادر می شود.

سیکل سوم

 • (DR (Dottorato Ricerca: با شرط داشتن کارشناسی ارشد و انجام کار پژوهشی و دفاع از رساله، دکتری ارزشیابی می شود.
 • Master universitario di secondo Livello: بعد از گذراندن 1 سال و 60 واحد اروپایی گواهی صرفا صحت صدور صادر می شود. - برای سایر دوره های تخصصی نیز صرفا گواهی صحت صدور صادر می شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

تحصیل در مقطع کارشناسی فقط به زبان ایتالیایی میسر است و در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی و انگلیسی است. دو دانشگاه انگلیسی زبان معتبر نیز در ایتالیا وجود دارند.

مدت و هزینه دوره های زبان آموزی ایتالیا

یکی از شرایط دریافت ویزا، داشتن مدرک قبولی زبان ایتالیایی یا نمره IELTS یا TOEFL می باشد. داوطلبان باید 2 ترم زبان ایتالیایی را در ایران بگذرانند که هزینه هر ترم آن حدود 300 هزارتومان است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

به طور کل هزینه تحصیل در ایتالیا برای مقاطع مختلف، سالیانه حدود 12000 تا 18000 یورو است، البته شایان ذکر است که در تمامی مقاطع دانشجویان امکان برخورداری از بورس تحصیلی را دارند.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

میانگین هزینه زندگی در ایتالیا ماهیانه 600 تا 700 یورو برآورد می شود. لازم به ذکر است دانشجویان علاوه بر امکان استاده از بورس تحصیلی، قادر به کار کردن نیز هستند و هر دانشجو اجازه 20 ساعت کار در هفته دارد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های ایتالیا

سالانه تعداد زیادی از بورسیه های تحصیلی از طرف دانشگاه های دولتی ایتالیا و سازمان های دولتی شامل تسهیلات نقدی، تخفیف شهریه، اقامتی و سایر تسهیلات دانشگاهی را در اختیار دانشجویان شاغل به تحصیل در این دانشگاه ها قرار می گیرد و در بسیاری از موارد تحصیل در ایتالیا را رایگان می نماید.

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

هیچ گونه محدودیت سنی برای داوطلبان وجود ندارد.

برترین دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه بلونیا University of Bologna
دانشگاه ساپینزای رم Sapienza University of Rome
دانشگاه پلی تکنیک میلان Polytechnic University of Milan
دانشگاه پیزا University of Pisa
دانشگاه میلان University of Milan
دانشگاه پادووا University of Padua
دانشگاه تورورگاتا رم University of Rome Tor Vergata
دانشگاه پلی تکنیک تورین Polytechnic University of Turin
دانشگاه فلورانس University of Florence
دانشگاه فدریکو سکوندو ناپل University of Naples Federico II
دانشگاه تورین University of Turin
دانشگاه پاویا University of Pavia
دانشگاه ساکروکویرو میلان Catholic University of the Sacred Heart
دانشگاه جنووا University of Genoa
دانشگاه بیکوکا میلان Università degli Studi di Milano-Bicocca
دانشگاه سیه نا University of Siena
دانشگاه تریسته University of Trieste
دانشگاه پروجا University of Perugia
دانشگاه مودنا و رجیو امیلیا Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia
دانشگاه ونیز Venice International University
دانشگاه کاتانیا University of Catania
دانشگاه باری University of Bari
دانشگاه ورونا University of Verona
دانشگاه پالرمو Università degli Studi di Palermo

تعطیلات انتها سال تحصیلی

در ایتالیا هر سال تحصیلی از اواخر شهریور ماه آغاز می شود و تا خرداد به طول می انجامند. بدین ترتیب تعطیلات انتها سال حدود دو ماه در تابستان است.

پرسش: آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می دهد؟

دانشجویان موظفند در مدت تعطیلات آخر سال تحصیلی، خوابگاه خود را به دانشگاه تحویل دهند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در ایتالیا

هزینه های بیمه در ایتالیا سالیانه حدود 300 تا 500 یورو است.

آب و هوای ایتالیا

آب و هوای ایتالیا نیز همچون فرهنگ آن بسیار مشابه ایران است. ایتالیا مانند ایران دارای چهار فصل است.

شرایط ویزا و کار دانشجوئی در ایتالیا

سفارتخانه های ایتالیا در کشورهای مختلف، سالانه براساس جدول زمان بندی اعلام شده از سوی وزارت دانشگاه های ایتالیا، اقدام به اخذ درخواست های ویزای تحصیلی جهت مقاطع سه گانه دانشگاهی و دوره های تخصصی نموده و پس از آنالیز مدارک در زمان اعلام شده در زمان دریافت درخواست های ویزا، اقدام به صدور ویزای تحصیلی با طول دوره 175 تا 365 روز می کنند. طول دوره ویزای تحصیلی براساس نوع رشته و نحوه ثبت نام دانشگاه متفاوت است و تنها اجازه سفر به ایتالیا را به دارنده ویزا می دهد.

در هر دو حالت دانشجویانی که ویزای تحصیلی دریافت کنند پس از ورود به ایتالیا باید درخواست اجازه اقامت دهند و اجازه اقامت تحصیلی با طول مدت یک سال و قابلیت تمدید سالانه و اجازه تردد بدون ویزا در سایر کشورهای حوزه شینگن در اروپا دریافت خواهند کرد. متقاضیان محترم باید جهت دریافت ویزای دانشجویی در زمان های اعلام شده جهت رشته های تحصیلی دانشگاهی با ارائه مدارک بر طبق لیست زیر اقدام به تشکیل پرونده دانشجویی و درخواست ویزای تحصیلی کنند. لیست مدارک در سفارتخانه ها و کنسولگری های ایتالیا در کشورهای مختلف تا حدودی متفاوت است و بهتر است قبل از درخواست ویزا از سفارت مورد درخواست لیست مدارک مورد احتیاج دریافت شود.

ویزای اعضای خانواده دانشجویان خارجی در ایتالیا

دانشجویان پس از آغاز سال تحصیلی و معین شدن دانشگاه و محل سکونت شان، قادر به ارسال برگه دعوت نامه برای خانواده خود هستند. خانواده دانشجویان نیز قادر خواهند بود تا درخواست 1 ماه ویزای خود را به کنسولگری ایتالیا برده و برای دریافت ویزا اقدام کنند.

عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش

متاسفانه دانشجوی متاهل نمی تواند خانواده خود را در مدت تحصیل به ایتالیا ببرد.

آیا ویزای دانشجویی ایتالیا برای چند بار ورود و خروج است؟

ویزای اعطا شده از طرف سفارت برای چند ورود و خروج بوده و دانشجو قادر است و به دفعات به ایران آمده و باز شود.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه

دانشجویان علاوه بر داشتن مجوز کار در حین تحصیل، قادر به کار کردن در هنگام تعطیلات نیز هستند.

منبع: کجارو / applyitaly.com / scholars4dev.com / topuniversities.com / studyinitaly.it
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 345

به "راهنمای تحصیل در ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای تحصیل در ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید