رئیس جمهور ارمنستان با استعفای نخست وزیر موافقت کرد

به گزارش کد الکترونیک، رئیس جمهور ارمنستان شامگاه یکشنبه با درخواست نخست وزیر این کشور برای استعفا موافقت کرد.

رئیس جمهور ارمنستان با استعفای نخست وزیر موافقت کرد

به گزارش گروه بین الملل کد الکترونیک، دفتر رسانه ای رئیس جمهور ارمنستان شامگاه یکشنبه خبر داد که آرمن سرکیسیان رئیس جمهور این کشور با استعفای نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان موافقت کرد.

بر اساس قانون اساسی ارمنستان، پس از استعفای نخست وزیر، وی تا تشکیل دولت جدید، مسئول پیشبرد امور کشور خواهد بود.

نیکول پاشینیان امروز (یکشنبه) به منظور برگزاری انتخابات پیش از موعد در ارمنستان از سِمت نخست وزیری این کشور استعفا داد.

پاشینیان در یک سخنرانی عمومی برای مردم این کشور گفت که برای برگزاری انتخابات پیش از موعد در ارمنستان، از سِمت خود استعفا می دهد.

بنا بر گزارش این رسانه ارمنستانی، نیکول پاشینیان همچنان وظایف خودش به عنوان رئیس کابینه این کشور را انجام خواهد داد.

پاشینیان درباره استعفای خود گفت: انتخابات مجلسی تنها در صورتی امکانپذیر است که نخست وزیر استعفا دهد و مجمع ملی دو بار در انتخاب نخست وزیر ناکام مانده است. با توجه به قانون، مجلس منحل و انتخابات پیش از موعد برگزار می شود.

طبق این گزارش، پاشینیان برای برگزاری انتخابات در تاریخ 20 ژوئن (30 خرداد) به منظور تبعیت از قوانین ارمنستان برای دومین بار نامزد سِمت نخست وزیری خواهد شد.

یستم آذرماه سال 1399 بود که نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان و الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان با میانجیگری ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه توافقی برای اتمام جنگ بر سر قره باغ کوهستانی را امضا کردند.

پاشینیان در بیانیه ای در این باره گفته بود: توافقنامه ای را با رئیس جمهور روسیه و آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره باغ امضا کردم...تصمیمی گرفتم که برای همه مان سخت است. آتش بس، برای مردم ما و خود من بسیار دردناک است.

بلافاصله بعد از رسانه ای شدن امضای این توافق سه جانبه، فضای سیاسی در ارمنستان متشنج شد و معترضان علیه پاشینیان تظاهرات کردند و خواستار استعفای او شدند.

از زمان امضای توافق پایان جنگ در قره باغ کوهستانی، احزاب اپوزیسیون و حتی رئیس جمهور این کشور ضمن انتقاد از پاشینیان، استعفای او را خواستار شدند اما او ضمن رد این فشارها برگزاری انتخابات را پیشنهاد داد و امروز یکشنبه برای برگزاری انتخابات پیش از موعد، از سِمت نخست وزیری استعفا داد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1764

به "رئیس جمهور ارمنستان با استعفای نخست وزیر موافقت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور ارمنستان با استعفای نخست وزیر موافقت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید