درباره روزه و بیماری های قلبی چه می دانید؟

به گزارش کد الکترونیک، آنژین صدری ناپایدار درمورد بیمارانی است که در بدن آن ها قلب، خون کافی به خصوص در هنگام ورزش، فعالیت نیمه سنگین و سنگین یا مواجهه با استرس دریافت نمی کند.

درباره روزه و بیماری های قلبی چه می دانید؟
ماه رمضان، ماه برکت و رسیدگی به سلامت جسم و روح است. ماه رمضان یک فرصت عالی برای تصفیه بدن از چربی ها و سموم و مواد زایدی است که طی یک سال در بافت های بدن جمع شده است.

نکته تکرارشونده در گفته بسکمک از کارشناسان این است که بیشتر مردم حتی کسانی که به بیماری های مزمنی مثل دیابت، امراض قلبی و غیره مبتلا هستند، می توانند تحت نظارت پزشک معالج خود روزه بگیرند. دلیل این امر آن است که فواید روزه آن قدر برای بدن زیاد است که حتی کسانی که بیمار هستند نباید خود را از مزایای روزه داری محروم کنند. اما در صورت وجود بیماری های قلبی حاد روزه داری اصلا توصیه نمی گردد.

از آن جا که قشر زیادی از جامعه ما درگیر امراض قلبی، عروقی هستند، ما در این مطلب درباره روزه و بیماری های قلبی مطالب مفیدی را بیان می کنیم.

نگاهی اجمالی به روزه و بیماری های قلبی

تمامی بیماران قلبی از جمله بیمارانی که در بخش خارجی قلب دچار عارضه هستند و یا آن گروه از بیمارانی که رگ های قلب آن ها دچار انواع بیماری از جمله تنگی است، به هیچ وجه خوردن دارو های خود را در ساعات مقرر ترک نکرده و از گرفتن روزه جدا خودداری کنند.

از طرف دیگر مطالعات نشان داده است روزه داری می تواند با کم کردن عوامل خطر، به پیشگیری از بیماری های قلبی کمک کند. در طول ماه مبارک رمضان، سطح هموسیستئین خون به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و این اثر در کنار کاهش میزان چربی های خون و حتی تعدیل وزن بدن، می تواند باعث کنترل بیماری های قلبی- عروقی گردد.

اما درباره افرادی که کارشان از این مرحله گذشته و به این بیماری های قلبی مبتلا شده اند و باید دارو های خود را راس ساعت مشخصی مصرف کنند، اجازه روزه گرفتن به آن ها داده نمی گردد. افت سطح دارو های قلبی، باعث عوارض خطرناکی نظیر بزرگ شدن قلب و حتی سکته و حملات قلبی می گردد. ضمن این که به دلیل حساسیت این بیماران به انواع استرس ها، حتی احساس گرسنگی برای این اشخاص مناسب نیست.

روزه و بیماران قلبی مبتلا به درد قفسه سینه (آنژین صدری ناپایدار)

آنژین صدری ناپایدار درمورد بیمارانی است که در بدن آن ها قلب، خون کافی به خصوص در هنگام ورزش، فعالیت نیمه سنگین و سنگین یا مواجهه با استرس دریافت نمی نماید. افرادی که مبتلا به آنژین صدری ناپایدار هستند و یا مبتلا به انفارکتوس میوکارد شده اند به هیچ وجه روزه داری برایشان جایز نیست مگر اینکه این گونه بیماران فاز حاد بیماری را پشت سر گذاشته و در بررسی های به عمل آمده مشخص شده است که مبتلا به نارسایی قلبی نمی باشند؛ در ضمنً در انجام تست ورزش حداقل 12 دقیقه بدون اختلال در تست ورزش فعالیت کرده باشند. در آن صورت به دلیل اینکه می توان دو بار در روز دارو مصرف کرد، روزه داری برای سلامتی قلب مضر نخواهد بود. در مواردی که سن بیماران بالاست روزه داری به واسطه اینکه تشنگی و کاهش آب بدن موجب اختلال و ایجاد افزایش چسبندگی پلاکتی می گردد روزه داری صحیح نیست.

روزه و بیماران قلبی مبتلا به پر فشاری خون

افرادی که مبتلا به پر فشاری خون از نوع خفیف بوده و هیچ گونه سابقه ای از کریز (افزایش بحرانی فشار خون) درگذشته نداشته اند و بیماری آن ها با دارو هایی که یک بار در روز مصرف می گردد کنترل می شوند روزه برایشان منعی ندارد. ولی چنانچه با کنترل چندین نوبت فشار خون خود در روز های اول روزه داری نوسانات شدید فشار خون مشاهده کردند، توصیه می گردد روزه نگیرند. البته کسانی که فشار بسیار بالا در محدوده شدید دارند اصلاً مجاز به گرفتن روزه نمی باشند.

روزه و بیماران قلبی مبتلا به نارسایی قلبی

بیماران مبتلا به نارسایی قلب به هیچ وجه صلاح نیست روزه دار باشند چرا که عدم دریافت دارو ها و استرس های ناشی از روزه داری موجب افزایش ضربان قلب و شدت نارسایی می گردد.

روزه و بیماری های قلبی دریچه ای

در بیماران دریچه ای در صورتی که شدت ضایعه به صورت خفیف تا میانه باشد، روزه داری مانعی ندارد. ولی در موارد ضایعات شدید به ویژه اگر به صورت نارسایی دریجه ای باشد با توجه به اینکه بیماران ممکن است دارای درجاتی از نارسایی قلب باشند روزه داری خطر ناک است. در نهایت در مورد هر کدام از بیماران دریچه ای بر حسب شخص مورد نظر و نوع ضایعه قلبی باید به طور جداگانه تصمیم گرفت.

روزه داری در بیماران مبتلا به بی نظمی ضربان قلب

آریتمی یا بی نظمی ضربان قلب در اغلب اوقات اختلالی است که نیاز مند رژیم غذایی مناسب و در راس آن مصرف به موقع داروهاست. در این موقع قطع خودسرانه دارو یا افزایش فاصله مصرف داروها، ممکن است منجر به عوارضی مانند ایجاد لخته خون، سکته مغزی، مسائل ریوی و غیره گردد.

به علاوه اختلالات الکترولیتی حاصل از روزه داری ممکن است سبب تسریع در ایجاد آریتمی گردد.

مزایای روزه برای بیماران قلبی

1- اگر روزه داری باعث لاغری فرد گردد، پس روزه گرفتن ساده ترین و بهترین راه کاهش وزن در ماه رمضان است و در نتیجه فشار روی قلب کمتر می گردد، چربی های اضافه بدن می سوزد و از بسکمک از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی حاد، فشارخون، سکته های قلبی و مغزی، مسائل کلیوی و غیره جلوگیری می گردد. روزه داری اصولا برای قلب مفید است زیرا عضله قلب مثل موتور یک خودرو است هرقدر این موتور وزن کمتری را تحمل کند استهلاک کمتری خواهد داشت.

توجه: در بیماران قلبی که از چاقی رنج می برند، روزه توصیه می گردد، اما با تجویز پزشک به شرطی که داروهایشان را در 2 وعده سحر و افطار بتوانند میل کنند.

2- کم خوردن برای همه افراد از جمله برای بیماران قلبی در ماه رمضان توصیه می گردد. کم خوردن باعث استراحت دستگاه گوارش و به تبع آن کم شدن فشار روی پمپاژ قلب می گردد. بنابراین می توان گفت روزه در پیشگیری از برخی امراض قلبی بسیار موثر است.

3- در مورد کسانی که پرهیز دارند، روزه درای بلامانع است زیرا پرهیزی که در مورد یک بیمار مبتلا به امراض قلبی، عروقی اعمال می گردد، پرهیز از استرس، پرخوری، مصرف غذا های پر کالری و پرهیز از استراحت طولانی است. در ماه رمضان تمام این اتفاقات می افتد یعنی بدن فعالیت همیشگی را دارد و در عین حال کمتر کالری دریافت می نماید. در مجموع روزه برای این عده مفید است.

توصیه هایی برای بیماران قلبی روزه دار

1- به هنگام سحر مصرف غذا های کم حجم و پرانرژی مثل انواع گوشت سفید شامل ماهی یا مرغ توصیه می گردد. گوشت سفید بهترین پروتئین برای بیماران قلبی است. میوه، آب میوه و خوردن داروی به موقع هم کاملا رعایت گردد. همچنین خوردن گوشت قرمز و چربی های حیوانی برای این بیماران توصیه نمی گردد زیرا این مواد غذایی در عضلات معده به مدت طولانی می ماند و این امر باعث فشار آمدن روی قلب می گردد.

2- اگر دستگاه گوارش که عضلاتش 12 ساعت در حال استراحت بوده است، ناگهان به فعالیت شدیدی بپردازد، ناخودآگاه نه فقط فشار شدیدی روی معده آورده می گردد بلکه عضله قلب که وظیفه خون رسانی به بدن را هم دارد، تحت فشار شدید قرار می گیرد. پس توجه داشته باشید که در افطار ابتدا مایعات گرم و بعد شیرین میل کنید تا به تدریج قند خون بالا برود. مایعات گرم زودتر جذب می گردد و در اولویت واقع شده است. دستگاه گوارش باید ابتدا با حجم غذا های مایع و ولرم پر گردد زیرا احساس گرسنگی را هم به سرعت برطرف می نماید. 30 الی 45 دقیقه بعد از افطار زمان مناسبی برای صرف غذای حجیم تر است.

3- تحرک عضلات بلافاصله پس از افطار، فشار مضاعف روی قلب می آورد. زیرا بعد از افطار قلب با حدبیشتر توان خود کار می نماید تا خون مورد نیاز عضلات دستگاه گوارش را فراهم کند. بنابراین برای یک قلب ضعیف ورزش توصیه نمی گردد، اما یک ساعت قدم زدن حدود 11 صبح و یک ساعت قبل از افطار برای این بیماران ضرری نداشته و حتی توصیه می گردد. در این حالت قلب فقط به عضلات خون رسانی می نماید و تحت فشار قرار نمی گیرد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1986

به "درباره روزه و بیماری های قلبی چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره روزه و بیماری های قلبی چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید