خطر 2 بار جوشاندن آب برای درست کردن چای

به گزارش کد الکترونیک، مطمئنا همه می دانند که نوشیدن آب شیر دلچسب نیست و بسیاری از مردم فکر می نمایند آیا امکان دوباره جوشاندن آب وجود دارد؟ از آن گذشته، این عقیده وجود دارد که با جوشاندن مکرر آب، ترکیباتی مانند آب سنگین، نمک معدنی غلیظ و ماده های سمی از جنس کلر در آن ایجاد می شوند. درنتیجه، نوشیدن همچین آبی برای سلامتی خطرناک است.

خطر 2 بار جوشاندن آب برای درست کردن چای

با این حال، این اطلاعات تا چه مقدار صحیح است ؟

کیفیت آب در کشور های مختلف فرق دارد اما اگر شاخص های کلی در نظر گرفته گردد، ممکن است بعضی ناخالصی ها در چنین آبی وجود داشته باشد که اولین ماده کلر است که به منظور تصفیه شدن آب استفاده می گردد. ماده خطرناک بعدی، نمک های کلسیم و مهمیم هستند که وقتی به جوش می آیند روی دیواره های داخلی کتری به شکل رسوب می چسبند و فلزات سنگین مانند سرب، استرانسیم و روی هم ممکن است در دوز های کم وجود داشته باشند.

بر همین اساس عقایدی نادرست در خصوص مضرات آب چند بار جوشیده شده بوجود آمد:

جوشاندن آب منجر به تشکیل به اصطلاح آب سنگین می گردد که حاوی دوتریوم و ترتیوم است و با این حال پس از جوشیدن آب این دو ماده با مقدار های بسیار ریز تشکیل می شوند و آسیبی به همراه ندارند.

وقتی آب می جوشد، غلظت نمک های معدنی در آن افزایش می یابد چرا که آب تبخیر می گردد اما نمک ها باقی می مانند و به همین دلیل نمک ها به راحتی داخل کتری رسوب می نمایند و این رسوب ها بی خطرند اما بهتر است کتری مرتبا تمیز گردد.

هنگام جوشاندن آب، کلر با ترکیبات آلی موجود در آب تعامل دارد و مواد سمی بیشتری ایجاد می نماید پس برای تصفیه کردن آب شیر به آن کلر اضافه می نمایند که البته کلر برای سلامتی مضر نیست اما آب کلرشده پوست را خشک می نماید و می تواند موجب تشدید آکنه گردد.

بنابراین اگر از آب مرغوب استفاده گردد و رسوبات داخل کتری مرتبا تمیز گردد، می توان آب را بار ها و بارها جوشاند، چرا که هیچ خطری برای سلامتی فرد ندارد.

که تمام این عقاید رد شده است و بدانید که آب دو بار جوشیده شده برای سلامتی انسان مفید نخواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1878

به "خطر 2 بار جوشاندن آب برای درست کردن چای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر 2 بار جوشاندن آب برای درست کردن چای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید