جهنم درختان در باغ بهشت تهران

به گزارش کد الکترونیک، مسئولان پروژه باغ بهشت در حالی قطع درختان را انکار می نمایند که عکس ها و فیلم های کارگرانی که در حال قطع درختان هستند، در همین چند روزه علاوه بر آنکه به دست مسئولان شورای شهر و شهرداری منطقه 2 رسیده، در شبکه های اجتماعی نیز با واکنش های زیادی روبه رو شده است.

جهنم درختان در باغ بهشت تهران

جهت دریافت خدمات ساخت و ساز ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش روزنامه شرق، اولین اعتراض ساکنان سعادت آباد به قطع درختان برای ساخته شدن پروژه مسکونی باغ بهشت به سال های حدود 87 برمی گردد. وقتی قرار بود این پروژه ساخته گردد. آن ها بار ها به شهرداری منطقه دو و اعضای وقت شورای شهر نامه نوشته اند یا تلفن نموده اند، زمان های کوتاهی نیز پیروز به توقف پروژه شده اند؛ اما در نهایت این پروژه با 14 بلوک در 13 طبقه ساخته شده است و قطع درختان هنوز ادامه دارد. آخرین بار از 27 اردیبهشت 1399 تا روز های سرانجامی خرداد ماه بازهم قطع آخرین بازمانده درختان این محوطه ادامه دارد که تصاویر آن برای اعضای شورای شهر تهران نیز ارسال شده است. محمدجواد حق شناس دراین باره می گوید: رؤسای کمیسیون شهرسازی و محیط زیست شورا از موضوع آگاه هستند و آقای سالاری نیز از مجموعه بازدید کرد. این رفتار یک تخلف آشکار و مقابله با منافع 10 میلیون شهروند تهرانى است، ستمى عظیم به شهر و شهروندان.

سازندگان پروژه می گویند قانون آن ها را موظف به ساخت سرانه آموزشی نموده است. برای باغ بهشت حدود 12 هزارمترمربع سرانه تعریف شده که آن ها با یاری گروهی از وکلا این مقدار را به دوهزارو 800 مترمربع کاهش داده اند. الزام به احداث سرانه آموزشی در شهرک باغ بهشت به معنای قطع درختان باقی مانده است. درحالی که در منطقه سعادت آباد و در فاصله ای اندک از این پروژه، چندین مدرسه، مسجد، بیمارستان و درمانگاه وجود دارد.

پروژه باغ بهشت مسائل بسیاری برای اهالی ایجاد نموده است؛ آن ها بار ها به مراجع قانونی از جمله شهرداری و اعضای شورای شهر نامه نوشته اند و درخواست نموده اند قطع درختان سرانجام یابد؛ خواسته ای که تا به امروز هیچ نتیجه و پاسخ تعیینی نداشته است.

کار ساخت این پروژه و قطع درختان از شنبه 27 اردیبهشت 99 آغاز شد و هنوز هم بولدوزر و ماشین آلات ساختمانی زیادی از میان نرده های چوبی به چشم می خورند. نرده هایی طولانی که در جای جای آن وجود دوربین های مداربسته یادآوری شده است. از ساختمان های مرتفع اطراف همه چیز پیداست. درختانی که به شکل بی رحمانه ای با اره های برقی یا بولدوزر قطع می شوند و هیچ کس توانی برای یاری به آن ها ندارد. قطع درختان با سرعت تا آخرین روز های خرداد نیز ادامه داشت. یکی از اهالی، شب یلدای سال 97 را به یاد می آورد؛ فردای میهمانی، صبح که به تراس خانه اش می آید، ناگهان متوجه می گردد بسیاری از درختان مجموعه ناپدید شده اند. درختان را شبانه بریده و با ماشین های سرپوشیده خارج نموده بودند.

عصر روز دوشنبه 19 خرداد، ماجرا برای زهرا نژادبهرام، عضو و سخنگوی شورای شهر تهران، شرح داده می گردد. نژادبهرام موضوع را پیگیری می نماید. حدود ساعت هشت شب، رسول کشت پور، شهردار منطقه 2، در یک تماس تلفنی، ضمن اظهار بی اطلاعی از قطع درختان، از توجه به این موضوع تشکر نموده و برای تحقیق با معاون خود هماهنگ می نمایند که در پروژه باغ بهشت حضور یابند. در روز یادشده علی اکبر کریم پور، معاونت خدمات شهری و محیط زیست، همراه تعدادی از مدیران شهرداری منطقه 2 از جمله شهردار ناحیه 2 در محل پروژه باغ بهشت حاضر می شوند و از مسئولان این پروژه که اجازه بازدید داده بودند، تشکر می نمایند!

دو نفر از مسئولان سازنده باغ بهشت با انکار قطع درختان شرح می دهند قسمت های فاقد درخت یک ساختمان قدیمی تخریب شده است که قرار است به جای آن یک فضای آموزشی ساخته گردد.

علی اکبر کریمی پور. معاون شهردار منطقه 2 نیز می گوید: طبق مصوبه شورای شهر و براساس تعرفه ها، اگر درختی قطع گردد، جرائم و تعرفه تعیین گرفته می گردد. اینجا یک فضای محوطه سازی است و دارند معبر می سازند و بحث قطع درخت هم نداشتند؛ بنابراین ما نه تأیید می کنیم، نه تکذیب، بلکه آنالیز می کنیم. سازمان پارک ها قوانین سخت گیرانه ای دارد. باد یک درخت را در معبر عمومی می اندازد، ما چهارستون بدنمان می لرزد. نیازی نیست اهالی اینجا بروند مراجع قضائی شکایت نمایند. سازمان پارک ها بسیار دلسوزتر است. اگر قطع درختی اینجا انجام شده باشد، آنالیز می گردد. قانون آمده برایش راستا تعیین نموده است، گفته آقا این قدر جریمه بده، این قدر درخت جمع کن و بساز. این تعرفه شورای شهر است. من که نمی توانم ملک شخصی طرف را نگه دارم، قانون است، قانون حفظ و گسترش فضای سبز است. مصوبه مجلس است. در شهرداری تهران همه چیز با قانون پیش می رود. ما نمی توانیم در ملک های خصوصی مردم دخل و تصرف داشته باشیم و حق قانونی آن ها را نقض کنیم. یک درخت هم خارج از قاعده قطع شده باشد، تعرفه اش را که بسیار هم سنگین است، حساب می نمایند. اگر تخلفی انجام داده باشند، اعمال قانون می شوند؛ اما چیزی که بچه های ما رصد کردند اینجا تخلفی که قطع درخت باشد، صورت نگرفته است.

هاله خدادادی، شهردار ناحیه 2 نیز تأکید می نماید: سال جاری که اصلا چنین اتفاقی نیفتاده است. با توجه به حساسیت ها، اینجا روز و شب رصد می گردد. پس اگر چند روز پیش چنین اتفاقی افتاده، حتما در گزارش های ما می آمد.

چهارشنبه 21 خرداد 99 یکی از ساکنان تصاویری کاملا واضح از روز 27 اردیبهشت تا خرداد 1399 ضبط کرد که گروه پرشماری از کارگران را نشان می داد که در حال جا به جایی درختان قطع شده بودند و بولدوزری که ریشه های عظیم درختان قطع شده را از دل خاک بیرون می آورد. تصاویری کاملا گویا که راه هرگونه انکار را می بست. تصاویر برای شهردار تهران، معاون او، زهرا نژادبهرام و مسئولان پروژه باغ بهشت ارسال شد و همراه تصاویر ارسال شده از شهردار و معاون شهردار خواسته شد با توجه به اهمیت تصاویر ارسالی، هرچه سریع تر نسبت به توقف قطع درختان در باغ بهشت اقدام گردد.

یکی از مسئولان پروژه بعد از مشاهده تصاویر، در تماسی تلفنی این تصاویر را مربوط به یک ماه قبل خواند. این در حالی است که خود او چند روز پیش تر در حضور هیئت بازدیدنماینده هرگونه قطع درخت را انکار نموده و گفته بود قطع درختانی که در تصاویر ارسالی وجود دارد، با هماهنگی سازمان بوستان ها و فضای سبز بوده و جریمه آن نیز پرداخت شده است.

واقعیت این است که مسئولان پروژه باغ بهشت مایل نیستند به طور مستقیم درباره درختان قطع شده شرح دهند. از سوی دیگر تعداد درختان قطع شده چنان زیاد است که محال است مسئولان شهرداری از آن بی خبر باشند. یکی از اعضای باغ بهشت تأکید می نماید: اینجا یک ملک شخصی است. مگر کسی که در ملک شخصی خود درخت دارد، خانه اش را نمی سازد؟. آیا تمام شهروندان تهرانی با پرداخت جریمه می توانند درختان را قطع نمایند؟ آیا قرارگفتن این درختان در محوطه شخصی باغ بهشت مجوزی برای قطع آنهاست؟ آیا مسئولان شهرداری آگاه نیستند الزام به احداث فضای آموزشی - درمانی منجر به قطع ده ها درخت دیگر خواهد شد؟ آیا سازندگان پروژه نمی توانند کمی از سود خود بکاهند و به جای قطع درختان بیشتر، فضا های ملزم به راه اندازی را در میان ساختمان های موجود برای فروش، تعریف نمایند؟

پروژه ای که قطع و سوزاندن شبانه درختان و اقداماتی مانند تغییر راستا رودخانه برای نرسیدن آب به درختان و ریختن مواد شیمیایی برای خشک کردن درختان این باغ در سال هایی موجب گگردده شدن یک پرونده تخلف در کمیسیون ماده 7 شهرداری برای آن شده است، چگونه و با کدام پشتوانه تصاویر آشکار قطع درختان را به سادگی انکار می نماید و با سرعت بیشتر به فعالیت های ساختمانی خود ادامه می دهد؟

زهرا نژادبهرام این غائله را با همین چند جمله تمام می نماید: موضوع را پیگیری نموده ایم. آقای سالاری نیز همراه شهردار ناحیه 2 از پروژه بازدید داشته اند. مسئولان پروژه گفته اند دو درخت خشک شده بریده شده است. به هرحال این پروژه به دلیل تخلف در کمیسیون ماده هفت، 47 میلیارد تومان جریمه شده است و جهت آنالیز تخلفات احتمالی، موضوع به شهردار منطقه 2 ارجاع داده شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1114

به "جهنم درختان در باغ بهشت تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهنم درختان در باغ بهشت تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید