جنگ تعرفه ای آمریکا و اروپا همچنان ادامه دارد

به گزارش کد الکترونیک به نقل از بی بی سی، نخست وزیر کانادا ساعتی پس از علنی شدن تصمیم کاخ سفید برای اعمال تعرفه های جدید علیه کشورهایی که به طور کلاسیک متحد استراتژیک واشنگتن محسوب می شوند، به این تصمیم واکنش نشان داد و گفت: اجازه دهید رک بگویم. میان ما و آمریکا 2 میلیارد دلار مازاد تجاری وجود دارد که با هیچ محاسبه ای ما نمی توانیم آن را تهدید کانادا برای امنیت ملی آمریکا ارزیابی کنیم.

جنگ تعرفه ای آمریکا و اروپا همچنان ادامه دارد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

اشاره ترودو به علت زمینه سازی تصمیم ترامپ برای وضع تعرفه های جدید علیه واردات فولاد و آلومینیوم است که کاخ سفید آن را مبتنی بر اختیارات رئیس جمهوری در حوزه امنیت ملی، تعبیر نموده است.

نخست وزیر کانادا گفته که تصمیم امروز ما برای مقابله با اقدام آمریکا، مربوط به مردم این کشور نمی گردد. دوستی میان ما و مردم آمریکا پابرجا و خلل ناپذیر است و باید باور داشته باشیم که در نهایت، عقل سلیم غالب خواهد شد اما فعلا، آنچه که امروز در رفتار دولت آمریکا می بینیم، با چنین چیزی همخوانی ندارد.

نخست وزیر کانادا گفت: واضح است که این تعرفه ها، کاملا غیرقابل قبول هستند. کانادا در 150 سال گذشته، متحد همیشگی آمریکا بوده و ما چه در دو جنگ دنیای، چه در جنگ کره و چه پس از یازدهم سپتامبر در کنار آمریکا ایستاده ایم. از سواحل نرماندی تا افغانستان. دوستی میان دو کشور هیچ گاه کمرنگ نشده و بلکه عمیق تر شده؛ به طوری که دولت کانادا اکنون بیش از گذشته باور دارد که ارزش های مشترک ما و اشتراک جغرافی دو کشور دست آخر بر حمایت گرایی ملی گرایانه فائق خواهد آمد.

ترودو در انتها اظهارات خود هم وعده داده که دولت کانادا با تمام قوا از صنایع و کارگران این کشور در برابر تعرفه های جدید آمریکا دفاع کند.

دولت کانادا اعلام نموده در اقدامی متقابل، برای بیش از 16میلیارد و 500 میلیون دلار از واردات محصولات آمریکایی به این کشور تعرفه وضع خواهد نمود.

بنا بر گفته دولت کانادا این تعرفه ها که قرار است از ابتدای ماه ژوئیه آینده (یک ماه دیگر) وضع گردد، برابر با میزان صادرات فولاد کانادا به آمریکا در سال 2017 (سال گذشته) است که رقمی حدود 16 میلیارد و 600 میلیون دلار بوده است.

کانادا و اروپا بزرگترین صادرکنندگان فولاد به آمریکا هستند و انتظار می رود وضع تعرفه 25 درصدی برای صادرات فولاد و 10 درصدی برای صادرات آلومینیم از این کشور به آمریکا به اقتصاد کانادا لطمه جدی وارد کند.

بنا بر گزارش وزارت اقتصاد آمریکا، کانادا با بیش از 450 میلیون دلار صادرات فولاد به آمریکا در صدر جدول واقع شده است و پس از این کشور اتحادیه اروپا با رقمی مشابه (450 میلیون دلار) و کره جنوبی با حدود 270 میلیون دارد در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. مکزیک، برزیل، ژاپن و تایوان هم که همگی از متحدان استراتژیک آمریکا محسوب می شوند، در رتبه های بعدی صادرکنندگان عمده فولاد به آمریکا هستند.

چین، دومین اقتصاد بزرگ دنیا که ترامپ بارها هدف اصلی وضع تعرفه های جدید را مقابله با تراز منفی تجاری با آن اعلام نموده، در رتبه هشتم جدول صادرکنندگان اصلی فولاد به آمریکا واقع شده است و پس از این کشور هم روسیه و ترکیه نهم و دهم هستند.

مکزیک: اقدام متقابل می کنیم

مکزیک دیگر کشور همسایه آمریکا و از شرکای اصلی مالی این کشور در واکنش به اجرایی شدن این تعرفه ها اعلام نموده، در نظر دارد برای واردات فولاد، گوشت خوک، پنیر، سیب و بلوبری از آمریکا تعرفه های مشابهی در نظر بگیرد.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا گفته مذاکرات با کانادا و مکزیک برای احیای پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی معروف به نفتا بیش از آن چیزی که امید می رفت به طول کشیده و برای همین دولت آمریکا تصمیم گرفته تا معافیت این دو کشور همسایه را هم دیگر تمدید نکند.

اتحادیه اروپا: روز سیاهی در تاریخ تجارت دنیای رقم خورد

وزیر بازرگانی اتحادیه اروپا، چیچیلیا مالمستروم گفته روز سیاهی در تاریخ تجارت دنیای رقم خورد و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا هم با کاملا غیرقابل قبول خواندن تصمیم آمریکا گفته اکنون این اتحادیه راهی جز شکایت رسمی علیه آمریکا در سازمان تجارت دنیای ندارد.

اتحادیه اروپا پیش تر هم تهدید نموده بود که در صورت عملی شدن تعرفه های جدید محدوده یورو هم برای ویکسی بربن آمریکا، شلوار جین این کشور و موتور سیکلت هارلی دیویدسن تعرفه وضع خواهد نمود؛ صادراتی که به اقتصاد ایالت های کنتاکی و ویسکانسن آسیب خواهد رساند. این دو ایالت به ترتیب میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواستار را در سنا و پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان را در کنگره آمریکا دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 587

به "جنگ تعرفه ای آمریکا و اروپا همچنان ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ تعرفه ای آمریکا و اروپا همچنان ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید